Umalo senzacija

Eurobasket: Veliko mučenje Slovenaca, BiH pokleknula u završnici

Košarkaši Slovenije prošli su kroz mnogo muka ne bi li ostvarili prvu pobjedu na Europskom prvenstvu koje je u srijedu počelo u Litvi. U utakmici skupine D pobijedili su Bugarsku 67-59...

Cijelim tijekom utakmice trajala je velika neizvjesnost i rezultatska napetost, a u minusu su Slovenci bili i samo tri minute prije kraja. Ipak, u završnici su pokazali da su kvalitetnija momčad i nekako ugrabili pobjedu. Sa 18 poena i devet skokova najbolji je igrač u momčadi Bože Maljkovića bio Erazem Lorbek.

U skupini C, gdje igra i Hrvatska, Grčka je bila bolja od Bosne i Hercegovine sa 76-67. Na poluvremenu su Bosanci imali malu zalihu od tri koša plusa (34-31), no u nastavku su Grci zaigrali ozbiljnije i pobijedili u meču gdje su bili favoriti, makar nisu impresionirali predstavom.

Najbolji igrač kod Grčke je bio Calathes sa 13 poena i sedam asistencija, dok su goste po broju koševa predvodili Kikanović (15) i Gordić (12).

Nakon što se u skupini A Španjolska silno mučila za pobjedu protiv Poljske, turski košarkaši su rutinski odradili svoj dio posla na premijeri. Svladali su Portugal 79-56 u utakmici gdje su svi dobili svoju priliku. Po 14 poena, najviše kod Turske, su postigli Türkoglu i Kanter, s tim da je potonji svemu dodao i sedam skokova. Kod poraženih je samo Evora bio dvoznamenkasti po pitanju poena - 12 poena i isto toliko skokova.

Francuska nije imala nimalo lagan posao protiv Latvije. Pobijedili su naizgled s komotnih 89-78, ali su se odlijepili od suparnika tek u posljednjoj četvrtini. Na poluvremenu su Francuzi i gubili (40-41), ali Latvija nije imala nikakvo rješenje za sjajnog Tonyja Parkera koji je ubacio 31 poen uz sedam asistenija. Na drugoj je strani parirao Blums sa čak 32 poena.