Danijel Lutz danas kruh zarađuje u Južnoj Koreji, gdje je dio stručnog stožera Seul Samsung Thundersa, a s našim novinarom analizirao je aktualnu sezonu hrvatskih igrača u NBA-u. Analizu naših košarkaša donosimo vam u nekoliko nastavaka, a za početak smo se dotaknuli Darija Šarića i Marija Hezonje.
Dario Šarić se ove sezone može pohvaliti najvećom kvalitativnom konstantom među svim hrvatskim košarkašima. Iako je ulazak u sezonu bio malo zabrinjavajuć, ali ne i potpuno neočekivan, jer radi se o momčadi koja je bitno promijenila izgled u odnosu na prošlu sezonu. No Šarić je pokazao kako u jačoj konkurenciji može biti produktivan u kontinuitetu.
Lutz: Nakon što je bio drugi u glasanju za rookieja godine, a momčadi se priključio Simmons koji je jako dominantan na lopti te je na draftu izabran Markelle Fultz, bilo je vrlo interesantno vidjeti kako će se Dario snaći u momčadi koja je prije svega izuzetno mlada. A kao drugo ima igrače koji su projicirani da budu superstarovi u NBA-u u Embiidu i Simmonsu te potencijalno Fultzu. No vidjeli smo što se dogodilo Fultzu i on kao takav nije bio neka prijetnja Dariju.
Jedan novi Šarić
Šarić je startao u sezonu tako što je prvih nekoliko utakmica bio na mizernom učinku od 7,7 poena i sa samo 35 posto šuta iz igre za oko 24 minute po utakmici. Ali nakon toga se polako počeo nametati. Mjesec studeni završio je s prosjekom od 12,9 koševa, 7,4 skoka i 42 posto šuta iz igre, da bi u prosincu potpuno proigrao i ustalio se u petorci Sixersa. Mjesec je završio sa 17,3 poena, 7,9 skokova i 47 posto šuta iz igre te se može primijetiti kako je njegov šut konstantno rastao.
Lutz: Simmons, potencijalno Fultz pa igrači kao što su JJ Redick, koji traži loptu kad je na terenu, Covington koji je potpisao veliki ugovor tijekom sezone i Embiid koji igra puno konstantnije nego što je igrao u prošloj sezoni i lice je franšize, to su sve bile zamke koje su vodile ka tome da će Darijo možda imati manju ulogu nego u rookie sezoni.
Lutz: Start je bio konfuzan, ali ja jednu stvar provlačim i inzistiram na tome od kad sam razgovarao s NBA skautima dok je Darijo još bio u Ciboni. Za njega nikad nisam imao sumnju da će uspjeti u bilo kojoj ligi pa tako i u NBA-u.
Lutz: Jedna stvar koju sam primijetio je da kad igrači poput Simmonsa i Embiida imaju intervjue i pitaju ih o Sixersima, svaki puta provuku Darijevo ime kao jedan od glavnih razloga što su uspješni i zašto im je atmosfera u svlačionici dobra. I treće, u Brettu Brownu ima trenera koji vjeruje u njega i koji jako dobro koristi njegove sposobnosti za ono što treba njegova ekipa.
I tu dolazimo do veljače, koja je bila sretna za većinu naših NBA igrača. Doduše, Šarić je od 27.11. i utakmice protiv Clevelanda na nizu od 36 uzastopnih utakmica s dvoznamenkastim brojem koševa, a zadnje 22 utakmice je na prosjeku od 17,6 koševa, 6,9 skokova i 2,9 asistencije po utakmici. I ono što je po nama još impresivnije, 48,9 posto šut iz igre, 46,2 posto za tri poena i 94,9 posto s linije slobodnih bacanja.
To su izuzetno dobre brojke za igrača koji je fizičke nedostatke uspio sakriti svojom košarkaškom inteligencijom. I puno bolje brojke u postotku šuta nego što je to bio slučaj lani. Primjerice, u veljači je na 18,6 koševa, 51,7 posto šuta iz igre i 46 posto šuta za tricu. Nešto što je njemu bio najveći upitnik, pokazalo se odličnim. Naravno, opet je to drukčije kad ima playmakera i sustav igre koji mu omogućavaju kvalitetnije i otvorenije šuteve nego što je imao prošle godine.
Lutz: Pa da, lani je bio koncepcijski rizik jer možda nije pogađao te šuteve. Kod nas se podcjenjuje jedna stvar, a to je rad. Kad se priča o najvećim igračima, onda se priča kako su veliki radnici i koliko ulažu preko ljeta ne bi li napredovali. Tako ove godine svi pričaju o LeBronovm ''step backu''. Evo sad je na All-Staru zabio takav šut u važnom trenutku i na sličan način tri-četiri puta zaključio utakmicu ove sezone. I onda se njega pita, a on kaže da je radio na tome preko ljeta.
Lutz: Kod nas se to podcjenjuje, ali ne smijemo biti ignorantni i ne smijemo zanemariti koliko Dario Šarić radi i koliko šuteva ispuca ne bi li postao bolji šuter. Kažem, za mene to neće biti iznenađenje dokle god se radi o Dariju, ali ovi postoci o kojima govoriš da on u tako velikoj i fizički moćnoj petorci, gdje je praktički samo Redick u toj petorci netko tko ne bi trebao skakati, ima sedam skokova u prosjeku za njegov atletizam to samo govori o njegovoj volji i igračkoj inteligenciji.
Lutz: Taj postotak šuta i skokovi su nešto što me fascinira. Očito nema broj asistencija koliko bi mi voljeli da ima, ali ako ima jednog od boljih asistenata u NBA-u i Embiida koji je isto tako dobar dodavač za tako visokog igrača, to objašnjava zašto možda manji broj asistencija.
Šarićeva budućnost
Ono što će također biti zanimljivo vidjeti je budućnost Darija Šarića u Philadelphiji. Znamo situaciju s Embiidom, koji je potpisao maksimalni ugovor od 148 milijuna dolara na pet godina. Znamo da ista stvar čeka i Simmonsa, moramo vidjeti što će biti s Fultzom i hoće li on postati taj neki igrač kojeg će morati puno platiti. Dario Šarić je još iduću sezonu siguran, ali Sixersi imaju ''team option'' za sezonu 2019./20.
To nije velik iznos (nešto manje od tri i pol milijuna dolara) pa bi ga mogli u dresu Philadelphije gledati do 2020. S obzirom na to da bi on tada mogao tražiti veći iznos, pitanje je hoće li se uklapati u ''salary cap'' Sixersa. Moglo bi se dogoditi da on, ne zbog manjka kvalitete, nego činjenice da postane bolji igrač može biti žrtvovan nauštrb gore spomenutih igrača.
Lutz: To se svakako može dogoditi. Mislim da ovo ljeto neće biti dobro za slobodne igrače, jer teško da će se ponoviti ono što smo gledali zadnja dva ljeta zbog ''salary capa'' koji neće puno rasti i malo će se smiriti te vrijednosti. Lou Williams, koji ima sezonu karijere, dobio je 24 milijuna na tri godine bez obzira što se radi o starijem igraču, a to je sada neka realnost.
Lutz: Vidjet ćemo hoće li to biti Darijeva realnost, da potpiše ugovor oko 10 milijuna na tri godine pa da to bude unutar ''salary capa'' ili će Darijo toliko eksplodirati da si ga Philadelphia ne može priuštiti ako želi zadržati svoje superstarove. To je stvarno teško za predvidjeti.
Lutz: Dario je izgubio dosta novca s time što nije ostao u Europi još jednu sezonu i mislim da ako se bude nastavio razvijati ovim tempom kojim se razvija, da ga u svakom slučaju čeka dobar ugovor. Znam da bi ga u Philadelphiji voljeli zadržati i da ga jako vole u toj organizaciji, ali isto tako znamo s druge strane koliko je NBA liga biznis. Ajmo reći da ga čeka ista briga kao Klaya Thompsona.
Šarić ima 23 godine, u svojoj je drugoj godini u ligi i trenutno je važan dio ''Procesa''. To potvrđuju i svi iz organizacije Sixersa. Ipak je ove sezone od njega zatraženo da preuzme sasvim novu ulogu i on je tu ulogu dosad uspio iznimno dobro odraditi. Prošle godine u ovo doba bio je jedan od glavnih playmakera Philadelphije. Ove sezone ne toliko, ali ono što radi jednako je važno za momčad.
Hezonja konačno dobio priliku
Hezonji se ove sezone u Orlandu dogodilo nekoliko dobrih stvari. Imamo jedan slučaj, kao sa Šarićem lani, gdje mu se otvorila prilika slijedom određenih ozljeda startera. I tu dolazimo do situacije gdje trener Vogel iz njega izvlači neke dobre stvari na poziciji četvorke. Doduše, direktno mu je pomogla ozljeda Aarona Gordona, ali ne zbog toga što će ostati u Orlandu, jer je ta priča završena (što je i dobro), nego što bi mogao dobiti ponudu nekog drugog kluba nakon isteka sezone. A sada ima i poziciju na kojoj bi mogao nešto graditi.
Lutz: Prije svega, mislim da je najbolja stvar za njega što Orlando nije aktivirao tu četvrtu godinu ugovora. Mislim da je to ipak malo otvorilo oči Mariju Hezonji, koji je izuzetno samopouzdan momak i igrač, ali isto tako nekad su potrebna takva osvještenja, jer u tom trenutku ne može više sam kontrolirati put kojim ide.
Lutz: Dakle, on ne zna gdje će igrati košarku za nekoliko mjeseci, odnosno iduće sezone. Te ozljede su mu sigurno otvorile minute, ali isto tako u principu to znači da će dobiti šansu, a on je to jako dobro iskoristio. Možemo lamentirati oko toga na kojoj to poziciji igra, ali svaki igrač koji igra u NBA-u i ima kvalitetne minute sigurno ne priča o tome da bi volio igrati neku drugu poziciju, nego će jednostavno uzeti ono što mu se da. Liga ide u tom smjeru da sve niži igrači, specijalci u šutu, kao što je to Mario koji je jako dobar šuter, pokrivaju poziciju četvorke.
Lutz: Isto tako znamo koliko ima atletski dobrih igrača na vanjskim pozicijama koje nije lako čuvati. Tako da Mario je uzeo ono što mu se ponudilo, napravio je slučaj za sebe da će u idućoj sezoni ipak biti netko zainteresiran za njega.
Hezonja će također pamtiti mjesec veljaču. U tom periodu je na prosjeku od 17,3 poena, 6,3 skokova, 2,1 ukradenoj, 47,8 posto šuta iz igre i 37,8 posto šuta za tri poena. No ono što bi mu moglo donijeti novi ugovor u NBA-u je njegova statistika u 16 utakmica kao startera, a tu je na jako dobrih 15,7 poena, 5,7 skokova, dvije trice, 1,5 ukradenoj i 50 posto šuta iz igre.
Orlando mu je učinio uslugu
Lutz: On je još uvijek vrlo mlad, ima 23 godine i među top 5 je izbora na draftu. I ne treba podcjenjivati to da nekome treba određeno vrijeme da sazrije. Ono što se njemu prvo treba dogoditi je da ostane u toj ligi i da nađe nekoga tko će ga razumjeti i tko će znati iskoristiti njegove potencijale. Praktično od onog trenutka kad je Orlando izašao iz te opcije ugovora za iduću sezonu, tako je njegova igra poprimala neke obrise onog što smo očekivali.
Lutz: Kažem, možemo lamentirati na kojoj se to poziciji događa, ali ono što je bitno da producira. I to ne samo u šutu i poenima, nego u skokovima i asistencijama što znači da njegovo samopouzdanje i razumijevanje igre ide uzlaznom putanjom. I to je zalog za optimizam.
Lutz: Ako očekujemo od njega da će biti ''combo guard'' ili da će nešto spektakularno kreirati, bez obzira što on to ima u nekom svom košarkaškom genu, ne trebamo se možda s time zanositi. NBA je liga s 30 klubova i 450 igrača. I ima jako puno igrača koji se koriste za ono u čemu su specijalno dobri.
Mislimo da će on zasad teško biti negdje starter. Njega će vjerojatno uzeti netko kome će za početak koristiti u rotaciji. Možda postane neki ''hrvatski Ryan Anderson'', iako ima puno veći potencijal od njega. Ali ne podcjenjujmo igrača koji je napravio vrlo respektabilnu karijeru na sjajnom šutu i limitiranim mogućnostima. Hezonja sigurno može bolje, u odnosu na njega fizički je dominantniji, no prije toga mora poraditi na nekoliko važnih elemenata.
Lutz: Tako je. Kažem, ono što sam govorio o Dariju i tome da se ne smije podcjenjivati koliko ulaže rada, isto tako Mario ima još jako puno vremena u ovom trenutku svoje karijere da se uhvati tih nekih stvari i da napreduje u toj tehnici, baratanju s loptom i dodavanjima. Potencijal mu je ogroman, to svi znamo, a koliko će to iskoristiti i izbrusiti je prije svega na njemu.
Lutz: Ne treba očekivati od svakog igrača da doživi punu zrelost s 22-23 godine. Ono što sam vidio mi se sviđa kod njega. Uostalom, koja je logika Orlanda da daje minute igraču s kojim ne produžuje ugovor i kojeg ne može više razmijeniti osim ako igrač to zaslužuje i jako dobro igra. Znači to je argument koji ide u prilog Hezonji.
Lutz: Moja neka slutnja je da bi mogao završiti u Oklahomi, makar bi većina voljela igrati u Houstonu zbog činjenice da igrači koji igraju za D'Antonija kao papige ponavljaju da ih tjera da šutiraju. Ako ne šutiraju, nisu na terenu. No ja mu prije svega želim da završi u Zapadnoj konferenciji, jer njegov stil igre vjerojatno tome više odgovara.