Izbornik hrvatske reprezentacije Zlatko Dalić objavio je popis igrača za Svjetsko prvenstvo 2026. To je udarna sportska tema dana, a reporter Dnevnika Nove TV Marko Šepat proanalizirao je situaciju s izbornikom Dalićem na stadionu Varaždina, gdje će Vatreni 7. lipnja odigrati posljednju pripremnu utakmicu sa Slovenijom uoči početka Mundijala.
Tri vijesti o kojima se priča
Jeste li osjećali kakav pritisak kada se slagali taj popis?
"Uvijek postoji pritisak samog prema sebi da se napravi najbolje i najkvalitetnije, da se izaberu najbolji igrači. To radim devet godina i devet godina je bilo uspješno. Nadam se da će tako biti i ovaj put."
Jedno ime koje se najviše provlačilo kroz medije posljednjih mjeseci jest Dion Drena Beljo, napadač Dinama koji je postigao 38 golova u svim natjecanjima, 31 u HNL, ali nije bilo dovoljno za njega.
"Doista sjajna statistika. Prije tri godine bio je reprezentaciji, imao je dva nastupa. Ovaj put ja sam se odlučio za Musu i Matanovića. Imaju jako dobre sezone, igraju dobro u svojim klubovima. Matanović je prvi strijelac Freiburga, igra finale Europske lige, igra Bundesligu. Musa isto tako ima 13 nastupa i 12 golova u MLS ligi. Obojica su bili sjajni na turneji u SAD-u, a bili su još bolji u ova dva mjeseca do popisa. Oni su dobili prednost."
Nekako imam dojam da vas Beljo i nije intrigirao s obzirom na formu ostalih napadača, koja je sjajna. Jednostavno nije imao sreće.
"Pratili smo sve. Beljo je zabijao, ali zabijala su i ova dvojica. Nitko nije posustajao. Bilo je tu dosta razgovara, priče, skautiranja, a na kraju je donesena odluka."
Intrigira vas jako Luka Stojković.
"Pa, je. Luka doista igra sjajno, pogotovo na kraju sezone, svojim asistencijama i golovima donio je Dinamu dvostruku krunu, kao i Beljo. Na tome im čestitam. Igrač koji ima veliki potencijal, doista me intrigira, malo mi je žao da ga nisam uspio ugurati u popis, ali imam izbor igrača koji su s nama proveli dvije godine, cijeli ciklus. Ja gledam to, zajedništvo, kontinuitet, ambijent koji je bio sjajan u Americi i zbog toga sam donio ovakvu odluku. Ako Stojković nastavi, on će biti vrlo, vrlo blizu i jako skoro u reprezentaciji."
Je li on prvi u redu čekanja, je li on 27. igrač?
"Otpao je i Lovro Majer, koji je bio s nama jako dugo, ali od Amerike ima borbu u klubu, ne igra puno, tako da je doista teško donositi takve odluke. Dana 1. lipnja je rok za konačan popis i ako se dogode neke stvari koje ja ne bih želio, da se netko ozlijedi i slično, onda ćemo o tim igračima razmišljati, tako da postoji još uvijek mogućnost neke promjene."
Jeste li sa Stojkovićem pričali o svemu ovome?
"Ne, nisam."
Idemo na sljedeću temu: eventualni višak stopera i manjak bekova. Imamo pet čistih stopera, a to mogu biti Gvardiol i Stanišić. Ne bekovima imamo dvojicu, plus Jakić, koji je priučeni bek, a zapravo veznjak.
"Mi smo sjajno pokriveni na pozicijama stopera. Imamo sjajne stoper, mlade igrače koji su potentni i ima ih petorica. Neke utakmice igrat ćemo s trojicom, tako da to neće biti višak, a što se tiče bokova, tu su na lijevoj strani Gvardiol i Perišić, može biti i Stanišić, dok su na desnoj strani Stanišić, Jakić i Marco Pašalić, ovisno u kojem sustavu budemo igrali. Mislim da smo pokriveni na svim pozicijama, da imam dobra rješenja. Imat ćemo dva sustava, s trojicom i četvoricom u zadnjoj liniji. Mislim da smo tu pokriveni, da nema viška stopera, a da će bekova biti dovoljno."
Vaša očekivanja na Svjetskom prvenstvu?
"Plasirali smo se, ali znam da su ambicije i očekivanja jako velika. I moja su isto tako. Želim da odigramo dobro SP, da prođemo skupinu, što najvažnija stvar. Imamo prvu utakmicu s Engleskom, koja je jako težak protivnik, usmjerit će tijek prvenstva. Moja je želja da prođemo skupinu, a onda ćemo ići korak po korak. Tu smo uvijek pokazivali veliku snagu, ozbiljnost i dobru igru. Mislim da možemo puno. Pripremit ćemo se najbolje što možemo, napravit ćemo iskorak u taktici i fazama igre te ćemo biti spremni za Svjetsko prvenstvo", zaključio je izbornik.
VIDEO Dalić objasnio zašto nije zvao Belju i što namjerava sa Stojkovićem
