Preplašeni i ošamućeni

'Modri' prespori za 'lavove': Jurčiću sve jasno u teoriji, ali u praksi mu ne ide!

Momčad Dinama u Lyonu je bila impersionirana protivnikom, ali i fizički i taktički inferiorna…

Dobre je, samo je 2:0 za Lyon“, prokomentirao je netko u redakciji na kraju prvog poluvremena sinoćnje utakmice Lige prvaka na Gerlandu, u kojoj Dinamo nije bio ni blizu boda, a kamoli pobjede. Bio je to najbolji opis u jednoj rečenici onog što se događalo na travnjaku u prvih 45 minuta. „Modri“ nisu mogli parirati „lavovima“ niti u jednom segmentu igre: igrači Lyona bili su vidljivo brži, snažniji, odlučniji i konačno efikasniji od preplašenih dinamovaca.

Lyon je pritiskao preko 'sporohodnih' bokova 'modrih'

Kruno Jurčić cijeli je tjedan upozoravao da se njegovi igrači ne smiju uplašiti protivnika, da moraju vjerovati u sebe i svoju snagu, jer samo u tom slučaju mogu polučiti pozitivan rezultat. Trener Dinama više-manje je predvidio kako će Lyon igrati, dobro je snimio linije kretanja najboljih igrača Bastosa i Gomisa, mijenjanje strana bočnih igrača, ali što to vrijedi kada to nije uspio prenijeti na svoje igrače i kada nije ubacio u momčad igrače koji mogu odgovoriti motoričkim zahtjevima koje je nametnuo suparnik. Jurčiću je sve jasno u teoriji, ali u praksi mu ne ide.

U teoriji Nikola Pokrivač, jedan od najiskusnijih igrača Dinama, ne bi smio napraviti kardinalnu pogrešku, no to se ipak dogodilo kada je kao rukom proigrao Gomisa kod prvog pogotka. Međutim, teško da se netko može sjetiti kada je Pokrivač zadnji puta odigrao neku dobru partiju, pa se postavlja pitanje zbog čega je uopće igrao? Pogreške Dinamovih igrača bile su rezultat konstantnog pritiska Lyona, i to najčešće preko Dinamovih "sporohodnih" bokova u prvih dvadesetak minuta utakmice. Gol je visio u zraku, no ipak nije baš morao pasti nakon „poklona modrih“.

Gomis kao Maradona, Beqiraj nije slušao Rossija

Čini se da je Mario Cvitanović dobro snimio najboljeg strijelca Lyona kada je rekao da zabija iz polušansi, ali i da zna promašiti „nemoguće“. Gomis je dva zicera zapucao, ali zabio je gol „a la Maradona“, kada je u dresu Barcelone "Panenkom" sa dvadesetak metara lobao Diku Stojanovića. Lyon je i drugi pogodak postigao nakon pogreške obrane Dinama. Nakon ubačaja iz kornera, Tonel nije do kraja ispratio Konea kojem lopta pada točno na nogu četiri-pet metara od gola Ivana Kelave.

U prvom poluvremenu u „modroj“ obrani curilo je sa svih strana, a ponajviše na lijevoj strani na kojoj su ordinirali Ibanez i Kovačić. Kad god bi najbolji igrač Dinama na utakmici Domagoj Vida otišao na desnu stranu „poduplati“ Jerka Leku u obračunima sa sjajnim Bastosom, u središnjem dijelu obrane nastao bi „krater“ koji su francuski igrači odlično koristili. Obrambena „harmonika modrih“ nije funkcionirala, kod „prebrojavanja“ svako malo netko bi zaspao. Vezni red nije uspijevao zadržati loptu, krila su bila spora kao magla, a odsječenom Fatosu Beqiraju bilo je teško hrvati se sa sinoć odličnim Dejanom Lovrenom i ostatkom obrane Lyona.

Imao je Beqiraj dobru šansu u prvom dijelu na dodavanje Ibaneza, ali crnogorski napadač nije čuo za slavnu izjavu Paola Rossija kako pravi napadač mora sto puta na utakmici otrčati u prazno da bi jednom dočekao loptu na pravom mjestu. Beqiraj je čekao hoće li igrač Lyona ispred njega izbiti loptu i tek kad je vidio da neće, krenuo je naprijed, no za nekoliko centimetara bio je prekratak.

Sammir je bio nešto bolji nego protiv Reala, ali daleko je to od igre kakva se očekuje od najboljeg igrača Dinama. Imao je dva-tri solo prodora, ali bez konkretnije završnice. Ako je Sammirova igra bila mizerna, što onda reći za ono što je pružio Milan Badelj? Možda je najbolji opis - nevidljiv. Ili ponovno nevidljiv.

Običan 'dan u uredu' za Lyon

Jurčić je u drugom dijelu u svoju teretnu momčad pokušao „ubrizgati“ ponešto motorike, pa je izvukao iz igre Badelja i Kovačića, a ubacio Ivana Tomečaka i Josipa Šimunića. Ibanez je prešao na lijevo krilo, a Šimunić na lijevi bok, dok je Tomečak zauzeo mjesto na desnom krilu. Sa bržim igračima na krilnim pozicijama i iskusnim Šimunićem u zadnjem redu, Dinamo je puno bolje parirao Lyonu, no dobrim dijelom razlog tome bila je i nešto opuštenija igra francuske momčadi koja je u prvom poluvremenu odradila „dan u uredu“ i nije imala potrebu za dodatnom „potrošnjom goriva“.

Remi Garde dopustio je sebi luksuz da izvede Gomisa u 63. minuti. Vida i Tonel mogli su zakomplicirati utakmicu da su iskoristili šanse koje su im se ukazale nakon ubačaja iz kornera, ali i da su zabili bilo bi pretenciozno reći da bi Lyonova pobjeda došla u pitanje.

Najvažnije je da Dinamo i sljedeće sezone izbori Ligu prvaka

Stječe se dojam da je Lyon igrao baš toliko koliko je trebalo da bez većih problema uknjiži tri boda, a da je trebalo više, vjerojatno bi dodatno pojačao tempo. Međutim, ne treba biti prekritičan prema mladoj momčadi Dinama. „Modri“ su tek ušli u društvo „velikih dečkiju“ i teško je očekivati da naprave nešto više od časnih poraza u srazovima s klubovima poput Real Madrida i Lyona. Istina, "modrima" su apetiti porasli nakon solidne partije protiv Reala, ali razboritijim promatračima bilo je jasno da su Dinamove šanse za prolaz u drugi krug i dalje minimalne.

Eventualne šanse za osvajanje bodova bit će utakmice s Ajaxom, koji je, čini se, ipak dosta slabiji od velikog dvojca. Dakako da bi osvajanje trećeg mjesta u skupini i nastavak sezone u Europskoj ligi bio veliki uspjeh, ali ako se to i ne dogodi, neće biti velika tragedija. Najvažnije od svega je da Dinamo i sljedeće sezone izbori Ligu prvaka, a ova sezona neka posluži kao škola za neke buduće obračune s europskim velikanima.