Ibanez zabio za pobjedu

Dinamo slomio Helsinki i izborio 'play-off' Lige prvaka!

U uzvratnoj utakmici trećeg pretkola Lige prvaka između Dinama i Helsinkija u Maksimiru, 'Modri' su slavili s 1:0...

Nogometaši Dinama na najbolji su mogući način izborili 'play-off' Lige prvaka. U uzvratnoj utakmici trećeg pretkola najelitnijeg europskog klupskog natjecanja, Dinamo je pred oko 35.000 navijača u Maksimiru slavio protiv Helsinkija s 1-0. Pobjednički pogodak za 'Modre' postigao je Luis Ibanez u prvoj minuti sudačke nadoknade.

Dinamo je slavio i u prvoj utakmici u Finskoj (2-1), te tako prolazi dalje s ukupnim rezultatom 3:1. Momčad Krune Jurčića potvrdila je bolju igru i kvalitetu i u uzvratu pred domaćim navijačima. Iako su 'Modri' promašili mnogo prilika, nisu dopustili gostima iz Finske da opasnije zaprijete vratima Kelave. Bolju igru od protivnika uspjeli su okruniti na samom kraju utakmice, kada je Ibanez odlično reagirao nakon odbijene lopte iz prethodne akcije Sammira.

"Imali smo puno šansi. Ja kao trener mogu biti napraviti da stvaramo šanse i lijepo igramo, ali ne mogu zabijati golove", bili su prvi dojmovi trenera Dinama, Krune Jurčića, koji osim malo preciznosti u udarcima, nema što drugi zamjeriti svojim igračima.

"Jako sam zadovoljan i svaka čast mojim momcima, potvrdilo se da imamo kvalitetu kada stvaramo šanse, a realizacija će doći", zaključio je modri strateg.

Kapetan Milan Badelj istaknuo je da su odigrali dobru utakmicu u kojoj nedostajalo malo sreće.

"Dobro smo ušli u utakmicu. Zadnjih 10 minuta prvog poluvremena smo loše odigrali, ali najvažnije je da smo pobijedili i da skupljamo te bodove koji su nam neophodni. Vjerujemo napadačima i znamo da će oni zabiti kada bude najpotrebniji."

Vratar Ivan Kelava prezadovoljan je naravno, velikim uspjehom.

"Igrali smo taman koliko je trebalo. Oni nisu pratktički prešli našu polovicu igrališta", zaključio je Dinamov čuvar mreže koji u srijedu nije imao previše posla jer gosti nisu pokazali gotovo ništa, osim nekolikp prijetnji Baha i Sadika pred kraj prvog poluvremena, te Lindstroema u nastavku utakmice.

Dvoboj u Maksimiru, koji je pratilo oko 35.000 navijača, nažalost obilježila je teška ozljeda Alispahića koji je u jednom duelu slomio ruku te je igru napustio već u 16. minuti utakmice.

Dinamo je tako konačno "skinuo prokletstvo" 3. pretkola, te nakon poraza od Red Bulla i Šerifa, uspio proći u završno pretkolo Lige prvaka. Prolaskom u završnu fazu kvalifikacija, 'Modri' će u petak u sjedištu UEFE biti u ždrijebu kao nositelj, što znači da neće za protivnika imati klub iz najjačih europskih liga. I u slučaju poraza u 4. pretkolu, hrvatski će prvak nastaviti natjecanje u skupini Europske lige, te odigrati još najmanje šest europskih utakmica.

Tijek utakmice:

90+3' Utakmica je završena. Dinamo je s 1:0 pobijedio Helsinki.

90+3' GOOOOOOOOOLLLLLLL!!!!!!!!! Za Dinamo je zabio Ibanez u prvoj minuti sudačke nadoknade! Ibanez je odlično iskoristio odbijanac nakon prilike Sammira i upućuje nebranjeni udarac u desnu stranu vratara Walléna.

90' Igrat će se tri minute sudačke nadoknade.

87' Još jedna dobra akcija 'Modrih', Vrsaljko je po desnoj strani u velikoj brzini loptu poslao Rukavini, koji je nadomak gostujućih vratiju ipak ispustio loptu i propustio novu priliku za pogodak.

86' Dinamo mirno igra u završnici utakmice koja će čini se završiti bez pogodaka, a gosti pogreškama potvrđuju vjerojatnu činjenicu da je njihov put u Ligi prvaka završen.

85' Pokušaj akcije Sammir-Rukavina, ali Rukavini bježi lopta.

84' Posljednja promjena u dinamovom sastavu. Igru napušta Beqiraj, a ulazi Cufre.

80' To se potvrdilo i u idućoj akciji iz kornera, ali lopta prelazi nekoliko metara iznad vratnice Helsinkija. Iako se trude, Jurčićevi igrači nikako da uspješno okončaju napad.

79' Nismo trebali čekati na odgovor Dinama. Leko je uputio dobar udarac u okvir vrata. No lopta baš neće u gol.

78' Opasna situacija pred dinamovim vratima. Bah je odlično snimio Pelvasa koji je netom prije ušao u igru i iako je bio u sumnjivom zaleđu, Pelvas se neugodno našao pred Kelavom, ali lopta je srećom završila pored vratiju.

74' Posljednja, treća izmjena u momčadi Helsinkija. Umjesto Pukkija u igru ulazi Pelvas.

73' Mladi Kovačić pokazao je pravu drskost, uputio je udarac na rubu kaznenog prostora gostiju ali lopta je završila predaleko od finskih vratiju.

69' Dinamo nastavlja s pritiskom! Vrsaljko je odlično probio desnu stranu i centrirao na Beqiraja, koji je glavom pucao na nekoliko metara od gola, ali lopta završava u outu.

68' Ponovno odlična akcija Dinama. Ibanez je dobro ponašao Kovačića i Rukavinu koji ipak ne uspijevaju loptu konačno poslati u finsku mrežu.

67' Najbolja prilika za Helsinki na utakmici. Iz slobodnog udraca, lopta se našla u petercu, a pucao je Mathias Lindström glavom malo pored gola.

62' Druga promjena u gostujućem sastavu. Travnjak napušta Riihilahti, a ulazi Mannström.

58' Izmjena u redovima Helsinkija. Sorsa ulazi u igru umjesto Zenelia. Vrsaljko koji večeras odrađuje vrlo dobro svoju zadaću ubacio je s desne strane na koji metar od protivničkog gola, ali nema podršku napadača, koji nisu bili u blizini da loptu pošalju u gostujuću mrežu.

56' Prva prilika za Dinamo u nastavku utakmice iz slobodnog udarca. No Sammir ponovno nije precizan. Loptu šalje daleko u visine iznad finskog gola.

55' Druga promjena u momčadi Dinama. Umjesto Krstanovića u igru ulazi Ante Rukavina.

53' Publika u Maksimiru upućuje sve glasnije zvižduke prema igračima Dinama, uzvikuju "Hoćemo pobjedu!". Vidjet ćemo hoće li to ohrabriti 'Modre'.

50' Sammir se sjajno oslobodio Rafinhe, ali ga je u prodoru omeo Lindström, koji ne dobiva karton, ali zato žuti karton dobiva Riihilahtia zbog prekršaja na Badelju.

47' Prilika za Helsinki, no rastrčani Pukki bio je u zaleđu i nema opasnosti za Dinamo.

46' Počelo je drugo poluvrijeme utakmice u Maksimiru. Nema promjena u sastavima.

Nažalost, potvrdila su se loše vijesti za modru momčad. Sportski direktor Dinama Zoran Mamić potvrdio je kako je Mehmedu Alispahiću, koji je stradao u 16. minuti nakon grubog starta Riihilahtia pukla ruka! Detalji će se znati nakon liječničkih pregleda.

Završeno je prvo poluvrijeme. Navijači su momčadi u svlačionicu ispratili zvižducima, očito nezadovoljni što još uvijek nisu vidjeli pogodak Dinama.

45 +2' Ništa bitnijeg nije se dogodilo, obje momčadi očigledno čekaju istek vremena i odlazak na odmor. Ipak, kao da smo prozvali igrače. Sammir se oslobodio čuvara i na 20-ak metara udaljenosti od finskih vratiju nakon poduljeg je okreta pokušao uputiti opasan udarac, ali lopta se odbila od blok gostiju.

45' Igrat će se dvije minute sudačke nadoknade.

44' Dinamo u posljednjim trenucima susreta u Maksimiru djeluje malo uspavano.

42' Počela je kiša u Maksimiru, koja je očito donijela malo ohrabrenja Fincima koji su sve više pred vratima Dinama.

40' Prvi udarac gostiju u okvir gola. Pukki je ponovno dobro povukao pred vratima Dinama, dodao Sadiku, no Kelava je uspio malo nesigurno zaustaviti udarac.

38' Dočekali smo i jednu opasniju prijetnju Helsinkija. Pukki je po lijevoj strani pokušao pronaći nekog od siugrača, no Kelava je bio brži.

37' Iz novog kornera, ukupno četvrtog na utakmici za Dinamo, lopta je došla do Leke koji puca glavom ravno u ruke gostujućem vrataru.

36' Najbolja prilika za Dinamo na utakmici! Sammir je odlično proigrao Vrsaljka koji je na nekoliko metara od finskog gola dodao Beqiraju. No iskusni 35-godišnji Wallen refleksivno je obranio udarac ravno u korner.

32' Nakon pola sata igre, Dinamo je pokazao puno više od gostujuće momčadi.

29' Krstanović je ostao ležati na travnjaku na dinamovoj polovici, ali se srećom, ubrzo pridiže i nastavlja igru.

28' Dinamo je uputio ukupno četiri udarca prema vratima Helsinkija, od čega jedan u okvir gola.

27' Nakon još jednog neugodnog starta finskog sastava nad Modrima - stradao je Leko, novi slobodni udarac za Dinamo. Izvodi ga Sammir, ali lopta ide preko gola.

26' Lopta za Helsinki, ali osjeća se pritisak u njihovim nogama i ne mogu nijednu akciju odraditi do kraja.

23' Mreže u Maksimiru i dalje miruju. Ali ako Dinamo nastavi s pritiskom koji je nametnuo od prve minute, 'Modri' bi mogli do pogotka koji će ih odvesti u 'play-off' Lige prvaka. Koliko su dominantni u večerašnjoj utakmici potvrđuje i podatak da imaju posjed lopte veći od 60 posto.

20' Agresivni Finci nastavljaju s pritiskom. Novi na udaru je Kovačić na kojem je prekršaj za žuti karton napravio  Alexander Ring.

19' Novi dragulj i najmlađi strijelac u hrvatskoj ligi ušao je u igru i pokušat će nadomjestiti Alispahića za kojega se očigledno pokazao koban start Riihilahtia.

16' Čeka se prva izmjena u momčadi Dinama. Umjesto naizgled teže ozlijeđenog Alispahića u igru svakog trenutka treba ući mladi Kovačić.

14' Grubi start Riihilahtia na Alispahiću koji je dulje vrijeme ostao ležati na travnjaku.

13' Kao što se i očekivalo, atmosfera u Maksimiru je vrlo dobra. Službene statistike kažu da je na stadionu oko 30.000 navijača koji stvaraju vrlo ugodnu atmosferu i daju solidnu podršku Dinamovcima, koji su sudeći prema odličnom otvaranju utakmice i zaslužili.

12' Dinamo od prve minute kontrolira dvoboj u Maksimiru i gosti do sada nisu pokazali ozbiljniju prijetnju 'Modrima'.

11' Krstanović je imao dobru priliku za pogodak, Badelj mu je uputio dobar udarac, ali Wallen je na svom mjestu.

9' Drugi korner za Dinamo kojeg ponovno izvodi Sammir. Lopta ide na peterac, Dobar skok Baha, ali ništa od pogotka. Lopta ide u gol out.

7' Dinamo je ponovno izborio novu priliku, no gosti su se dobro obranili.

5' Iz kornera za Dinamo nema opasnosti za vrata Helsinkija.

4' Prvi prekid i nova prilika za modru momčad, ovoga puta iz slobodnog udarca, kojeg izvodi Ibanez na kojem je prekršaj napravio Zeneli. No previše je oštro ubacio i loptu u korner izbacuje gostujući vratar Wallén.

2' Prva prilika za Dinamo na utakmici. Akcija Bećiraj-Sammir-Badelj ipak je završila preko gola, kapetan Milan Badelj nije precizno pucao.

1' Počela je utakmica u Maksimiru. Treneri nisu iznenadili s postavama i sastavi su identični onima iz prvog dvoboja u Finskoj.

Prije nego što počne utakmica u Maksimiru, spomenut ćemo da je hrvatski reprezentativac Nikica Jelavić zabio vodeći pogodak za Rangerse protiv Malmoea u 24. minuti, no Šveđani su izjednačili na 1:1 u 80. minuti preko Hamada.

Nakon 2:1 pobjede nad Helsinkijem u prvoj utakmici trećeg pretkola Lige prvaka u Finskoj, nogometaši Dinama pred oko 35.000 domaćih navijača u Maksimiru lovili su prolaz u ‘play-off’ Lige prvaka.

S obzirom na povoljan rezultat iz prvog susreta, prolaz u četvrto pretkolo, odnosno posljednju fazu do priželjkivanog mjesta u najelitnijem europskom klupskom natjecanju, za 'Modre' ne bi trebao biti problem, ali ipak treba mirno i koncentrirano odigrati svih 90 minuta protiv Helsinkija.

Gosti su najavili da će od prve minute pokušati doći do pobjede, a iz Dinama su pak poručili kako neće jurišati ‘glavom bez obzira’ jer nisu oni ti koji moraju loviti rezultat čime će vjerojatno ostaviti mnogo prostora u zadnjoj liniji.

Sastav Dinama: Kelava, Vrsaljko, Tonel, Vida, Ibanez, Leko, Badelj, Alispahić (Kovačić 19'), Sammir, Krstanović, Beqiraj.

Sastav Helsinkija: Wallén, Ring, Rafinha, Sadik, Lindström, Bah, Ojala, Riihilahti, Pukki, Sumusalo, Zeneli

Treneri: Kruno Jurčić, Antii Muurinena

Suci: Kristinn Jakobsson (ISL), Gunnar Sverrir Gunnarsson (ISL), Frosti Vidar Gunnarsson (ISL)