Automoto
Automoto
Slavlje na otoku

MotoGP: Četvrta pobjeda Lorenza, Crutchlow oduševio navijače

Španjolski motociklist Yamahe u MotoGP-klasi, Jorge Lorenzo, pobjednik je Velike nagrade Velike Britanije u Silverstoneu, šeste od 18 postaja ovogodišnjega Svjetskog prvenstva...

Bila je to treća uzastopna pobjeda 25-godišnjeg Španjolca, te četvrta ukupno ove sezone. Na preostalim je dvjema osvojio drugo mjesto, te tako u ukupnom redoslijedu drži prvo mjesto sada s već značajnih 25 bodova prednosti (140-115) pred Hondinim Australcem Caseyjem Stonerom.

Stoner, aktualni svjetski prvak, na kraju je na Silverstoneu zauzeo drugo mjesto s tri 3.313 sekundi zaostatka, uspjevši pritom obraniti napade svog timskog kolege, Španjolca Danija Pedrose, koji je od njega bio sporiji nepune tri desetinke sekunde.

Ključni se trenutak utrke odigrao devet krugova prije kraja, kada je u naizmjeničnom pretjecanju Lorenzo u drugom pokušaju obranio napad Stonera za povrat prvog mjesta. Do kraja je bio u sigurnom vodstvu, a pobjede ga je zamalo koštala dekoncentracija: četiri kruga prije kraja "zaplesao" je stazom na svojoj Yamahi, ali je uspio ostati na kotačima.
Inače je na startu utrke s četvrtog mjesta pao na peto. Najbolji na subotnjem treningu, Španjolac iz Honde Gresini Alvaro Bautista, pao je na četvrto mjesto, dok je s drugog mjesta na prvo zasjeo Yamahin Amerikanac Ben Spies. Vodstvo je, međutim, po brzom postupku preuzeo Stoner, koji je startao posljednji, treći iz prvog reda.

Bautista je na kraju izborio četvrto mjesto upisavši uspjeh karijere u elitnoj klasi. Vozi svoju treću sezonu u MotoGP-u, a dosad je u četirima navratima završavao peti.

Najveći junak domaće publike na Silverstoneu je u nedjelju definitivno bio njezin miljenik Cal Crutchlow. Vozač Monster Yamaha Tech 3 tima završio je utrku na šestom mjestu nakon što je u nju startao s posljednje, 20. startne pozicije. Amerikanca Nickyja Haydena na Ducatiju prestigao je malo prije ciljne ravnine. Osmi je završio njemački debitant Stefan Bradl. Opet je slab, deveti, bio Valentino Rossi.

Nakon što je u petak pao na slobodnom treningu slomivši pritom gležanj, u subotu Crutchlow nije bio u stanju nastupiti u kvalifikacijama, pa je u utrku morao startati s posljednjeg mjesta.(TS)