Iznenađenje u Novom Sadu

Španjolci šokirali moćne Francuze: Poraženi nakon tri godine!

Aktualni olimpijski, svjetski i europski prvaci, rukometaši Francuske, porazom su otvorili nastup na Europskom prvenstvu u Srbiji...

U dvoboju prvog kola C-skupine bolji su bili Španjolci 29-26 (15-13). U utakmici igranoj u Novom Sadu momčad Valera Rivere vodila je praktički od početka do kraja utakmice. Francuzi su poveli golom Nikole Karabatića nakon 63 sekunde igre, no nakon toga više nisu bili u vodstvu. Jedini su put u rezultatskoj ravnoteži bili još u petoj minuti, kada je Luc Abalo izjednačio na 3-3. Ostatak utakmice u vodstvu su bili Španjolci.

Sjajne je Španjolce, kolektivno podjednako raspoložene, predvodio iskusni vratar, uskoro 40-godišnji Javier Hombrados, koji je Francuzima obranio 15 od 40 lopti upućenih u okvir gola. Po četiri su gola za brončanu momčad s prošlogodišnjeg SP-a u Švedskoj postigli Alberto Entrerrios, Cristian Ugalde i Joan Cañellas.

Francuski golmani Omeyer i Karaboue obranili su samo šest lopti. Najbolji francuski strijelac bio je Jerome Fernandez sa sedam pogodaka. Luc Abalo dodao je šest.

Bio je francuskoj rukometnoj reprezentaciji ovo prvi poraz na velikim natjecanjima od SP-a u Zagrebu prije tri godine. Tada su, u drugoj fazi natjecanja po skupinama, izgubili od Hrvatske u zagrebačkoj Areni 22-19.

Otad su bez poraza bili 20 utakmica. U trima su navratima remizirali, od čega dva puta baš protiv Španjolaca: na EP-u u Austriji prije dvije godine bilo je 24-24, a na SP-u u Švedskoj prošle 28-28. U trećoj prilici Španjolci su napokon uspjeli iznenaditi neprikosnoveni sastav Claudea Oneste, koji, važno je i to napomenuti, ima običaj lošije ulaziti u turnire.

Iznenađenjem se može nazvati i pobjeda Norvežana nad Slovencima u prvoj utakmici odigranoj u 'hrvatskoj', D-skupini. Norvežani su u Vršcu pobijedili Slovence 28-27 u vrlo neizvjesnome dvoboju.

Imali su Norvežani 13-10 vodstvo, prije no što je poluvrijeme završilo 14-14. Od 13-10 za momčad Roberta Hedina, Slovenci su na isteku 34. minute došli do 18-14 vodstva.

Uspjeli su se, međutim, Skandinavci konsolidirati te su od četiriju golova zaostatka (21-17) došli do izjednačenja (21-21), a ubrzo i preuzeli vodstvo koje nisu ispuštali do kraja.

Ole Erevik briljirao je na golu pobjedničkog sastava s 20 obrana. Po šest su golova postigli Bjarte Myrhol, Erlend Mamelund i Christoffer Rambo.

Gorazd Škof na slovenskom je golu skinuo 19 lopti, a najbolji su strijelci u sastavu Borisa Deniča bili Uroš Zorman i Dragan Gajič sa pet golova.