Junak Alilović!

'Kaubojima' drama u Vršcu: Izvukli pobjedu u posljednjoj minuti!

Hrvatski rukometaši u Vršcu su odigrali dramatičnu utakmicu na otvaranju Europskog prvenstva u Srbiji...

Hrvatski rukometaši pobjedom su otvorili nastup na Europskom prvenstvu u Srbiji. Nakon velike drame, pobijedili su Island 31:29 u prvom kolu skupine D. I prije početka, znali smo da nas očekuje težak susret protiv olimpijskog doprvaka, a to se pokazalo već u prvim minutama utakmice.

Hrvatska je imala minimalno vodstvo samo na početku susreta, a nakon osme minute, brzi Islanđani polako su stvarali prednost i cijelo vrijeme vodili. Golužini izabranici imali su problema i u obrani i u napadu što su Islanđani znalački iskoristili. Raznovrsnom igrom sa čak sedam strijelaca stvarali su velike probleme našoj 6-0 obrani.

Srećom, na odmor su otišli samo s jednim golom viška, iako su u nekoliko navrata imali i po tri gola prednosti (11:8, 12:9, 13:10). Bez pravog učinka Čupića, s nedovoljno spremnim Balićem i sa suviše malo lopti prema Voriju još smo i dobro prošli. Od još većih problema spasio nas je Mirko Alilović sa sedam obrana.

U nastavku utakmice hrvatski napad je proradio i drugi dio protekao je u izjednačenoj igri. Do prvog vodstva nakon rezultata 2:1 Hrvatska je došla dvije i pol minute prije kraja (29:28), zahvaljujući Buntiću, a potom je 45 sekundi prije kraja Čupić iz sedmerca povećao na plus dva (30:28) razriješivši sve dvojbe oko pitanja pobjednika. Štrlek je potvrdio pobjedu svojim osmom pogotkom za 31:28. Šokirani Islanđani ipak su u posljednjim sekundama uspjeli smanjiti na dva razlike.

Junak velike pobjede u zbilja dramatičnom susretu bio je vratar Mirko Alilović sa ukupno 16 obrana, a pridružio mu se Manuel Štrlek sa osam pogodaka iz osam pokušaja.

Iako pobjeda nije bila uvjerljiva, 'Kaubojima' se treba čestitati na hrabroj i upornoj igri protiv čvrstih Islanđana, čije je redove prevodio sjajni kapetan Sigurdsson sa osam pogodaka. Vratar Gustavsson radio je mnoštvo problema našim igračima, obranivši im deset udaraca.

Protiv Islanda nikada nismo izgubili na velikim natjecanjima. Na zadnjem SP-u u Švedskoj slavili smo u susretu za peto mjesto 34:33, na EP-u 2006. u Švicarskoj bilo je 29:28, na OI u Ateni 34:30, a na EP-u u Austriji prije dvije godine 26:26.

Hrvatska drugu utakmicu na Euru igra u srijedu protiv Slovenije, koja je na startu izgubila od Norveške 28:27.

Tijek utakmice:

60' Pola minute prije kraja Hrvatska vodi dva razlike!!! Kakav preokret! Čupić zabija iz sedmerca za 30:28, a Štrlek zabija za tri razlike. Island je uspio u posljednjim sekundama smanjiti na 31:29, ali utakmica je gotova!!! 'Kauboji' su pobijedili nakon velikog preokreta!

59' Alilović je ponovno spasio Hrvatsku!! Uspjeli smo se obraniti u ovom napadu Islanđana i imamo napad, gol prednosti i minutu i pol do kraja utakmice. Kakva drama! Iskusni Goluža povukao očekivani potez, pozvao je time-out da složi dobitnu kombinaciju za dramatičan preokret protiv Islanđana!

57' Palmarsson je konačno promašio i malo pomogao 'Kaubojima', koji uspijevaju iskoristiti poklon, sjajni Buntić dvije i pol minute prije kraja dovodio nas u vodstvo, 29:28! Ovo je tek drugo vodstvo Hrvatske na utakmici.

56' Štrlek zabija za izjednačenje, 28:28! Kakva drama u Vršcu! Očekuje nas neizvjesnih četiri minute završnice.

55' Alilović je ipak posustao. Nakon nekoliko odličnih reakcija, primio je pogodak za novo vodstvo Islanđana, koji vode 27:28.

54' Gojun ide na hlađenje, a Alilović bilježi novu obranu. Brani na suprotnoj strani Gustavsson, iako je Buntić bio pod prekršajem.

53' Alilović nas s igračem manje ostavlja u irgi za neizvjesnu završnicu. Odlično je obranio pokušaj Islanđana i dalje je 25:26. Buntić pogađa u padu za važno izjednačenje 26:26.

52' Sedmerac i na drugoj strani, ali Čupiću brani večeras odlični Gustavsson.

51' Kopljar je isključen, a sedmerac Islanđanima senzacionalno skida Alilović.

50' Štrlek nas vraća u igru, zabija za 25:26, a nakon tehničke pogreške Islanđana, Hrvatska ima priliku da izjednači. Sudi se devet metara i nakon poduljeg napada, Gustavsson spašava gol.

49' Buntić prvo smanjio, a odmah silovito uzvratio Palmarsson za 24:26.

48' Island još jednom bježi na dva razlike. Palmarsson je bio nezaustavljiv za Alilovića i rezultat je 23:25, a još je 12 minuta do kraja utakmice. Ne izgleda dobro za Balića i društvo.

47' Novi sedmerac za Island, nakon isključenja Balića, a precizan je ponovno kapetan Sigurdsson za vodstvo 23:24.

46' 'Kauboji' nisu iskoristili još kratko vrijeme dva igrača više, Vori je sam na crti uspio promašiti nemoguće i rezultat ostaje nepromijenjen. Ivano Balić još je dobio isključenje.

44' Hrvatska ima dva igrača više i to koristi Štrlek svojim petim golom za izjednačenje 23:23.

43' Palmarsson bombom vraća ponovno Island u vodstvo, 22:23.

42' Nakon novog gola Vorija, Islanđani ponovno vraćaju na minimalnih jedan razlike, 21:22. Novi sedmerac za Hrvatsku, iako dvojben. I treći put je precizan Čupić za 22:22.

40' Brzi gol Vorija na crti, ali još brži Islanđana, koji i dalje vode 20:21.

39' Novo minimalno vodstvo Islanđana, 19:20, a nakonnovog promašaja Duvnjaka, sjajni Alilović spriječava novih dva razlike za Island.

37' Ulazak Buntića pokazalo se kao pravo osvježenje. Njegovim drugim pogotkom izjednačujemo na 19:19.

36' Hrvatska je primila drugi pogodak zaredom, nakon 17:19, Goluža u igru uvodi Buntića, koji odmah zabija za smanjenje zaostatka, 18:19.

35' Nismo dugo čekali na novi pogodak čvrstih i brzih Islanđana, vode 17:18 zahvaljujući Sigurdssonu.

34' Sedmerac sada na drugoj strani, već drugi uzastopni za Hrvatsku, a zabija ponovno Čupić, 17:17.

33' Kapetan Sigurdsson precizan je iz sedmerca za novo vraćanje vodstva, 16:17.

32' Petersson vraća na jedan razlike, 15:16, ali odmah uzvraća Lacković.

31' Odmah na otvaranju drugog poluvremena odlična obrana Alilovića. Brani i Gustavsson, ali iz drugog pokušaja, sedam metara za naše. Čupić zabija za izjednačenje 15:15.

Završeno je prvo poluvrijeme utakmice u Vršcu. Hrvatska gubi od Islanda 14:15. Iako su naši dobro otvorili utakmicu i u prvim minutama vodili, Islanđani su nakonosme minute i izjednačenja 5:5 ipak posustali u obrani i unatoč odličnih osam obrana Mirka Alilovića, do kraja prvog poluvremena bili u rezultatskom zaostatku. S druge strane, u nekim ključnim trenucima, raspoložen je bio i vratar Islanđana Gustavsson sa šest obrana, jedna , prilično sjajna, ubilježena je protiv Ivana Balića.

Iako je Goluža najavio da će ga čuvati, ipak je prvu violinu naše reprezentacije, pustio u igru. Na parketu je proveo sedam do osam minuta, ali se nije upisao u strijelce.

Za sada je u našoj reprezentaciji najefikasniji Manuel Štrlek s četiri gola.

30' U posljednju minutu, Hrvatska ulazi s igračem manje i s rezultatskim zaostatkom od jednog gola, 14:15. Time-out je pozvao islandski trener, manje je od pola minute do kraja prvog poluvremena i ipak nije došlo do promjene rezultata.

29' Island nam ipak ponovno bježi, s igračem manje postiže pogodak za 13:15. Mi smo još 20 sekundi s igračem manje.

27' Hrvatska se vratila! Štrlek zabija za izjednačenje i povratak u utakmicu, trenutno je 13:13.

25' Island vraća na tri razlike, ali odmah Lacković svojim trećim golom vraća na minus dva, 11:13.

24' Prvi gol Kopljara za smanjenje na 10:12.

23' Nakon velikog promašaja Duvnjaka, Alilović nas je spasio većeg vodstva Islanđana.

22' Island s igračem manje bježi na plus tri, 9:12, a an drugoj strani raspoloženi Gustavsson, koji je do sada skupio sedam obrana i prava je enigma za hrvatske igrače.

21' Nakon time-outa kojeg je bio prisiljen pozvati Slavko Goluža, Blaženko Lacković torpedom postiže pogodak za smanjenje zaostatka na 9:11.

20' Nakon našeg propuštenog napada, Islanđani bježe na tri razlike 8:11. Prvi put je odlično reagirao Alilović, no Olafsson ne propušta drugu šansu.

19' Sedmerac za Island i pogađa Sigurdsson za 8:10.

17'  Islanđani drugi put na utakmici vode dva razlike, ovoga puta 7:9. U igri je i Ivano Balić, koji je zamijenio Domagoja Duvnjaka. Udarac Balića obranio je vratar Islanđana Gustavsson. Na 8:9 smanjuje Vori.

8' Odlična kontra za Hrvatsku. Prvo je Alilović odlično obranio, a Duvnjak je gurnuo za Vorija, koji u trku zabija za 5:4. Island odmah u idućoj akciji vraća na izjednačenje 5:5.

6' Atlason je strijelac za novo vodstvo Islanda 3:4, ali i Hrvatska ubrzo vraća na 4:4.

4' Olafsson zabija za vodstvo 3:2, ali to nije dugo trajalo, Duvnjak postiže pogodak za 3:3. Čvrsta utakmica za sada na obje strane. Islanđani su najopasniji s krila, Olafsson za sada dvaput precizan.

3' 2:2 Islanđani su ponovno uspjeli zatresti mrežu Alilovića. A Hrvatska odmah iza propušta priliku za novo vodstvo.

2' 1:1 Island izjednačava, ali i Hrvatska odmah uzvraća za vodstvo 2:1. Zabija Štrlek.

1' 1:0 Počela je utakmica u Vršcu. Prvi napad za Hrvatsku, a pogodak za vodstvo 1:0 zabija Duvnjak.

...............................................................................................

Hrvatski rukometaši kreću u lov na jedinu zlatnu medalju koja im nedostaje u bogatoj riznici. Iako ukonkurenciji moćnih Francuza i Danaca na Europsko prvenstvo nisu stigli kao favoriti za zlato, možda na izabranici Slavka Goluže ipak iznenade i pometu konkurenciju.

No put do trona je dalek, prvi na redu je neugodni Island, olimpijski doprvak, s kojim je Hrvatska do sada u službenim utakmicama igrala šest puta, a upisala četiri pobjede, jedan poraz i jedan remi.

Posljednji put pobijedili smo ih u utakmici za peto mjesto na Svjetskom prvenstvu u Švedskoj 2011. godine. Bilo je tijesnih 34:33. Susret u Vršcu bit će nova prilika za pobjedu 'Kauboja', a dvoboj protiv objektivno najjačeg suparnika u skupini D, pokazat će u kakvoj su formi naši stigli u Srbiju.

Hrvatska je uoči puta u Srbiju imala problema s ozljedom Ivana Balića, za kojeg je Goluža najavio da će ga čuvati za utakmice drugog kruga, no prema posljednjim informacijama iz Vršca, glavni motor naše reprezentacije zagrijavao se uoči utakmice i nije isključeno da ipak zaigra.

U punom sastavu sigurno neće biti Island, koji je stigao bez svoje prve zvijezde, ozlijeđenog Olafura Stefanssona, jednog od najboljih desnih vanjskih igrača na svijetu te Snorrija Gudjonssona Steina, zbog obiteljskih problema.