Ttrka na 15 kilometara sa skupnim startom

SP biatlon: Zlato u Austriju, Fak završio na 19. mjestu

Austrijski biatlonac Dominik Landertinger osvojio je zlatnu medalju u utrci na 15 kilometara sa skupnim startom na SP u biatlonu u južnokorejskome Pyeongchangu. Jakov Fak, koji je prije četiri dena bio brončani na 20 km, današnju je utrku završio na 19. mjestu.

Ovo je prvo pojedinačno zlato za Austriju nakon SP u Oslu 2000. godine. Srebro također ide u Austriju, a osvojio ga je Christoph Sumann (+8,9 sekundi).

Bronca je pripala Rusu Ivanu Čerezovu (+13,9), dok je najbolji biatlonac u povijesti Norvežanin Ole Einar Bjoerndalen završio na četvrtom mjestu (+21,1).

Jakov Fak je danas promašio 6 od 20 meta, baš kao i u dohvatnoj utrci, koju je završio na 25. mjestu. Već na prvom gađanju je dva puta promašio, drugo je završio bez greške, a onda je u posljednja dva gađanja promašio još četiri mete. No, i prije današnje utrke 21-godišnji student iz Mrkoplja je naglašavao da bi bio prezadovoljan ako bi završio među deset najboljih.

Kad je na 20 km osvojio broncu, Fak je pogodio 19 od 20 meta, dok je u sprintu točno naciljao 9 od 10 meta, te je zauzeo 14. mjesto.

Za Jakova Faka južnokorejski Pyeongchang će zauvijek ostati u lijepom sjećanju, jer tu je ostvaren povijesni uspjeh hrvatskog nordijskog skijanja. Također, strani mediji su njegovo osvajanje bronce na 20 km ocijenili kao najveće iznenađenje SP u Pyeongchangu.