Senzacija u Brazilu

Hrvatice među osam na svijetu nakon velike drame!

Hrvatske rukometašice na senzacionalan su način izborile četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Brazilu...

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija pobijedila je Rumunjsku 28:27 u osmini finala Svjetskog prvenstva u Brazilu i tako izborila ne samo mjesto među osam najboljih na svijetu, nego i svibanjske kvalifikacije za plasman na Olimpijske igre u Londonu 2012. godine, što je bio i glavni cilj uoči puta u Brazil.

No, Hrvatice do toga nisu došle lako. Protiv ekipe koja je na prošlom Europskom prvenstvu uzela broncu, a u Brazil stigla bez tri najbolje igračice, naše su se djevojke mučile tijekom cijele utakmice u Sao Bernardu do Campu. Vodile su na početku susreta, u petoj minuti 5:2, no u nastavku su žilave Rumunjke preuzele dominaciju i do poluvremena povele tri razlike 18:15.

Odmor je dobro došao hrvatskoj klupi jer u drugom poluvremenu nadoknađuju zaostatak. Serijom 5:0 povele su 20:19, no tada dolazi do 15-minutnog prekida zbog nestanka struje u dvorani. Rumunjkama je prekid više odgovarao te su u zadnjih pet minuta ušle s vodstvom 27:25 i Hrvatska je bila na rubu oproštaja.

No, naše su rukometašice u završnici utakmice sjajnom obranom uspjele preokrenuti rezultat, Rumunjke u zadnjih pet minuta nisu postigle pogodak, a tri minute prije kraja Kristina Franić iz sedmerca zabija pobjednički gol za četvrtfinale. Rumunjska je doduše kod rezultata 28:27 imala napad za izjednačenje, ali su se Hrvatice uspjele obraniti i sačuvati prednost za veliko slavlje, prvo nad Rumunjkama nakon čak šest poraza.

Andrea Penezić bila je naša najbolja igračica sa šest pogodaka. Prvi promašaj imala je tek nakon što je zabila šesti gol na utakmici. No, iznudila je vrlo važni sedmerac iz kojeg je Hrvatska (Franić) zabila zadnji gol u dvoboju. Kristina Franić postigla je pet, a preostale pogotke postigle su Zebić (4), Milanović-Litre (3), Tatari (3), Ježić (2), Gaće (2), Horvat (2) i Pušić (1).

Izabranice Vladimira Canjuge za polufinale će u srijedu igrati protiv jakih Norvežanki, koje slove kao ponajbolje rukometašice svijeta, a inače su aktualne europske prvakinje.