OI, odbojka

Brazilci imali 2:0, dvije meč lopte i uspjeli izgubiti zlato: Rusija u deliriju!

U finalu muškog olimpijskog odbojkaškog turnira u Londonu, Rusija je nakon gubitka prva dva seta, te spašene dvije meč-lopte u trećem, došla do velike 3-2 pobjede nad Brazilcima...

Ono što je Brazil u odbojci, htio bi biti i u nogometu, a to je apsolutna svjetska velesila.

Nisu se uspjeli odbojkaši Brazila pridružiti svojim kolegicama odbojkašicama koje su dan ranije osvojile zlato u Londonu, premda su u finalu protiv Rusije sjajno igrali, dobili prva dva seta i propustili dvije meč-lopte u trećem.

Ključnim se za preokret, kako rezultatski, tako i u psihi igrača, pokazala završnica trećeg seta koju su dobili Rusi 29-27. Nakon toga sve do sredine četvrtog rezultat je bio u egalu, ali se činilo kako Rusi rastu, dok je Brazilce očito poljuljao izgubljeni treći. Slijedi serija Rusa od 12-12 do 16-12 koju su uspješno sačuvali do kraja i izborili odlučujući peti set.

Tu su Brazilci definitivno psihički pali, dok su Rusi kao u transu otišli na veliku prednost 9-4 i sigurno ju obranili do 15-9 za svoje prvo samostalno olimpijsko zlato. Rusi su do sada osvojili srebro u Sydneyu, te bronce u Ateni i Pekingu.

Prvo ime Rusa u finalu bio je Dmitrij Muserskij s 31-nim poenom, 28 napadačkih na mreži, dva uspješna bloka i jedan as servis.

Aktualni svjetski prvaci Brazilci, kao i u Pekingu, poraženi su u finalu, a jedino je suparnik bio druga reprezentacija. Prije četiri godine zlato su im uzeli Amerikanci. Bilo je to treće olimpijsko finale Brazila zaredom. U Ateni su uzeli zlato.

Dodajmo da su u utakmici za treće mjesto Talijani obranili broncu iz Pekinga nadvisivši Bugare s 3-1 u setovima.(TS)