Idemo u polufinale

Francuzi potonuli nakon poraza od Hrvata, priča se i o kraju generacije

Izbornik Goluža bio je presretan, ali nitko od naših nije pao u euforiju nakon razbijanja Francuske.

Nakon ispadanja francuske rukometne reprezentacije iz borbe za medalje na EP-u u Srbiji, francuski novinari pitali su izbornika Claudea Onestu je li to kraj jedne veličanstvene generacije.

''Odgovorit ću vam na to pitanje nakon Olimpijskih igara u Londonu. Strpite se još šest mjeseci'', odgovorio je konsternirani Francuz nekoliko minuta nakon što je Hrvatska deklasirala njegovu momčad u dvoboju drugog kola skupine II Europskog prvenstva u Srbiji pobijedivši u Novom Sadu 29-22.

Francuzima se dogodilo prvi put nakon 2004. godine i Olimpijskih igara u Ateni da nisu ušli u polufinale jednoga velikog natjecanja. U Ateni je slavila Červarova Hrvatska. Možda se povijest ponavlja. Također, Francuzi su osvojili sva četiri posljednja velika natjecanja počevši od Olimpijskih igara u Pekingu 2008. godine.

''Dali smo sve što smo mogli ali nije bilo dovoljno. Odigrali smo vrhunsku utakmicu do 45. minute, puno bolju od svega što smo dosad odigrali u Srbiji. Prvo je poluvrijeme za nas bilo iznimno, gotovo savršeno. U drugom nismo izdržali'', kazao je Onesta dodavši:

''Protiv sebe imali smo veliku momčad. Hrvatska je pobijedila zasluženo. Danas je bila praktički nepobjediva. Mi nismo imali oružja da bismo se suprotstavili.''

Najbolji svjetski golman Thierry Omeyer, baš kao i Guillaune Gille, čestitali su Hrvatima na pobjedi:

''Trebali smo Hrvate u drugom poluvremenu duže vremena držati na rezultatskoj distanci. Vratili su nam se u utakmicu i preokrenuli rezultat. S time su dobili enormno samopouzdanje. Ovo je veliko razočaranje. Ipak, borili smo se koliko smo mogli'', rekao je Omeyer.

Goluža je otkrio i što je na poluvremenu, na kojem smo gubili jedan razlike (12:11) rekao svojim momcima, s obzirom da je uslijedio odličan preokret Hrvatske.

"Ma ništa posebno, samo da nastave igrati ono što smo se dogovorili na početku, da su koncentrirani u obrani i da ne prestanu trčati."

A kako je motivirao Kopljara da konačno eksplodira?

"Rekao sam mu da napravi ono što se od njega traži", kratak je bio 'Keta' kojemu se očigledno malo žurilo proslaviti veliku pobjedu. A na tome mu ne možemo zamjeriti, kao ni igračima, koji su unatoč velikoj pobjedi, nakon utakmice bili hladne glave, čvrsto na zemlji i bez euforije. Svjesni da sve mogu upropastiti ako kiksaju s Mađarima...

"Bit će još teže nego što je bilo s Francuzima i moramo se spustiti na zemlju. Važno je da nas pusti ova euforija", rekao je Igor Vori iz čijih se riječi dali iščitati da neće previše slaviti, a to je potvrdio i Domagoj Duvnjak.

"Slavit ćemo sat vremena u sobi sa fizioterapeutom", poručio je 'Dule', koji je kao i svi igrači djelovao vrlo umorno, ali s osmijehom na licu.

A takav je bio i Goluža, koji je raspoloženiji nego ikada, napustio prostoriju za novinare i u prolazu nam samo došapnuo kako je bilo mnogo čestitara. 20 minuta nakon utakmice, 120 SMS poruka, a noć je još duga.

Je li se javio njegov učitelj, Lino Červar, koji bi mu mogao pozavidjeti na skalpu protiv Francuza, podsjetimo, Lino je izgubio oba finala protiv njih, 2009. na Svjetskom prvenstvu u Zagrebu i 2010. na Europskom prvenstvu u Austriji, Goluža je samo odmahnuo glavom i znakovito se nasmijao. Ako se Lino nije javio, ako se Goluža okiti medaljom u Beogradu, svakako će morati.