Ima li kraja: Japanac oborio rekord za više od sekunde!

Ryosuke Irie novi je svjetski plivački rekorder u disciplini 200 metara leđnim načinom. Dosadašnje najbolje vrijeme Amerikanca Ryana Lochtea popravio je za više od sekundu.

Pobijedio je 19-godišnji Japanac u nedjelju na natjecanju 'Dvoboj u bazenu', koje je u Sydneyju organizirao Australski plivački savez da bi svoje najbolje plivače testirao u izravnim dvobojima sa sve boljim japanskim rivalima.

Irie je na 200 leđno pobijedio s preko pet sekundi prednosti, u vremenu 1:52.86. Olimpijski pobjednik Ryan Lochte u Pekingu je plivao stari rekord, sporiji čak za sekundu i osam stotinki (1:53.94).

'Nisam mogao niti pomisliti da ću ići ovako brzo. Nevjerojatno,' izjavio je Irie dodavši:

'Idem na Svjetsko prvenstvo u Rim i tamo ću svjetski rekord oboriti ponovno!'

Mladi je Japanac, tada 18-godišnjak, olimpijski finale u Pekingu na istoj dionici završio na petom mjestu.

Na japanskome nacionalnom prvenstvu prošlog mjeseca približio se Lochteu na samo osam stotinki zaostatka, a u subotu je u Sydneyju u dvoboju na 100 leđno pobijedio sa samo dvije stotinke sporijim vremenom od svjetskog rekorda drugoga velikog američkog leđaša, Aarona Piersola. Amerikanac je u Pekingu osvojio zlato podigavši rekord na 52.54.