Mogu daleko

Hrvatska priredila još jednu senzaciju na Svjetskom prvenstvu

Hrvatske odbojkašice napravile su senzaciju u 1. kolu E skupine Svjetskog prvenstva u Trstu pobijedivši treću reprezentaciju svijeta Japan s 3-2 (18-25, 25-23, 25-27, 25-20, 15-8).

Predvođene odličnom prvom postavom i najboljom igračicom utakmice Mijom Jerkov, te iznenađenjem s klupe Bernardom Brčić, hrvatske odbojkašice su stigle do jedne od najvećih pobjeda u povijesti. Odigrale su protiv službeno treće reprezentacije svijeta svoj najbolji meč na ovogodišnjem prvenstvu i pokazale iznimnu snagu i karakter. Japanke se nisu uspjele nametnuti, a Hrvatice su vodile i bile posve ravnopravne i u dva izgubljena seta. Hrvatska je tako po prvi puta na svjetskim prvenstvima povezala tri pobjede jer su prethodno u prvoj fazi u Rimu pobijedile Tunis i Njemačku.

VIDEO Hrvatice najveća priča SP-a: Pobjeđuju najbolje i bez dnevnica!

Već se na početku susreta vidjelo koliko su naše odbojkašice bile raspoložene protiv Japanki, do sredine prvog seta su vodile, no od 15-13 Japanke kao da su "ubacile" u višu brzinu i set je pripao trećoj reprezentaciji svijeta s 25-18.

Hrvatske odbojkašice se nisu predavale, u drugom setu su pružile i najbolju igru na ovom prvenstvu, funkcionirao je i blok i napad, te su s 25-23 izjednačile na 1-1 u setovima. Treći set se pokazao ključnim, bio je vrlo neizvjestan, iako su Japanke imale i vodstvo 17-13. U dramatičnoj završnici hrvatske odbojkašice ipak nisu uspjele doći do set-lopte, Japanke su iskoristile treću set-loptu za konačnih 27-25, pa odlična igra i trud naših odbojkašica nije nagrađen setom.

Gubitak trećeg seta ipak nije ostavio traga na Vercesijevim odabranicama, četvrti set su odigrale još bolje nego drugi i sjajnom izvedbom preokrenule vodstvo Japanki od 10-13 u vodstvo od 15-13, što su nakraju sačuvale i pretvorile u konačnih 25-20 i izjednačenje na 2-2.

Energiju iz četvrtog seta naše odbojkašice su prenijele i u odučujući, peti. Povele se odmah s velikih 4-0 i tu prednost održavale do krajnjih i uvjerljivih 15-8.

S ova dva velika i neočekivana boda Hrvatska u drugoj fazi ima pet bodova, a čekaju nas još susreti s Kinom, Azerbajdžanom i Belgijom, te još postoji nada da hrvatske odbojkašice budu među tri prvoplasirane koje nastavljaju natjecanje. Već u četvrtak ih čeka dvoboj s Kineskinjama, dvostrukim svjetskim prvakinjama (1982, 1986) i dvostrukim olimpijskim pobjednicama (1984, 2004).

Rezultati susreta 1. kola druge faze Svjetskog prvenstva odbojkašica u Italiji (prve tri iz svake skupine idu dalje):