Park ipak nastupio

Dva zlata i jedan svjetski rekord za Kineze u plivanju!

Osim Amerikanca Ryana Lochtea, prvi finalni dan u plivanju su obilježili Kinezi. Uzeli su plivači i plivačice te nacije dva zlata, jednu broncu, a oborili su i svjetski rekord...

Na 400 mješovito je pobijedila Shiwen Ye koja je, uz zlato, oborila i dotadašnji svjetski rekord od 4:29.45. Kineskinja je plivala 4:28.43, odnosno, sekundu brže od najboljeg rezultata do Londona. Amerikanka Elizabeth Beisel je bila druga sa skoro tri sekunde slabijim vremenom, a treba reći da su na početku slobodne tehnike, posljednje u nizu, ona i Ye bile poravnate.

Yang Sun, 20-godišnji Kinez, je, pak, slavio na 400 slobodno. Postao je time prvi Kinez u povijesti sa zlatnom medaljom na Olimpijskim igrama, a bio je tik do svjetskog rekorda. Plivao je 3:40.14, odnosno, samo sedam stotinki sporije od svjetskog rekorda.

Drugo je mjesto osvojio zlatni iz Pekinga, Taehwan Park iz Južne Koreje, koji je jedno vrijeme prije finala bio i suspendiran, ali mu je FINA ipak dozvolila nastup u finalu koje je Korejac okrunio srebrom. (TS)