Hokej: Rusija i Kanada za početak demolirali protivnike

Ruska hokejaška reprezentacija pobijedila je Latviju 8-2 u svom otvarajućem nastupu na Olimpijskim igrama u Vancouveru i demonstrirala djelić svog bogatog repertoara...

Rusi su kvalitetno otvorili utakmicu i već nakon dvije minute i 38 sekundi zabio je Denis Zaripov, a do kraja prve dionice zabili su Aleksandr Radulov i Aleksandr Ovečkin. Najkorisniji igrač NHL lige protekle dvije sezone (Ovečkin) zabio je do kraja još jedan gol, a u strijelce su se kod Rusa upisali i Jevgenij Malkin, Ilja Kovaljčuk, Danis Zaripov i Aleksej Morozov. Za Latvijce su golove postigli Herberts Vasiljevs i Girts Ankipans.

O ruskoj dominaciji dovoljno govori i omjer udaraca prema golu (45-20), a zanimljivo je da su postigli samo jedan gol s igračem više iako su Latvijci imali čak 16 minuta isključenja.
Ruska reprezentacija uz Kanadu slovi kao najveći favorit za osvajanje zlate medalje, a momčad prepunu NHL zvijezda predvode Ovečkin, Malkin i Kovaljčuk. Posljednje olimpijsko zlato Rusi su osvojili 1992.

Hokejaši Kanade startali su još uvjerljivije, 8-0 pobjedom nad Norveškom. Kanada je tako došla do 18. pobjede u 19. otvarajućoj utakmici olimpijskih turnira protiv momčadi koja je od njih ipak za klasu slabija.

Nakon sporijeg starta u utakmicu i prve trećine u kojoj nije bilo golova, Kanada je u drugoj trećini postigla dva gola u samo dvije minute. Prvo je kapetan NHL momčadi Calgary Flamesa Jarome Iginla zabio nakon dvije i pol minute igre u drugoj trećini, da bi nepunu minutu kasnije Dany Heatley iz San Jose Sharksa skrenuo udarac Chrisa Prongera u mrežu.
U posljednju se trećinu ušlo s prednošću domaćina 3-0, a tada je uslijedio pravi potop i Norveška je u posljednjoj dionici primila još pet golova.

Najviše su se kod Kanađana istaknuli već spomenuti Iginla i Heatley, koji su obojica postigli po dva gola, dok su se po jednom u strijelce upisali Ryan Getzlaf, Mike Richards, Corey Perry i Rick Nash.

U aktualnoj kanadskoj reprezentaciji nalaze se četiri igrača iz zlatom ovjenčane momčadi s Igara u Salt Lake Cityju 2002. godine, a to su vratar Martin Brodeur, braniči Scott Niedermayer i Chris Pronger, te napadač Jarome Iginla.

Snagu su dokazali i hokejaši Sjedinjenih Američkih Država pobjedom (3-1) protiv Švicarske.