Amerikanci šokirali Kanađane, Rusi pobijedili Čehe

Hokejaška 'supernedjelja' na Zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru započela je utakmicom Rusije i Češke u skupini B...

Slavili su Rusi 4-2 i tako osigurali izravan plasman u četvrtfinale kao pobjednici B skupine, dok će Česi plasman među osam najboljih morati tražiti u razigravanju. Jevgenij Malkin doveo je Ruse u vodstvo u 16. minuti prve trećine s igračem više, dok je Tomaš Plekanec izjednačio u posljednjoj minuti prve dionice u trenutku dok su Česi imali dva igrača više na ledu (pet na tri).

Drugu dionicu Rusija dobiva 1-0 golom Viktora Kozlova, dok u drugoj minuti treće dionice, drugim golom Pittsburghove zvijezde Jevgenija Malkina, Rusi dolaze po prvi put do prednosti od dva gola. Golom Milana Michaleka pet minuta prije kraja Česi vraćaju nadu i smanjuju na 3-2, ali do kraja nisu uspjeli izjednačiti, a u trenucima dok su izvukli vratara u posljednjim sekundama Pavel Dacjuk pogađa praznu mrežu za konačnih 4-2 za Rusiju.

Česi i Rusi imali su velike okršaje na trima posljednjim Igrama. Godine 1998. Češka je predvođena Dominikom Hašekom slavila 1-0 u finalu i došla do prvog olimpijskog zlata u povijesti, 2002. u Salt Lake Cityju Rusi su eliminirali Čehe u četvrtfinalu također s 1-0, a 2006. u Torinu su Česi pobijedili 3-0 u borbi za treće mjesto.

Hokejaška reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država iznenadila je Kanađane 5-3 pobjedom koja im je donijela i prolazak u četvrtfinale. Brian Rafalski postigao je dva pogotka, Ryan Miller obranio čitav niz udaraca na svoja vrata, a američka reprezentacija utišala glasnu publiku samo dan prije 30. obljetnice opjevane američke pobjede nad Sovjetima u Lake Placidu.

Kanađani su imali inicijativu na ledu u Vancouveru, međutim, šutersku nadmoć 45-23 nisu znali okruniti pobjedom. Točnije put prema njoj spriječio im je sjajni Miller s 42 obrane, a na Rafalskog su se pogocima nadovezali Chris Drury, Jamie Langenbrunner i Ryan Kesler koji je za konačan rezultat pogodio 45 sekundi prije kraja utakmice u praznu mrežu domaćina.

Uvodno vodstvo SAD-a nakon samo 41 sekunde igre u devetoj je minuti anulirao Eric Staal, a samo 32 sekunde kasnije Rafalski je drugim pogotkom Kanađane ponovno gurnuo u rezultatski minus. Dany Heatley bio je najzaslužniji za novo poravnanje vodstva u uvodnim minutama druge trećine utakmice, koje je završila 1-1 nakon gola Chrisa Druryja. U osmoj minutu završnog perioda igre vodstvo SAD-a podebljao je Langenbrunner koje je, prije posljednjeg gola na susretu, tek stigao umanjiti Sidney Crosby...

U trećoj utakmici dana Šveđani su slavili protiv Finaca s 3:0…