breaking news !: Grbin oštro po Ustavnom sudu: "Pričao sam s Milanovićem, imamo plan C. Popišali su se na sve nas"
Singapur dobio prvaka

Četvrto zlato i rekord za Ledecky, Phelps osvojio srebro

Ledecky je deklasirala konkurenciju na 800 metara slobodno.

Sjajna američka plivačica Katie Ledecky osvojila je već četvrtu zlatnu medalju u Rio de Janeiru nakon što je pobijedila s novim svjetskim rekordom na 800 metara slobodno.

Ledecky je deklasirala konkurenciju pobijedivši s rezultatom 8:04.79 popravivši svoj i svjetski rekord za skoro dvije sekunde. Njezino dosadašnje najbolje vrijeme iznosilo je 8:06.68, a isplivala ga je u siječnju u Austinu. Drugo mjesto osvojila je Britanka Jazmin Carlin (8:16.17), a treća je bila Mađarica Boglarka Kapas (8:16.37).

Ledecky je ovom pobjedom stigla do četvrtog zlata u Rio de Janeiru nakon što je slavila na 200 i 400 slobodno, te u štafeti 4x200 slobodno.

Posljednja plivačica koja je na istim igrama pobijedila na 200, 400 i 800 slobodno bila je Amerikanka Debbie Meyer 1968. godine.

U utrci na 100 delfin 21-godišnji singapurski plivač Joseph Schooling je priredio iznenađenje pobijedivši s novim olimpijskim rekordom 50,39. Schoolingu je to prvo olimpijsko odličje u karijeri, a može se pohvaliti kako je pobijedio Amerikanca Michaela Phelpsa koji je osvojio srebro s rezultatom 51,14. Zanimljivo, identično vrijeme su isplivali i Južnoafrikanac Chad Le Clos i Mađar Laszlo Cseh pa su u ovoj utrci podijeljene čak tri srebrne medalje.

Schooling se 2008. godine, tada kao 13-godišnjak, na jednom plivačkom natjecanju u Singapuru slikao sa svojim idolom Phelpsom, a osam godina kasnije uspio ga je pobijediti. Njegov dosadašnji najveći uspjeh bila je bronca sa svjetskog prvenstva u Kazanju 2015. na 100 delfin kada je gledao u leđa Le Closu i Csehu.

Phelpsu je to bilo 27. olimpijska medalja, pri čemu treće srebro uz 22 zlata i dvije bronce. Le Clos je osvojio četvrto olimpijsko odličje i to drugo srebro u Riju, dok je Cseh doplivao do prve medalje u Rio de Janeiru, ukupno šeste.

Iznenađenje je priredio i 35-godišnji Amerikanac Anthony Ervin pobijedivši na 50 slobodno s rezultatom 21.40. Ervin je na 50 slobodno slavio i prije 16 godina u Sydneyju. Ervin se 2003. godine oprostio od aktivnog plivanja, no treninzima se vratio osam godina kasnije. Branitelj naslova iz Londona Francuz Florent Manaudou je bio drugi s rezultatom 21.41, dok je broncu osvojio Amerikanac Nathan Adrian (21.49).

U utrci na 200 leđno pobijedila je Amerikanka Maya DiRado s rezultatom 2:05,99. Druga je bila Mađarica Katinka Hosszu (2:06,05), a treća Kanađanka Hilary Caldwell (2:07,54).

Za 23-godišnju Amerikanku ovo je bilo drugo zlato u Riju nakon što je prvo osvojila kao članica štafete 4x200 slobodno. Osvojila je i srebro na 400 mješovito i broncu na 200 mješovito. Mađarica Hosszu je nakon tri zlata (100 leđno, 200 i 400 mješovito) osvojila i srebro, dok je Caldwell osvojila svoje prvo olimpijsko odličje.