Fini novci u igri

Znate li koliko moćni Španjolci naplaćuju minutu svog nastupa?

Aktualni svjetski i europski prvaci, nogometaši Španjolske, s čelnicima svog saveza (RFEF) fino naplaćuju svoje naslove prijateljskim ogledima koje igraju diljem svijeta...

U proteklih su tjedan dana igrači Vicentea del Bosquea gostovali na Wembleyju kod Engleske (1-0 poraz) da bi potom jedva izvukli remi (2-2) kod Kostarike, u utakmici u kojoj su do 83. minute gubili 2-0.

Slabije igre i lošije rezultate pokrivaju financije. Marca je tako otkrila da su Kostarikanci Španjolcima za utakmicu u San Joseu platili tri milijuna eura. Jedini je uvjet bio da svjetski prvaci moraju doći sa 70% igrača koji su nastupali u Južnoafričkoj Republici.

Prije osvajanja Europskog prvenstva 2008. godine, Španjolci su za prijateljsko gostovanje tražili 600.000 eura. Danas se ta svota kreće oko 2.5 milijuna eura, što znači da je Španjolska najplaćenija reprezentacija na svijetu. Marca piše da gostovanje Brazila košta dva, a Argentine 1.5 milijuna eura.

Od svršetka Svjetskog prvenstva Del Bosqueova je momčad odigrala deset prijateljskih utakmica, pri čemu je osam puta gostovala, od čega pet puta izvan Europe. Na osam je gostovanja RFEF prikupio 15 milijuna eura. Jasna računica pokazuje da svaka odigrana minuta na gostovanju, kad su prijateljske utakmice u pitanju, RFEF-u donosi 20.000 eura.

"To je prije no što podignemo telefonsku slušalicu", našalio se u izjavi za El Mundo glasnogovornik RFEF-a Jorge Carretero.