Prvijenac Perišića

Hrvatska uzela veliki bod: Vida promašio pobjedu u sudačkoj nadoknadi!

Hrvatska reprezentacija odigrala je 1:1 na teškom gostovanju kod Belgije. Poveli su naši ranim pogotkom Perišića, a praktički u zadnjoj sekundi prvog poluvremena izjednačio je Gillet.

Sve u svemu, možemo biti zadovoljni remijem kojeg smo ostvarili u dvorištu najjačeg protivnika u našoj kvalifikacijskoj skupini. Bod svakome je najrealniji ishod sraza na stadionu kralja Baudouina, iako treba priznati da je Belgija tijekom utakmice bila konkretnija.

Počelo je dalekometnim pokušajem Witsela kojeg je bez problema pokupio Pletikosa. Hrvatska je odgovorila sa stilom! Mandžukić je ubacio s desne strane u želji da pronađe Jelavića, ispred kojeg loptu izbija Kompany, ali samo na nogu Perišića koji mirno šalje loptu iza leđa Courtoisa. Prvijenac Ivana u reprezentativnom dresu za start iz snova!

Duboka obrana Hrvatske spriječila je da Pletikosi direktno prijete belgijski brzanci, no zato je nezgodan bio robusni Benteke. Srećom, neprecizan također. Najprije je katastrofalno zahvatio loptu glavom nakon što je slijeva ubacio Vertonghen, potom tukao nogom, no blokirao je Šimunić.
U 20. minuti Hrvatska je imala polukontru, međutim Kompany je u zadnji trenutak izbio ispred Jelavića, a ovaj puta nažalost iz pozadine nije vrebao nitko od naših. Sličnu situaciju imali smo i u 40. minuti, kada je Jelu tražio Perišić, a ponovo je priseban bio Kompany.

Benteke je nastavio promašivati kod Belgijaca, iako je bio super opasan u 43. minuti. Tada Dembele gura za Hazarda koji propušta kroz noge. Loptu prima Benteke, u jednom trenutku čak je imao šansu za udarac, no uklizao je Šimunić i spasio Hrvatsku... Spasili smo se i vrlo ubrzo kad je Mertens zdesna tražio usamljenog Bentekea na petercu. Schifo je izbio u korner, nakon kojeg nam nije bilo spasa. Ubacio je Mertens, a lopta je stigla na 18 metara, odakle je fantastično naciljao Gillet. Mladi Radošević, najmlađi debitant u povijesti hrvatske reprezentacije, nažalost je zakasnio u blok...

U nastavku je Hrvatska krenula proigravanjem Mandžukića za Jelavića, ipak mrvicu prejakim, pa je prvi do lopte stigao Courtois. Domaće to nije zbunilo; Witsel je u 51. minuti izigrao Schildenfelda i pokušao ugroziti Pletikosu koji odbija. Lopta stiže do Bentekea, a njegov šut praktički na gol crti blokira Šimunić. Belgija je uprskala i kontru '4 na 2', ali i pokazala da nećemo lako disati do završetka susreta. Štimac uvodi Olića umjesto Jelavića, ne bi li protivnika mogli što kvalitetnije pritisnuti već u samim začecima napada i akcija.

Wilmots u 67. na teren šalje Fellainija, a pet minuta kasnije i opasnog De Bruynea, člana Chelseaja na posudbi u Werderu. 'Crveni vragovi' dominiraju u posjedu lopte, no Hrvatska se manje-više drži. Štimac je posljednjih 15-ak minuta potražio pomoć Vukojevića koji je zamijenio Radoševića. Generalno, talentirani veznjak Hajduka ostavio je solidan dojam, premda je zakasnio blokirati bombu Gilleta.

Wilmots je u završnici uveo i Mirallasa za Mertensa, te probao napasti Hrvatsku sa svih strana. Nije urodilo plodom, iako je Vida morao izbijati pred Fellainijem, a Mirallas nakon ubačaja De Bruynea puca tik uz vratnicu.

Ipak, šansa utakmice pripala je Hrvatskoj. U sudačkoj nadoknadi Modrić je ubacio iz kuta, Schildenfeld prenio na drugu vratnicu, a neometani Vida s doslovce pet metara promašio stopostotnu priliku. Ostaje žal, ali Hrvatska nakon remija u Belgiji i četiri boda u uvodna dva kola zaslužuje mir i povjerenje... Ako ništa drugo, imamo 'Njegovo Veličanstvo' - rezultat.

Tijek utakmice: Belgija - Hrvatska 1:1 (Gillet 45' / Perišić 6')

90+3' Utakmica je završena. Belgija i Hrvatska odigrali su 1:1.

90+1' Modrić je ubacio iz kornera, Schifo prebacio na drugu vratnicu, a Vida iz neposredne blizine glavom promašio stopostotnu šansu.

88' Izlazi Mandžukić, a ulazi Kalinić.

87' Lopta prema Bentekeu, koji je nije uspio primiti. Činilo se da će doći do Fellainija koji bi imao čistu šansu, no u posljednji čas izbacio je Vida. U istoj minuti ubacuje De Bruyne, a Mirallas iz prve puca tik uz vratnicu.

81' Mirallas ulazi umjesto Mertensa.

78' Druga izmjena kod Hrvatske - Vukojević je ušao umjesto Radoševića.

77' Spomenimo samo rezultate iz naše kvalifikacijske skupine - Srbija je razbila Wales, završilo je 6:1. U dvoboju Škotske i Makedonije i dalje je 1:1, igra se 63. minuta.

72' De Bruyne je zamijenio Dembelea.

69' Modrić je fantastično tražio Olića, mogla je to biti prilika za kontru Hrvatske, no u zadnji čas uklizao je Vermaelen i izbacio van granica igrališta.

67' Žuti karton i za Gilleta. U istoj minuti prva promjena u belgijskom sastavu - izašao je Defour, a ušao Fellaini.

65' Žuti karton za Dembelea zbog prekršaja na Mandžukiću.

62' Mertens je dijagonalom tražio Gilleta u blizini naših vrata s desne strane, no bila je to ipak prebrza lopta za strijelca izjednačujućeg pogotka.

59' Prva izmjena kod Hrvatske - Olić je ušao umjesto Jelavića. Oli je ovo 80. utakmica u hrvatskom dresu!

57' Kontra Belgije 4 na 2, ali nisu to najbolje izveli domaći i na kraju je Pletikosa pokupio loptu.

51' Witsel je fantastično prošao kraj Schildenfelda i pokušao ugroziti Pletikosu koji odbija, ali samo na nogu Bentekea čiji udarac s nešto više od desetak metara praktički na gol crti blokira Šimunić. Opet se lopta odbila do Bentekea koji potom glavom puca preko grede.

49' Mandžukić je gurnuo u prostor za Jelavića, ali ipak malo prejako, pa je Courtois uspio prvi stići do lopte.

48' Schifo je oštro startao na Bentekea i dobio žuti karton.

47' Schildenfeld je nastradao u zračnom duelu s Bentekeom, no nakon pružene liječničke pomoći vratio se u igru.

46' Počeo je nastavak susreta. U našoj kvalifikacijskoj grupi Srbija vodi protiv Walesa s uvjerljivih 4:1, a Škoti su prije odlaska na odmor izjednačili na 1:1 protiv Makedonaca.

45+2' Završeno je prvo poluvrijeme.

45+2' GOL! Lopta je nakon ubačaja Mertensa iz kuta stigla na 18 metara, odakle je sjajno potegnuo Gillet i pogodio za 1:1. Mladi Radošević nažalost je zakasnio u blok...

45+1' Hazard je sjajno gurnuo u prostor za Mertensa koji je zdesna pokušao ubaciti za usamljenog Bentekea na petercu, ali blokirao je Schildenfeld i izbacio u korner.

43' Dembele je gurnuo za Hazarda, koji propušta kroz noge. Lopta dolazi do Bentekea, na sekundu je napadač Belgije bio sam pred Pletikosom i imao priliku za udarac, no uklizao je Šimunić i spasio Hrvatsku.

42' Udarac Bentekea sa 17 metara odlazi visoko iznad vrata.

40' Perišić je dugom loptom tražio Jelavića, ali opet je u zadnji trenutak opasnost po domaćina otklonio Kompany.

36' Proigravanje za Bentekea u prostor, no Pletikosa je bio brži i pokupio loptu.

34' Hrvatska ne dopušta Belgiji da razvije svoju igru. Spomenimo kako Srbija na poluvremenu vodi protiv Walesa 3:1, dok je Makedonija u 11. minuti povela u Škotskoj 1:0.

21' Benteke je bio viši od naših stopera, no glavom je pucao tek u ruke Pletikose.

20' Polukontra Hrvatske - Mandžukić je s desne pokušao ubaciti u sredinu za Jelavića, ispred kojeg u posljednji trenutak loptu izbija Kompany.

13' Mertens ubacuje slijeva, ovaj puta Benteke je probao nogom, no blokirao je Šimunić.

12' Vertonghen je ubacio s lijeve strane, a na drugoj vratnici potpuno sam ostao je Benteke. Srećom, visoki napadač Belgijaca katastrofalno je zahvatio loptu glavom.

10' Žuti karton dobio je Srna.

7' Ubacio je sada Perišić slijeva za Mandžukića, koji je probao iz voleja. Nije to bilo dovoljno jako i precizno, pa je završilo samo u rukama Courtoisa.

6' GOOOL!!! Mandžukić je ubacio s desne strane, Kompany odbio ispred Jelavića, ali samo na nogu Perišića koji s desetak metara mirno šalje loptu iza leđa Courtoisa. Ivanu je ovo prvijenac u dresu Hrvatske!

4' Witsel je pokušao s više od 20 metara, ali Pletikosa brani bez većih poteškoća. Usput, spomenimo kako je Srbija u 16. minuti povela protiv Walesa golom Kolarova.

1' Utakmica na stadionu kralja Baudouina je počela.