Irci nemoćni

Cassano i Balotelli zabili za pobjedu i četvrtfinale Talijana!

Nogometaši Italije plasirali su se u četvrtfinale Europskog prvenstva nakon 2-0 pobjede protiv Irske. S pet bodova Italija je tako osvojila drugo mjesto i igrat će u četvrtfinalu protiv najbolje momčadi skupine D...

Mnogo je talijanska javnost prije zadnjeg kola skupine C govorila o rezultatu 2-2 Španjolske i Hrvatske, čime bi Talijani ispali s Eura bez obzira na vlastiti rezultat. No, ispostavilo se, dakako, nakon svega da je Talijanima daleko bitnije, i teže, bilo ostvariti pobjedu protiv Irske.

Talijanski izbornik Cesare Prandelli vratio je za ovu utakmicu četiri igrača u obranu, pa je tako prvi put na Euru zaigrao Barzagli. U srednji red se vratio Daniele De Rossi, a u napadu su od prve minute zaigrali Cassano i Di Natale.

Zanimljivo, osim pogotka Cassana u prvom dijelu, dvije najbolje šanse u prvom poluvremenu su ostvarene u početne - 52 sekunde! Keane je u devetoj sekundi, prilikom greške u dodavanju Talijana, izbio sam pred Buffona, ali nije okončao tu nenadanu šansu. U 52. sekundi je, pak, sjajno opalio Daniele De Rossi na drugoj strani, iz voleja, kraj stative.

Italija je držala loptu u svom posjedu poput Španjolaca (u prvom dijelu je Italija imala preko 70 posto posjeda), ali su bili i nekonkretni u napadu. Di Natale i Cassano su bili odsječeni, a vezni talijanski red je više "gušio" loptu, nego sijao paniku u suparničkom šesnaestercu.

Italy vs Ireland 2:0 FULL MATCH HIGHLIGHTS by maidb7abc

Pogodak se dogodio u 35. minuti. Pirlo je izveo korner, a Cassano je glavom pogodio Givenovu ruku, a lopta se odbila malo, ali dovoljno, iza vratarske linije.

Nakon tog pogotka Italija se ponijela kao protiv Hrvatske. Stali su u drugom dijelu Prandellijevi igrači i ponudili suparniku da radi - pritisak. Problem Irske je manjak kvalitete, pa je tako do kraja Trapattonijeva momčad uputila samo dva udarca u okvir vratiju. Zato je ta inicijativa Iraca bila jalova, a ono malo šansi je lakoćom otklonio Buffon. No, Italija se još jednom kockala sama sa sobom, ali to nije skupo platila.

Na kraju je pravu majstoriju napravio Mario Balotelli, koji je u igru ušao u nastavku. Opet je korner bio u pitanju, a Balotelli je, okrenut leđima prema vratima i sa O'Sheom na sebi, koji ga je povlačio, volejem zabio sjajan pogodak za 2-0.

Dogodilo se to u 90. minuti, a samo minutu prije je irski igrač Andrews zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton. (TS)

Tijek utakmice: Italija - Irska 2:0 (Cassano 35', Balotelli 90')

90' Završena je utakmica. Italija je pobijedila 2:0.

90' GOL! Ubačaj s desne strane, kojeg Balotelli lijepim i atraktivnim potezom šalje u mrežu za potvrdu pobjede Talijana.

89' Irska je ostala s igračem manje - isključen je Keith Andrews zbog drugog žutog kartona.

85' Cox je ušao umjesto Robbieja Keana. Prije toga Talijani su tražili 11-erac zbog igranja rukom irskog braniča.

78' Slobodni udarac za Irsku, s više od 20 metara - tukao je Andrews, silovito i nisko, ali Buffon odbija.

76' Mijenja i Trapattoni - izlazi Doyle, ulazi Walters. Irska nastavlja igrati s tri napadača.

74' Prandelli radi i posljednju izmjenu - Balotelli je ušao umjesto Di Natalea.

65' Trapattoni uvodi napadača Longa umjesto krila McGeadyja. Irci bi sada mogli zaigrati s trojicom napadača: Keane-Doyle-Long.

62' Novi čudan potez Prandellija, iako treba priznati da je pogodio s raspoloženim lijevim bekom Balzarettijem. Sada je izašao strijelac Cassano, a ušao Diamanti iz Bologne, igrač kojem su ovo također prve minute na Euru.

57' Chiellini izlazi kod Talijana zbog problema s ozljedom, mijenja ga Bonucci.

55' Brza akcija Talijana koja je u potpunosti izbacila Irce. Di Natale slijeva ulazi u kazneni prostor i puca nisko, no Given brani.

53' Korner za Irsku, najviši u skoku je Dunne, ali glavom puca neprecizno. Nema opasnosti za Buffona.

52' De Rossi je lijepo pucao s vrha 16-erca, srećom otišlo je pored vrata.

48' Opet je Balzaretti gurnuo s lijeve strane loptu u sredinu, gdje Cassano puca s više od deset metara, a Dunne blokira vjerojatni pogodak.

46' Počeo je nastavak utakmice. Nema promjena ni kod Italije, ni kod Irske.

45' Završeno je prvo poluvrijeme. Italija s(p)retno vodi 1:0.

35' GOL! Pirlo ubacuje iz kuta, a Cassano glavom od grede zabija za vodstvo Azzurra.

34' Di Natale je dobio sjajnu loptu u prostor, zaobišao Givena i pucao praktički iz mrtvog kuta. Lopta je išla u mrežu, no netko od Iraca izbio je na gol crti. U nastavku akcije ne previše opasan pokušaj Cassana izvana, ali Given je slabo reagirao i Italija je dobila korner.

30' Najbolja prilika za Talijane - sjajno je Balzaretti prošao po lijevoj strani, ubacio u sredinu gdje Cassano ne uspijeva zahvatiti loptu, koja stiže do Di Natalea. Napadač Udinesea puca iz okreta, a St. Ledger blokira. Opet Talijani traže 11-erac zbog igranja rukom, no Çakir je ostao nijem. S pravom, jer St. Ledger imao je ruku postavljenu uz tijelo.

24' O'Shea je ukrao loptu Pirlu na rubu irskog 16-erca. Krenuli su Irci u kontru 3 na 3, ali Andrews je bio škrt i odlučio se na dribling, umjesto da uposli nekoga od dvojice slobodnih igrača.

21' McGeady je probio desnu stranu i ubacio na vrh peterca, gdje je Doyle ostao prekratak i nije uspio glavom zapucati prema Buffonu.

16' Nakratko je prekinuta igra zbog Pirla koji se žalio na bol u nozi. Veznjak Azzurra zasad ostaje na travnjaku.

7' Prvi korner Talijana. Pirlo je tražio Chiellinija koji prenosi za Thiaga Mottu, a njegov udarac glavom s pet metara Irci uspijevaju blokirati. Tražili su Azzurri najstrožu kaznu zbog navodnog igranja rukom, no sudac Çakir nije se oglasio.

3' Ponovo panika u kaznenom prostoru Talijana. Duff je izveo slobodni udarac s desne strane, Azzurri blokirali pokušaj Iraca glavom, a onda i odbijanac kojeg je pokušao realizirati Andrews.

1' Irska je krenula s centra i odmah se Doyle sjurio prema 16-ercu Talijana. Prošao ih je nekoliko i izbio ispred Buffona, koji je ipak bio pravovremen i u konačnici mrvicu brži.

1' Počela je utakmica.

0' Italija je tri utakmice u nizu bez pobjede protiv Irske. U posljednjem međusobnom dvoboju Irska je u Liegeu u lipnju prošle godine pobijedila 2:0. Prije toga u kvalifikacijama za SP u Južnoj Africi, Talijani Irci odigrali su dva remija. Italija je pak slavila 2005. godine u prijateljskom srazu (2:1), a interesantno da je zadnja službena pobjeda Iraca bila na Svjetskom prvenstvu 1994. Iste godine Hrvatska je upisala jedini trijumf nad Španjolcima. Ponovilo se večeras.

0' Izašli su službeni sastavi. Prandelli je pomalo iznenadio svojim odabirom. Naime, talijanski izbornik promijenio je sustav igre, iz 3-5-2 u 4-3-1-2, pa su se u prvih 11 našli oporavljenik Barzagli, te bekovi Abate i Balzaretti. Iz sastava su ispali Maggio, Bonucci i Giaccherini, dok je De Rossi vraćen u vezni red. Di Natale je pak u napadu dobio prednost pred Balotellijem. Zanimljivo, Barzagli, Abate i Balzaretti, dakle trojica od četvorice igrača iz posljednje linije (uz Chiellinija), dosad su na Euru odigrali ravno - 0 minuta.

Sastavi:

ITALIJA: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini (od 57. Bonucci), Balzaretti - De Rossi, Thiago Motta, Pirlo - Marchisio - Cassano (od 62. Diamanti), Di Natale (od 74. Balotelli).

IRSKA: Given - O'Shea, St. Ledger, Dunne, Ward - Duff, Andrews, Whelan, McGeady (od 65. Long) - Keane (od 86. Cox), Doyle (od 76. Walters).

SUDAC: Cüneyt Çakir (Turska).