SAD jedva do pobjede

Strojevi za golove: Pogledajte čarobne poteze Messija i Falcaa!

Lionel Messi dvama je golovima predvodio argentinsku reprezentaciju koja je u Mendozi pobijedila Urugvaj s 3-0 u južnoameričkim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Brazilu…

Najbolji nogometaš svijeta odigrao je sjajnu utakmicu u zasluženoj pobjedi svoje selekcije koja je zadržala vodstvo na ljestvici sa 17 bodova iz 8 utakmica. Argentina je bila bolja i mogla je do vodstva i u prvom poluvremenu. Doduše, krajem prvog dijela su i gosti mogli poentirati, ali je Sergio Romero zaustavio pokušaj Luisa Suareza.

U 66. minuti, domaćin je napokon stigao do vodstva. Messi je uposlio Di Mariu na lijevoj strani, koji je odigrao povratnu nisku loptu, a Messi je iz blizine uklizao i gurnuo loptu u mrežu. Kapetan ''gauča'' Messi je pokrenuo i akciju za drugi pogodak domaćina u 75. minuti. Odličnom loptom proigrao je Di Mariu koji je s lijeve strane upisao i drugu asistenciju, a Sergio Agüero je iz blizine lakoćom poentirao.

Točnu na i je Messi stavio pogotkom iz slobodnog udarca u 80. minuti. Tukao je nisko, a lopta je prošla ispod živog zida i odsjela u mreži. Messi je stigao do brojke od šest golova u ovom kvalifikacijskom ciklusu. Isti broj pogodaka postigli su njegov reprezentativni suigrač Gonzalo Higuain i Urugvajac Luis Suarez.

Jedan gol manje ima Radamel Falcao, koji je zabio oba gola u domaćoj pobjedi svoje kolumbijske reprezentacije, u 52. i 90. minuti, u domaćoj pobjedi nad Paragvajem 2-0.

Ekvadorski napadač Felipe Caicedo, igrač moskovskog Lokomotiva kojeg vodi naš Slaven Bilić, također je bio dvostruki strijelac u petak. Njegov Ekvador slavio je kod kuće u Quitu protiv Čilea s 3-1. Caicedo je postigao pogotke u 33. i 56. minuti, još jedan je dodao Castillo u trećoj minuti sudačke nadoknade. Gosti su poveli autogolom Paredesa u 25. minuti, ali je utakmica odvijala sve lošije i lošije za njih nakon toga. Na kraju su je završili s devetoricom na terenu, jer su crvene kartone dobili Contreras (drugi žuti) u 54. minuti i Vidal u 86.

Bolivija i Peri odigrali su u La Pazu 1-1.Argentina vodi sa 17 bodova. Kolumbija i Ekvador imaju po bod manje, dok su Urugvaj i Čile prikupili po 12 bodova.

Kvalifikacije za SP: Amerikanci teškom pobjedom pred finalnom rundom

Američka nogometna reprezentacija, koju vodi njemački stručnjak Jürgen Klinsmann, teškom je mukom u gostima pobijedila selekciju Antigve i Barbude 2-1 u trećem krugu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u zoni CONCACAF.

Dvostruki strijelac za Amerikance bio je 28-godišnji napadač Seattle Soundersa Eddie Johnson, a pobjednički gol zabo je u 90. minuti.

Gvatemala je u istoj, A skupini, ostvarila važnu pobjedu na domaćem terenu nad Jamajkom 2-1.

U utorak će SAD i Gvatemala igrati u Kansas Cityju. Po jedan bod bi i jednima i drugima osigurao plasman u finalnu rundu. Svoju priliku čeka i Jamajka, koja ima tri boda manje i može proći dalje ako pobijedi Antigvu i Barbudu kod kuće s tri pogotka razlike, te ako SAD i Gvatemala ne odigraju remi.

U B skupini je Meksiko, koji je već ranije osigurao finalnu rundu, ostvario i petu uzastopnu pobjedu. U gostima je slavio kod Gvajane s 5-0. Iznimno važnu pobjedu je ostvarila Kostarika u gostima kod Salvadora s 1-0, te ga je preskočila na ljestvici na drugom mjestu koje također vodi dalje.

U skupini C su Kanađani u Torontu slavili protiv Kube s 3-0, dok su Panama i Honduras odigrali 0-0. Panama i Kanada imaju po 10 bodova, a Honduras dva manje. U zadnjem kolu će Honduras dočekati Kanadu u izravnoj borbi za finalnu rundu. Domaćinima treba pobjeda, a gostima jedan bod. (TS)