Izbacili ih s Eura

Šamar koji Engleze još uvijek boli: Pet godina od epske pobjede na Wembleyju

Na današnji dan 2007. godine izvojevana je jedna od najvećih pobjeda naše reprezentacije.

Tu kišnu večer na Wembleyju hrvatski nogomet nikada neće zaboraviti. Na današnji dan 2007. godine izvojevana je jedna od najvećih pobjeda naše reprezentacije - s 3:2 u Hramu nogometa nokautirani su oni koji su nogomet izmislili.

Pobjeda momčadi Slavena Bilića odjeknula je u svijetu, a Engleze bacila na koljena i ostavila ih bez nastupa na nekom velikom natjecanju prvi put poslije 1994. i Svjetskog prvenstva u SAD-u.

I prije utakmice Hrvatska je uoči posljednjih 90 minuta skupine E znala da će biti jedan od dva putnika za Austriju i Švicarsku, a dvojba je bila tko će se pridružiti našima - Rusi ili Englezi? Činilo se da je Zbornaja u nemogućoj misiji, jer izabranicima Guusa Hiddinka uz pobjedu u Andori trebao je i domaći poraz Gordog Albiona od, kako su Englezi mislili, nezainteresiranih Hrvata.

Slaven Bilić izveo je na teren klasičnih 4-4-2: Pletikosa - Ćorluka, D. Šimić, R. Kovač, Šimunić - Srna, N. Kovač, Modrić, Kranjčar - Eduardo, Olić

Za razliku od opuštenog Bilića, McClaren, kojemu je za prolazak na Euro bio dovoljan i neriješen ishod, poslao je na teren postavu s jednim napadačem (Crouch), što je bila jedna od glavni zamjerki u medijskom linču koji će uslijediti na Otoku.

Već u osmoj minuti Hrvatska je povela - Niko Kranjčar je topovski opalio s više od 25 metara, a Scott Carson, kojem je McClaren dao povjerenje na golu, radi kolosalnu grešku i na semaforu je zasvijetlilo 0:1. Samo šest minuta kasnije Englezima se dogodio novi šok. Olić na centru spušta loptu glavom za Eduarda i munjevito odlazi prema naprijed, a Dudu mu u posljednjem trenutku pprije nego što će utrčati u zaleđe servira loptu kao na pladnju s kojom Ola zaobilazi Carsona i hladnokrvno matira Engleze za 0:2.

U nastavku su Englezi živnuli ulaskom Davida Beckhama, koji je motiv ostalih igrača digao na nivo više. U 56. minuti golom Lamparda iz penala (faul Šimunića na Defou) poravnavaju, a u 65. Crouch nakon asistencije Beckhama donosi Engleskoj rezultat koji ju je u tom trenutku vodio na Euro. Ali...

Kao i u većem dijelu utakmice Hrvatska je nastavila otvorenim gardom, koji se isplatio u 77. minuti kada nakon dodavanja Danijela Pranjića Mladen Petrić ljevicom šalje loptu u Carsonov donji lijevi kut, rastužuje Engleze i daje znak za početak velike hrvatske fešte...