Sjajni golovi Gomeza

Njemačka slomila Nizozemsku: Robben kao uvrijeđena 'frajla'!

Pobjedom 2-1 protiv Nizozemske nogometaši Njemačke su ostvarili drugu pobjedu u 2. kolu skupine B Europskog prvenstva kojem su domaćini Poljska i Ukrajina...

Dvostruki strijelac za Njemačku bio je Mario Gomez (24, 38), dok je za Nizozemsku zabio Robin van Persie (73).

Unatoč šestom bodu, Njemačka još uvijek nije teoretski prošla u četvrtfinale, ali nije niti Nizozemska ispala iz utrke za taj isti cilj. U zadnjem se kolu može stvoriti krug tri reprezentacije u oba slučaja, ali je činjenica da su Nijemci u određenom komotnom položaju, a Nizozemci najveće razočarenje dosadašnjeg dijela prvenstva.

Mario Gomez bio je pravi nizozemski "krvnik" ove večeri u Harkivu, na stadionu Metalista na kojem je bilo 37.000 gledatelja. U prvih 45 minuta je napadač Bayerna dva puta maestralno matirao nizozemskog vratara Stekelenburga za veliko vodstvo svoje momčadi.

Oba je puta asistent kod pogodaka bio Bastian Schweinsteiger, a Gomez je prvo u 24. minuti sjajno lijevom nogom primio loptu, okrenuo se s njom za 180 stupnjeva, te desnom zabio s 11 metara. U drugom je slučaju Gomez primio loptu iskosa s desne strane i majstorski pogodio suprotni kut. Za Gomeza su to bili drugi i treći pogodak na prvenstvu, te je trenutačno s Rusom Džagojevim na vrhu ljestvie strijelaca.

Germany - Holland footyroom.com by footyroom

Nizozemska je počela naoko aktivnije, ali u prvom dijelu, kao i u uvodnih petnaestak minuta drugog dijela, ta je igra bila pomalo kaotična, bez reda i bez prave opasnosti za Neuera. U samoj završnici je Nizozemska zaigrala bolje. Nakon nekoliko propuštenih šansi, Robin van Persie je solo akcijom, rješivši se Hummelsa, zabio sa skoro dvadeset metara u 73. minuti za smanjenje rezultata, no od remija je Van Marwijkov sastav ostao predaleko.

Robben izašao iz igre preskočivši reklame na suprotnoj strani terena

Njemačka je bila kvalitetnija, bolja i konkretnija. Osim dva Gomezova gola, pogodio je Özil i stativu, a dobru je šansu u nastavku propustio Hummels. Inače, Van Persiejev gol je označio da je i Nizozemska kao posljednja momčad na Euru zabila barem jedan pogodak. Zanimljiv detalj dogodio se u 83. minuti kod zamjene igrača u nizozemskoj momčadi. Bijesan zbog negativnog rezultata te svoje loše igre, Robben nije izašao s travnjaka na uobičajeni način, već je preskočio reklame na suprotnoj strani terena i izbjegao rukovanje s Dirkom Kuytom koji je ulazio u igru. Robben je reagirao poput "uvrijeđene frajle". Okolnim se putem ipak dovukao do klupe i odgledao utakmicu do kraja. Uspio se primiriti, tako da u njegovoj izjavi nakon dvoboja ipak nije bilo previše srdžbe.

"Iako u određenim trenucima nismo igrali dobro, ne treba kriviti momčad. Davali smo sve od sebe do posljednjeg trenutka. Ipak, katkad se čini da organizacija naše igre ne štima. Linije su nam previše udaljene i teško je na taj način osvojiti loptu", rekao je Robben nakon utakmice.

U posljednjem kolu se sastaju Njemačka i Danska, odnosno, Portugal i Nizozemska.

Euro, skupina B, 2. kolo:

Nizozemska - Njemačka 1-2 (Van Persie 73 / Gomez 24, 38)

Danska - Portugal 2-3 (Bendtner 41, 80 / Pepe 24, Postiga 36, Varela 87)

Redoslijed: 1. Njemačka 6, 2. Portugal 3, 2. Danska 3, 4. Nizozemska 0.

Tijek utakmice: Nizozemska - Njemačka 1:2

90' Kraj utakmice. Njemačka je pobijedila 2:1.

89' Klose je zamalo iskoristio katasfrofalnu pogrešku Stekelenburga. Nizozemskom vrataru ispod noge je prošla povratna lopta, iskusni Klose pratio je akciju i zamalo stigao do lopte prije Stekeleburga.

83' Robbena je zamijenio Kuyt. Robben je izašao s terena s druge strane. Čini se da je bio silno uvrijeđen...

73' GOOOL!!! Van Persie je smanjio na 2:1. Napadač "oranja" pogodio je desni donji kut, Neuer je bio prekratak.

szólj hozzá: Germany vs Holland 2:1 (Robin van Persie)

71' Boateng je požrtvovano blokirao udarac Sneijder koji se našao u odličnoj šansi. Pucao je topovski Sneijder, no Boateng se bacio blokirao udarac trbuhom.

62' Sneijder puca zamalo pokraj gola udarcem s vrha šesnaesterca iskosa s lijeve strane.

58' Dobar udarac Van Persieja i još bolja obrana Neuera.

52' Hummels se našao u izglednoj šansi. Dvaput je pucao, ali Stekelenburg dobro brani.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Kraj prvog poluvremena.

38' GOOOL!!! Gomez je topovskim udracem povisio na 2:0. Opalio je njemački napadač sasvim iskosa s desne strane i naprosto "probušio" Stekelenburga.

szólj hozzá: Germany vs Holland 2:0 (Mario Gomez)

37' Stekelenburg sjajni brani udarac Badstubera. Stoper Njemačke pucao je glavom s pet metara nakon prekida s desne strane.

24' GOOOL!!! Njemačka je povela 1:0, strijelac je Mario Gomez. Schweinstieger je odigrao sjajan pas iza leđa nizozemske obrane, Gomez je sjajno prihvatio loptu, okrenuo se izvevši piruetu, te potom haldnokrvno pogodio desni donji kut Stekelenburga.

szólj hozzá: Germany vs Holland 1:0 (Mario Gomez)

11' Novi pokušaj Van Persieja. S vrha šesnaesterca pucao je pokraj gola.

8' Ozil je iz poluvoleja sjajno opalio, ali lopta je pogodila stativu i odbila se u ruke nizozemskom vrataru.

7' Velika šansa za Nizozemsku. Nijemci su loše namjestili ofsajd zamku, Van Persie je ušao iza leđa Hummels, dugački pas nije štopao nego je iz prve pucao, ali točno u Neuera.

1' Utakmica je počela.

Sastavi:

Nizozemska: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems - Vam Bommel, N. de Jong - Robben, Sneijder, Afellay - Van Persie
Njemačka: Neuer – Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger – Podolski, Ozil, Mueller - Gomez