Poraz Italije, Ircima remi!

Hat-trick Messija za veliko slavlje, pomlađeni Francuzi svladali Elf!

Diljem svijeta odigrano je nekoliko prijateljskih utakmica, a bilo je zanimljivih rezultata...

Francuska nogometna reprezentacija iznenadila je Njemačku u Bremenu te slavila s 2-1, dok je Argentina u Bernu, na krilima Lionela Messija, pobijedila domaćina Švicarsku s 3-1.

Francuzi su nastavili svoj niz nepobjedivnosti i na vrućem gostovanju u Njemačkoj. Štoviše, "trikolori" su upisali 2-1 pobjedu protiv svjetske bronce koja ni u četvrtom međusobnom surertu nije uspjela savladati Francusku.

Poveli su Francuzi preko Oliviera Girouda u 21. minuti prvog dijela. Napadač Montpelliera postao je tek četvrti igrač iz tog kluba, nakon Laurenta Blanca, Erica Cantone i Fabricea Diverta, koji je zabio za francusku reprezentaciju. S minimalnih 1-0 otišlo se na petnaestominuti predah.

Nakon 25 minuta igre u nastavku, krilni igrač Chelseaja Florent Malouda zabio je za iznenađujućih 2-0. Počasni pogodak za Nijemce, u 90. minuti susreta, postigao je Cacau kojem je pripala čast da bude prvi reprezentativac Njemačke nakon veljače 1990. godine koji je postigao pogodak Francuskoj. Prije njega to je za nogom pošlo Andreasu Mölleru.

Argentina je u Bernu na krilima Messija slavila protiv Švicarske, a mali je genije iz Rosarija postigao hat-trick. Prvi je zabio u 20. minuti prvih 45 minuta kada mu je asistent bio Sergio Agüero. Xherdan Shaqiri, budući igrač Bayerna, izjednačio je početkom nastavka, ali je ponovno Messi, ovog puta s dva pogotka u svega četiri minute donio Argentini pobjedu.

Najprije je u 88., ponovno na asistenciju Agüera zabio za 2-1, a onda je u drugoj minuti sudačke nadoknade postavio i konačan rezultat s bijele točke. Penal je iznudio Gonzalo Higuain, napadač Real Madrida.

Baš kao niti Hrvatska, niti njezina prva dva suparnika u skupini na Europskom prvenstvu, Irska i Italija, nisu bili uspješni u srijedu u prijateljskim utakmicama.

Poglavito se to odnosi na reprezentaciju Italije, koja je u Genovi izgubila od Sjedinjenih Američkih Država s 1-0. Selekcija koju vodi njemački stručnjak Jürgen Klinsmann pobjedu je osigurala zahvaljujući pogotku u 55. minuti. Nakon ubačaja s lijeve strane, Altidore je, leđima okrenut golu, vrlo lijepo primirio loptu i kratkim pasom uposlio Clinta Dempseyja, koji je prizemnim udarcem desnom nogom matirao Buffona.

Iako se mora reći da je Klinsmann izveo postavu s dosta ofenzivnim pristupom, pogotovo u prvom poluvremenu, Italija ipak prema prikazanoj igri nije zaslužila poraz. Imali su ''azzurri'' dosta prilika, pogotovo u drugom poluvremnu, imali su i 19 udaraca, sedam u okvir (Amerikanci četiri, a dva u okvir), ali nikako nisu mogli zabiti gol u ovoj utakmici.

Izbornik Italije Cesare Prandelli izostavio je Marija Balotellija iz kadra za ovu utakmicu zbog kontinuiranih disciplinskih prijestupa, a Alessandro Matri i Sebastian Giovinco vjerojatno se nisu uspjeli nametnuti izborniku napadačkim učinkom u ovoj utakmici.

Irska i Češka odigrale su u Dublinu 1-1. Česi su poveli u 50. minuti. Jan Retek je sjajno proigrao Milana Baroša, koji je ostao sam malo iskosa s lijeve strane ispred Givena, te ga je matirao prizemnim udarcem s desetak metara. Bio je to Barošev 40. gol u dresu Češke.

U 86. minuti, Irska je stigla do zasluženog izjednačenja. Keith Andrews oduzeo je loptu Kolaru, te poslužio Simona Coxa koji se probio po lijevoj strani, a onda je, sasvim iskosa, niskim udarcem svladao Petra Čecha. Irska je tako i 12. utakmicu zaredom ostala neporažena.

Iako je Češka imala više loptu u nogama i više udaraca na gol (20-13), Irci su imali više pokuašaja u okvir (6-5). Može se reći da je rezultat na kraju realan.

Konstatirao je to na kraju i talijanski stručnjak na klupi irske nogometne reprezentacije Giovanni Trapattoni.

"U drugom poluvremenu odigrali smo dobru utakmicu, bili smo bolji i agresivniji. Svakako smo zaslužili remi", rekao je Trapattoni odmah nakon utakmice. (TS)

Prijateljske utakmice:

Hrvatska-Švedska 1:3 (Olsson ag 44' / Ibrahimović pen. 13', Larsson 47', 69')

Latvija – Kazahstan 0-0

Cipar – Srbija 0-0

Gruzija – Albanija 2-1 (Kobahidze 47, Smisulašvili 88 / Cani 3)

Moldavija – Bjelorusija 0-0

Crna Gora – Island 2-1 (Jovetić 56, 87 / Finnbogason 79)

Izrael – Ukrajina 2-3 (Hemed 55 – 11 m, Sahar 63 / Gusev 17 – 11 m, Konopljanka 45, Jarmolenko 61)

Mađarska – Bugarska 1-1 ( Szalai 42 / Božinov 87)

Armenija – Kanada 3-1 (Pizzelli 22, 67, Özbiliz 90 – 11 m / McKenna 4)

Tunis – Peru 1-1 (Ben Yahia 45 / Pizarro 45 – 11 m)

Turska-Slovačka 1-2 (Toprak 85' Weiss 24' / Stoch 39')

Danska-Rusija 0:2 (Shirokov 4', Arshavin 45')