Hodgson sretniji

Taktičko nadmetanje Francuza i Engleza završilo remijem

Pravu taktičku bitku odradili su Francuska i Engleska na Donbass Areni u Donjecku, a konačnih 1:1 vjerojatno je zadovoljilo obje strane. Gordi Albion odigrao je dobru utakmicu, iako su im mnogi predviđali razočaravajući nastup na Euru. Ipak, Tricolori su bili momčad koja je pokazala veću dozu napadačkih ambicija, no i manjak konkretnosti...

Englezi su pomalo iznenađujuće poveli u 30. minuti reprezentativnim prvijencem Lescotta, nakon Gerrardovog ubačaja iz slobodnog udarca. Odgovor je stigao vrlo brzo, Francuzi su odigrali lijepu i jednostavnu kombinaciju, koju je pogotkom s 18 metara uspješno završio Nasri, iako ostaje dojam kako je Hart mogao bolje reagirati.

Nije to bio ni približno lijep dvoboj kao onaj kakav su prezentirali Španjolska i Italija ili primjerice Hrvatska sinoć, a Rusija prvog dana Eura. Oba izbornika pokazali su se 'robovima' taktike, a djeluje kao da je za podjelu bodova glavni 'krivac' preveliki međusobni respekt, samim time i nedostatak hrabrosti jednih i drugih. Roy Hodgson bio je uoči utakmice svjestan prijetnje koju nose Ribery i Evra, pa se odlučio 'ograničiti' Francuze samo na lijevu stranu. Našao se tako u početnom sastavu, suprotno najavama, mladi Oxlade-Chamberlain koji je dobio zadatak odgovoriti jednakom mjerom napadački orijentiranom desnom beku Debuchyju i tako ga držati što dalje od engleske polovice. Uspio je Hodgson u tom naumu, kao i njegovi stoperi u čuvanju Benzeme, koji nije lakoćom ulazio u kontakt s loptom, niti izrazite gol-šanse.

Blanc je s druge strane pokazao preveliku ovisnost za Riberyjem i Nasrijem, ali i Benzemom. I dok se potreba za dvojicom ofenzivnih veznjaka, obzirom na njihovu igru, čini logičnom i opravdanom, mišljenja smo kako je Blanc mogao i morao umjesto napadača Reala tražiti 'faktor iznenađenja' sa Giroudom. Prvi strijelac francuskog prvenstva pokazao se u nekim prijašnjim utakmicama vrlo korisnim kao 'mantinela', a u posljednja četiri nastupa za reprezentaciju ima jedan pogodak i tri asistencije. Izbornik Blanc na kraju mu nije dao ni sekunde, a prvu izmjenu (i to dvostruku) napravio je tek šest minuta prije kraja.

Prvih 15-ak minuta susreta nije pružilo neka uzbuđenja, a onda je Young fino gurnuo za Milnera, koji se sjajno ubacio iz drugog plana, zaobišao Llorisa i zatim promašio praktički prazna vrata. Odmah je to pokušao kazniti Cabaye, no Hart brani njegov šut s distance. Engleska je ponovo uspjela izdržati uvodnih pola sata bez primljenog pogotka (u kvalifikacijskom ciklusu nitko im nije zabio u prvih 30 minuta), a zadovoljstvo tim postignućem svakako je podignuo vodeći gol, taman u to vrijeme. Gerrard je ubacio iz slobodnog udarca zdesna, a Lescott nadskočio čuvara Aloua Diarru i svladao nemoćnog Llorisa.

Imao je Alou Diarra nakon pet minuta dvostruku priliku da se iskupi za tu neopreznost – poslije ubačaja Riberyja silovito je pucao glavom, Hart nekako odbio, a potom defenzivni veznjak Francuza na novi centaršut Riberyja ciljao neprecizno, pored vratnice. Precizniji je zato bio Samir Nasri, koji u 39. minuti ostavljenu povratnu loptu Riberyja šalje u mrežu Harta. Zadnji trenuci prvog poluvremena donijeli su i prvu akciju Benzeme, koji se provukao kraj dvojice Engleza u 16-ercu, ali blokirao ga je Oxlade-Chamberlain

France 1-1 England (Euro 2012 - Group D) - All... by fasthighlights-2012

Nastavak je donio vrhunac taktičkog nadmetanja Hodgsona i Blanca. Tražila se pukotina kod protivnika koja bi odvela do punog plijena, no konkretniji Francuzi nisu je pronašli, a povremene engleske prijetnje neutralizirala bi obrana Les Bleusa. Izdvojiti treba šut Benzeme s oko 25 metara kojeg je Hart ulovio, te poluvolej Cabayea iz 80. minute kojeg bi engleski čuvar mreže teško ukrotio, no Welbeck je skrenuo u korner i sprječio gotovo siguran pogodak.

Hodgson je probao uzvratiti uvođenjem Defoea umjesto 18-godišnjeg Oxhlade-Chamberlaina, koje je značilo da se Young vraća na mjesto lijevog krila, a Defoe pridružuje u napadu Welbecku. Nije urodilo plodom, iako su Englezi minutu prije kraja zamalo šokirali – Milner je probio desno krilo i oštro ubacio na vrh peterca, gdje Mexes požrtvovno izbacuje tek u udarac iz kuta za Engleze. Sama završnica donijela je i očajnički pokušaj Benzeme iz velike daljine, kojeg je Hart obranio i razveselio oko pet tisuća engleskih navijača, koji možda ipak mogu očekivati plasman u drugi krug kontinentalne smotre...

Tijek utakmice: Francuska - Engleska 1:1

90' Benzema je, onako očajnički, tukao s distance. Nije izgledalo loše, ali Hart je uz mini poteškoće uspio ukrotiti prijetnju.

89' Milner je oštro ubacio u peterac Francuza, ali Mexes požrtvovno uklizuje i otklanja opasnost.

84' Napokon mijenja i Laurent Blanca -Ben Arfa je zamijenio Cabayea, a Martin ušao umjesto Maloude. Francuzi nastavljaju u formaciji 4-2-3-1, Martin će sada činiti par veznih s Diarrom, a Ben Arfa otići na desno krilo.

80' Gužva u 16-ercu Engleza, lopta na kraju dolazi kod Cabayea, koji sjajno tuče iz poluvoleja, a Welbeck skreće u korner i sprječava gotovo siguran pogodak.

77' Dvije izmjene, prve na utakmici, obje kod Engleza - Hodgson uvodi Hendersona umjesto Parkera, te Defoea za Oxlade-Chamberlaina. Defoe će se pridružiti Welbecku u napadu, a Ashley Young prijeći na klasičnu krilnu poziciju.

75' Ribery je pokušao, ali ne da se iznenaditi Joe Hart.

64' Opet su maštovito kombinirali Tricolori, a sve je završio Benzema pokušajem sa skoro 25 metara. Išlo je po sredini gola, pa Hart lovi bez većih problema.

54' Brza akcija Francuza - Nasri je zdesna uposlio Riberyja lijevo, koji je krenuo prema sredini i poziciji za udarac, a onda ipak proigrao nadolazećeg Evru na stranu. Oštro je ubacio francuski lijevi bek, no Gerrard izbija u korner.

49' Johnson je neoprezno vraćao loptu Hartu, ali vratar Manchester Cityja uspio je istrčati na vrijeme i otkloniti opasnost ispred natrčalog klupskog suigrača Nasrija.

46' Počeo je nastavak susreta.

45' Završeno je prvo poluvrijeme.

45' Benzema se uspio probiti u kaznenom prostoru Engleza i zdesna pokušati zavrnuti prema sredini, no blokirao je Oxlade-Chamberlain i Francuzi su dobili tek korner.

39' GOOOL!!! Lijepu, a jednostavnu kombinaciju odigrali su Francuzi - Evra je dodao za Riberyja, ovaj ostavio povratnu loptu za Nasrija koji je s 18 metara uspio svladati Harta za brzo izjednačenje. Ostaje dojam kako je vratar Engleske mogao i bolje reagirati.

35' Ribery je ubacio zdesna, Diarra snažno pucao glavom, a Hart nekako odbio. U nastavku ponovo Ribery vraća na vrh peterca, opet je najviši u skoku Alou Diarra, no ovaj put šalje loptu pored vrata.

31' Engleska je, uz Njemačku, jedina reprezentacija koja u kvalifikacijskom ciklusu u nijednoj utakmici nije primila pogodak u uvodnih 30 minuta. Englezi su, eto, isto nastavili i na Euru, pa Hodgson može biti itekako zadovoljan.

30' GOOOL!!! Englezi su poveli. Ubacio je iz slobodnog udarca s desne strane Gerrard, a Lescott uspio nadskočiti Aloua Diarru i glavom pogoditi reprezentativni prvijenac za prednost Gordi Albiona.

16' Odgovorio je na drugoj strani Cabaye iznenadnim udarcem iz daljine, no Hart je spreman na intervenciju.

15' Young je fino gurnuo za Milnera, koji se odlično ubacio iz drugog plana, zaobišao Llorisa i onda promašio prazna vrata.

11' Nasri je pucao nisko sa 17 metara, zamalo kraj vratnice.

10' Prva zanimljiva situacija - Cabaye je lijepo pronašao Riberyja na lijevoj strani, koji je ušao u 16-erac, ali proigravanje u sredinu spriječio je Johnson.

1' Počela je utakmica između Francuske i Engleske.

0' U Donjecku je jako vruće, čak 31 stupanj Celzijev. Inače, sudac današnje utakmice je svima znani Nicola Rizzoli iz Italije.

0' Izvjesno je da Hodgson smatra kako dosta opasnosti prijeti od francuskog desnog beka Debuchya, stoga će Oxlade-Chamberlain imati zadatak odgovoriti jednakom mjerom na napadačke ambicije igrača Lillea i tako ga držati što dalje od engleske polovice.

0' Izašli su službeni sastavi. U odnosu na najave, jedina promjena je kod Engleza. Umjesto Downinga lijevo će zaigrati Oxlade-Chamberlain, čime će ovaj 18-godišnjak iz Arsenala postati drugi najmlađi engleski igrač na kontinentalnim prvenstvima, poslije Rooneya koji je u Portugalu 2004., također protiv Francuza, bio 69 dana mlađi.

Sastavi:

FRANCUSKA: Lloris – Debuchy, Mexes, Rami, Evra – A. Diarra, Cabaye (od 84. Ben Arfa) – Malouda (od 84. Martin), Nasri, Ribery – Benzema.

ENGLESKA: Hart – Johnson, Terry, Lescott, A. Cole – Milner, Gerrard, Parker (od 77. Henderson), Oxlade-Chamberlain (od 77. Defoe) – Welbeck (od 90. Walcott), Young.