Porazi Češke i Ukrajine

Rusi ismijali komičnu obranu Azzurra, a Prandelli tvrdi: Ovaj nam je poraz trebao!

Četiri reprezentacije koje će sudjelovati na Euru u Poljskoj i Ukrajini, u petak navečer su igrale pripremne utakmice. Nama svakako najzanimljivija bila je ona Italije, koja se u Zürichu sastala s Rusijom...

Naš drugi protivnik u skupini (14.06. u 18 sati) doživio je pravu katastrofu, izgubivši s bolnih 0:3. Talijanima je ovo bio treći uzastopni poraz, što im se nije dogodilo više od 26 godina. Točnije, od kraja 1985. i početka 1986. godine, kad su ih porazili redom Norveška, Poljska i Zapadna Njemačka. Tada su Azzurri barem zabili dva gola, a sada iz susreta s Urugvajem, SAD-om i Rusijom imaju neugodnu nulu u rubrici 'golovi', tj. gol razliku 0:5.

Dvije momčadi koje s velikim nadanjima dočekuju kontinentalnu smotru, u međusobnom srazu od prve su minute poslali najjače adute. Azzurri su tako krenuli u formaciji 4-3-2-1, koju smo prekjučer najavljivali u našem Dnevniku. Iznimka je bio tek Balzaretti na lijevoj strani posljednje četvorke, umjesto Chiellinija koji nije ni ulazio u igru.

Buffon (od 46. De Sanctis) - Maggio, Bonucci, Barzagli, Balzaretti (od 53. Ogbonna) - De Rossi (od 61. T. Motta), Pirlo (od 69. Di Natale), Marchisio - Montolivo (od 61. Nocerino), Cassano (od 69. Giovinco) - Balotelli.

U prvom dijelu prijetili su i jedni i drugi. Kod Talijana posebno je bio raspoložen Mario Balotelli, no u nekoliko navrata nije stigao do pogotka, kojem je najbliže bio kad je mrvicu zakasnio poslije De Rossijevog proigravanja na drugu stativu.

Rusi su također mogli do zgoditka, ali Žirjanov je dva puta bio neprecizan, a jednom je njegov pokušaj nakon ubačaja Širokova s velikim naporima obranio Buffon.

Nastavak je donio niz promjena na obje strane. Cesare Prandelli u drugom poluvremenu uveo je ukupno šestoricu, a kolega mu na klupi Rusije, nizozemski stručnjak Dick Advocaat, četiri igrača. Vrijedi spomenuti kako je Buffon zamijenjen prisilno, zbog ozljede ramena koju je zadobio tijekom prvih 45 minuta, ali iz talijanskog tabora kasnije su kazali kako straha nema i da će s vratarom Juventusa biti sve u redu.

U novonastaloj situaciji bolje su se snašli Rusi, iako je najprije Italija propustila tri prilike. Poslije sat vremena igre Džagojev je ubacio, a Keržakov egzekucijom kaznio slabu reakciju talijanske obrane.

Prandelli je reagirao uvođenjem novog napadačkog dvojca, Giovinco-Di Natale, no omaleni duo u kombinaciji s Balotellijem nije uspio napraviti puno toga. U 75. minuti Zbornaja kažnjava novu grešku Italije - vratar De Sanctis i desni bek Maggio nisu se najbolje razumjeli, čuvar mreže pod pritiskom Aršavina slabo je ispucao loptu, dodavši Romanu Širokovu koji pogađa praznu mrežu za 2:0.

Isti igrač u samom finišu susreta potvrdio je klasu i medijske natpise koji ga promoviraju kao glavnog aduta Rusije. Opet je komičan ispao De Sanctis zajedno sa svojim braničima, a Širokov nema milosti za sjajnu 'tricu' Rusije i veliku dozu samopouzdanja uoči otvaranja Eura sa Češkom.

Cesare Prandelli izjavio je kako Italija iz ovog teškog poraza može izvući pozitivne stvari:

"Zvuči paradoksalno, no možda i bolje da smo doživjeli ovo. Napravili smo previše pogrešaka, nadam se da smo ih ispucali sve večeras."

Poraz od Rusije bio je treći u nizu Italije, nakon razočaranja u provjerama s Urugvajom SAD-om.

"Istina, ovo nam je treća izgubljena utakmica zaredom, ali ujedno i tek treći dvoboj koji smo odradili u posljednjih osam mjeseci. Imamo još pet-šest dana za rad i neke stvari morat ćemo popraviti. Zaostajemo za Rusima u smislu fizičke pripremljenosti, odlučnosti i natjecateljskog mentaliteta", priznao je Prandelli, osvrnuvši se i na defenzivnu liniju svojeg sastava:

"Taj problem počinje od napada. Ako napadači ne pomognu veznom redu, onda ni veznjaci neće pomoći obrani. Nije sve stvar tek trojice ili četvorice braniča... Kako god, ponavljam, nadam se da će nas ovaj poraz spustiti na zemlju i da ćemo shvatiti kako moramo još raditi", zaključio je talijanski izbornik.

Mađari šokirali Prag, a Junuzović i Arnautović srušili Ukrajinu!

Česi su također imali svojevrsnu generalnu probu prije završnog turnira. U Pragu su, na dobro ispunjenoj Generali Areni, dočekali Mađare. Nije bilo Rošickog, no to ne opravdava Čehe koji su razočarali svoje navijače.

Mađarska je povela već u 6. minuti preko lukavo izvedenim slobodnim udarcem Dzsudzsaka, ali Češka na odmor odlazi s 1:1, nakon što je Kadlec iz Leverkusena uspješno realizirao 11-erac.

U drugom dijelu Česi su tražili pobjedu, međutim zakazala je realizacija. I onda, u 88. minuti, potpuni šok za domaćina. Dzsudzsak je asistirao, a 21-godišnji Adam Gyurcso majstorski pogodio za pobjedu, u svom debiju za mađarsku reprezentaciju.

Czech Republic vs Hungary 1:2 GOALS HIGHLIGHTS by maidb7abc

Jedan od domaćina Eura, Ukrajina, gostovala je kod Austrije. Nije dobro krenulo za pulene Olega Blohina, jer Junuzović poslije 180 sekundi dovodi Austriju u vodstvo.

Drugo poluvrijeme donijelo nam je četiri pogotka. Izjednačili su Ukrajinci preko Guseva u 56. minuti, pa je Arnautović vratio Austrijancima prednost i potom, opet Gusev ekspresno dao nadu Ukrajincima, sjajno pogodivši rašlje s 18 metara. U posljednjim trenucima susreta Gusevu uzvraća Marko Arnautović jednako briljantnim golom, svojim drugim na utakmici, čime Austrijancima donosi pobjedu, a Ukrajincima novu dozu briga.

Italija - Rusija 0:3 (Keržakov 60, Širokov 75, 89)

Češka – Mađarska 1:2 (Kadlec 25 - 11m / Dzsudzsak 6, Gyurcso 88)

Austrija – Ukrajina 3:2 (Junuzović 3, Arnautović 62, 89 / Gusev 56, 65)