'Furija' samljela 'azzurre'

Španjolska totalno razbila Italiju: Rekordna pobjeda u velikom finalu!

Treći su put zaredom, nakon EP-a 2008. i SP-a 2010. godine, španjolski reprezentativci osvojili veliko nogometno natjecanje. U finalu Eura 2012. godine u Kijevu su pobijedili Italiju 4-0...

Sve je bilo gotovo u trenutku kada sjajni lijevi bočni branič u momčadi Vicentea del Bosquea i jedno od otkrića ovog turnira, 23-godišnji Jordi Alba, pretvorio asistenciju Xavija Hernandeza u 2-0 vodstvo.

Zabio je Valencijin nogometaš, inače školovan u Barceloninoj La Masiji, u 41. minuti u akciji 2-na-6 probivši se pred gol u dugačkom sprintu iz vlastite polovice terena, nakon što je prethodno sam dodao kasnijem asistentu Xaviju.

szólj hozzá: Spain vs Italy 4:0 GOALS HIGHLIGHTS

Alba je time postao prvi španjolski branič-strijelac u završnici europskih prvenstava od 1988. godine, dok je Xavi asistirao za gol drugi put na završnom turniru najboljih europskih reprezentacija: jedini put dosad učinio je to prije četiri godine u finalu Eura 2008. godine dodavši za gol odluke Fernandu Torresu.

Istu je akciju, nakon pogreške u predaji lopte talijanskih veznjaka, Torres pretočio u pogodak u 84. minuti utakmice podigavši rezultat na 3-0, da bi četiri minute kasnije Torres nakon još jedne krasne akcije Španjolaca asistirao Juanu Mati za konačan rezultat.

Torres je svojim pogotkom postao najbolji španjolski strijelac u povijesti Europskih prvenstava s pet pogodaka, kao i prvi igrač-strijelac u povijesti europskih prvenstava s pogotkom u dvama finalima.

Možda i najvažniji trenutak odigrao se u 14. minuti: izvrsni Cesc Fabregas, koji je sjajno odigrao na poziciji lažnog napadača, fino je nakon dubinskog proigravanja Andresa Inieste eliminirao pratitelja Giorgija Chiellinija i vratio povratnu loptu na glavu Davida Silve, koji je zabio svoj drugi pogodak na turniru. Od svih 12 španjolskih pogodaka na Euru, kreator igre Manchester Cityja sudjelovao je pri pet.

Posljednjih pola sata utakmice Španjolci su odradili s igračem više na travnjaku nakon što je igru zbog ozljede zadnje lože napustio rezervist Thiago Motta. Izmijenio je dotad talijanski izbornik Prandelli svu trojicu igrača. Ta je okolnost nedvojbeno utjecala na uvjerljivost španjolske pobjede.

Prvog je igrača s klupe, Balzarettija, Prandelli morao uvesti u igru već u 21. minuti jer mu se ranije ozlijedio Chiellini. I njemu je stradao mišić zadnje lože.

Prvi je put u povijesti europskih prvenstava jedna reprezentacija obranila naslov europskog prvaka. Prvi je put u povijesti nogometa jedna reprezentacija vezala tri naslova na velikim turnirima.

Španjolski izbornik Vicente del Bosque (61) izjednačio je time postignuće glasovitoga njemačkog izbornika Helmuta Schöna koji je 1972. Nijemce odveo do europskog, a dvije godine kasnije i do svjetskog naslova. Pri trećem je pokušaju, na EP-u 1976. u bivšoj Jugoslaviji, izgubio u finalu od Čehoslovačke.

Del Bosque će imati priliku nadmašiti ga, kao i sve druge izbornike, za dvije godine na Svjetskom prvenstvu u Brazilu.

Euro 2012., finale:

Španjolska – Italija 4-0 (Silva 14, Alba 41, Torres 84, Mata 88)

Tijek utakmice: Španjolska - Italija 4:0

90' Kraj utakmice.

86' GOOOL!!! Juan Mata povisuje na 4:0. Torres je izašao pred Buffona, odigrao povratnu prema Mati, a ovom nije bilo teško pogoditi mrežu.

84' GOOOL!!! Torres je povisio na 3:0. Izašao je sam pred Buffona i lagano poentirao.

70' Španjolci suvereno kontroliraju loptu. Imaju igrača više i dva gola prednosti.

62' Thiago Motta iznesen je s travnjaka. Čini se da je teže ozlijeđen  i da neće moći nastaviti utakmicu. Talijani ostaju s deset igrača.

59' Izašao je David Silva, a ušao Pedro.

51' Casillas brani udarac Di Natalea. Bila je to velika šansa za Italiju. Di Natale je izašao na pet-šest metara od Casillasa, mogao ga je pitati gdje želi da mu puca. Bio je to čisti "zicer".

47' Di Natale je zaprijetio Casillasu udarcem glavom. Lopta je fijuknula preko grede.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Di Natale ulazi umjesto Cassana.

45' Kraj prvog poluvremena.

43' Casillas brani udarac Montoliva.

41' GOOOL!!! Jordi Alba povisio je na 2:0. Nakon pasa Xavija, Alba je izašao pred Buffona i oštrim udarcem poslao loptu u mrežu.

39' Prvi konkretniji pokušaj Balotellija otišao je daleko od gola.

33' Topovski udarac Cassana s distance Casillas odbija u polje.

29' Šansa za Cassana. Nakon sjajno primljene lopte i lažnjaka, pucao je točno u Casillasa.

27' Prva izgledna situacija za Italiju. Casillas je presjekao loptu ispred Balotellija. Imao je sreće što je lopta pala na noge nekom od njegovih igrača.

25' Prvi žuti karton na utakmici dobio je Pique nakon starta na Cassanu.

21' Balzaretti je ušao umjesto Chiellinija.

16' Pirlo iz slobodno udarac puca pokraj gola. Netko je dodirnuo loptu, pa je korner za Italiju.

14' GOOOL!!! Španjolska je povela pogotkom Davida Silve. Nakon pasa Inieste, Fabregas se probio po desnoj strani, vratio povratnu na rub peterca, a David Silva u naletu šalje glavom loptu u mrežu.

10' Nakon duplog pasa s Fabregasom, Xavi je pucao oštro, ali preko gola.

7' Prva ozbiljnija prijetnja. Xavi je centrirao iz kornera, Sergio Ramosa glavom je pucao preko gola.

1' Utakmica je počela.

19.45 Objavljeni su sastavu. Španjolci će opet biti bez klasičnog napadača. Kod Talijanja samo jedna promjena u odnosu na polufinale. Ignazio Abate zamijenit će Andrea Balzarettija.

Španjolska: Casillas, Piqué, Ramos, Arbeloa, Alba, Iniesta, Fàbregas, Alonso, Busquets, Silva.

Italija: Buffon, Abate, Barzagli, Bonucci, Chiellini, Pirlo, Marchisio, De Rossi, Montolivo, Cassano, Balotelli.