Mamić i Sammir zamišljeni

Blamaža a ne tiki-taka: Švicarska 'torpedirala' Hrvatsku na Poljudu!

Premijera Igora Štimca na izborničkoj klupi hrvatske reprezentacije završila je porazom...

Švicarska je na Poljudu pobijedila Hrvatsku sa 4:2, a prema broju šansi mogla je slaviti i s većom razlikom. Dvostruki strijelac za Hrvatsku bio je Eduardo koji je držao priključak za Švicarcima dok ga nije zamijenio Luka Modrić.

Zasluženo su nogometaši Ottmara Hitzfelda stigli do uvjerljive pobjede nagovijestivši da su jedna od europskih reprezentacija budućnosti. Zaslužili su, štoviše, i uvjerljiviju pobjedu.

Novi je hrvatski izbornik sa svojim stručnim stožerom previše izrotirao momčad u odnosu na onu s kojom je Slaven Bilić standardno igrao na lipanjskome Europskom prvenstvu u Poljskoj. Kolektivna igra naše momčadi nije funkcionirala i većim dijelom dvoboja Štimčeva je kompozicija djelovala kaotično: gotovo svaki put kada bi krenuli u napad nakon izgubljene lopte Hrvata, Švicarci bi koristili spomenuti nered redovito, dolazivši pritom do opasnih situacija.

Četiri su takve realizirali: Granit Xhaka u 12., Teofilio Barnetta u 37., te Mario Gavranović, nesuđeni hrvatski reprezentativac koji je u trećem seniorskom nastupu za Švicarsku zabio svoje prve golove, u 51. i 81. minuti. Oba prva gola Švicarci su zabili nakon Pletikosinih odbijanaca.

Za Hrvatsku je oba gola, 24. i 25. u svom 51. reprezentativnom nastupu, zabio Eduardo da Silva. Majstorskim je volejem iz okreta izjednačio na 1-1 u 20. minuti nakon ubacivanja Darija Srne s desne strane, da bi u 64. smanjio na 3-2 zabivši glavom nakon lijepog prodora i ubacivanja Ivana Perišića s lijeve strane.

Osim poraza (4-1) u kvalifikacijskom ciklusu za SP 2010. godine od Engleske u Zagrebu, te 3-0 poraza od Nizozemske u prijateljskom ogledu u proljeće 2008. godine na Poljudu, bio je ovo najteži poraz hrvatske reprezentacije na domaćem tlu.

Prijateljska nogometna utakmica:

Hrvatska – Švicarska 2-4 (Eduardo 20, 64 / Xhaka 12, Barnetta 37, Gavranović 51, 81)

Tijek utakmice: Hrvatska - Švicarska 2:4

90' Kraj utakmice. Švicarska je pobijedila Hrvatsku sa 4:2. Salve zvižduka zasule su s tribina za Igora Štimca i njegove pulene.

87' Još jedna šansa za Švicarsku. Gavranović je sjajno proigrao Mehmedija, a ovoj je loše pucao iz dobre situacije.

83' Mogao je Gavranović zabiti i hat-trick, ali nije dobro primio loptu pred hrvatskim vratima.

81' GOOOL!!! Gavranović povisuje na 4:2. Vukao je Gavranović loptu uzduž šesnaesterca, nitko ga nije napadao, pa se odlučio za udarac lijevom nogom i pogodio desni donji kut.

69' Dobar udarac Rakitića s dvadesetak metara.

67' Modrić je ušao umjesto Eduarda.

64' GOOOL!!! Eduardo smanjuje na 3:2. Perišić je nabacio, a Eduardo glavom tresu mrežu.

62' Ante Vukušić pogodio je gredu.

51' GOOOL!!! Mario Gavranović je povisio na 3:1. Gavranović je majstorski prošao Maloču, a potom topovskim udarcem proparao hrvatsku mrežu.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Ušli su Vukušić, Perišić, Strinić i Vida. Izašli su Pranjić, Ćorluka, Mandžukić i Olić.

45' Kraj prvog poluvremena.

37' GOOOL!!! Švicarska ponovno vodi, strijelac je Barnetta. Shaquiri je pogodio stativu, lopta se odbila do Barnette koji pogađa Pletikosinu mrežu.

33' Nova šansa za Švicarsku. Pucao je Shaquiri, Pletikosa brani.

30' Hrvatska je uzvratila preko Olića. Izborio se Olić za loptu u šesnaestercu Švicarske, pucao iskosa s lijeve strane, ali Benaglio brani.

28' Velika šansa za Švicarsku. Mehmedi je pucao pokraj gola iz vrlo izgledne šanse.

20' GOOOL!!! Eduardo je fantastičnim pogotkom izjednačio na 1:1. Primio je loptu Eduardo okrenut leđima golu, munjevito se okrenuo i iz voleja poslao loptu pod gredu.

19' Šansa za Hrvatsku. Srna je prošao po desnoj strani, odigrao povratnu na vrh šesnaesterca, Badelj puca iz prve, no švicarski vratar brani.

11' GOOOL!!! Švicarska je povela golom Xhake. Lichesteiner je probio po lijevoj strani, pa oštro pucao, Pletikosa brani, ali odbija loptu samo do Xhake koji lagano poentira.

3' Prvu ozbiljniju šansu kreirala je Švicarska. Inler je pucao preko gola.

1' Utakmica je počela. Štimca, Mamić i Šukera dočekala su pogrdna skandiranje malobrojnih navijača.

20.25 Intoniraju se himne. Na Poljudu se okupilo pet-šest tisuća navijača. Hrvatska će igrati s tri špice, Modrić je na klupi.

Sastavi:

Hrvatska: Pletikosa - Srna, Ćorluka, Maloča, Pranjić - Badelj, Rakitić, Kranjčar - Olić, Eduardo, Mandžukić.

Švicarska: Benaglio - Lichsteiner, Von Bergen, Djorou, Rodriguez - Barnetta, Inler, Behrami, Shaquiri, Xhaka - Mehmedi.