Kakva utakmica

Portugal 'šesticom' potpuno razbio BiH i ostvario plasman na Euro!

Reprezentacija Portugala uvjerljivom je pobjedom nad Bosnom i Hercegovinom 6-2 na stadionu Estadio de Luz u Lisabonu osigurala plasman na Europsko prvenstvo, nakon što je prvi ogled u Zenici završio rezultatom 0-0...

Portugal je očitao pravu lekciju odabranicima Safeta Sušića koji nisu uputili ozbiljan šut na gol Ruija Patricija. Dva gola koje su igrači BiH postigli bili su jedan iz penala, a drugi iz zaleđa. Da nije bilo sjajnog vratara Begovića i lošeg suca Starka koji nije svirao dva penala Portugalcima, rezultat bi bio još gori za Bosnu i Hercegovinu.

szólj hozzá: 1-0

Prvo poluvrijeme nije dobro počelo za BiH. Od samog početka su igrači Portugali krenuli agresivno prema golu Asmira Begovića, a samo osam minuta je bilo potrebno da se njegova mreža zatrese. Cristiano Ronaldo je sjajno opalio iz slobodnjaka i donio veliku radost navijačima na Luzu.

szólj hozzá: 2-0

szólj hozzá: 3-1

Gostujući igrači se nisu brzo oporavili od šoka nakon primljenog gola i Portugalci su sve više prijetili. Odličnu igru su izabranici Paula Benta okrunili drugim pogotkom u 24. minuti utakmice. Strijelac je bio Nani, koji je sjajnim udarcem iz daljine pogodio Begovićev gol.

szólj hozzá: 3-2

Igra BiH nije bila na očekivanom nivou, ali je Begović u dva navrata sjajno obranio i spriječio još veći zaostatak.. Posljednjih desetak minuta prvog dijela na desnu stranu veznog reda je prešao Senad Lulić, pa je igra gostujuće selekcije dobila na tečnosti.

To je u 41. minuti donijelo rezultat. Upravo se Lulić ubacio u napad i natjerao Fabija Coentraoa da igra rukom, a sudac Stark je pokazao na bijelu točku. Zvjezdan Misimović je rutinski loptu poslao u jednu stranu, a Patricija u drugu, te je ostavio Bosnu i Hercegovinu u igri.

szólj hozzá: 4-2

Drugo poluvrijeme je počelo kao i prvo – u potpunoj dominaciji Portugala. Ponovo je Portugalcima trebalo osam minuta da postignu pogodak. Ronaldo je sjajno zaobišao Begovića i poslao loptu u mrežu za svoj drugi gol na utakmici. Primljeni pogodak nije dobro sjeo Luliću koji je u nervozi zaradio crveni karton zbog prigovora, te je BiH ostala sa igračem manje.

szólj hozzá: 5-2

Portugal je dominirao, imao nekoliko sjajnih prilika, ali je Begović bio sjajan na golu. A onda u 65. minuti BiH dolazi do drugog gola. Maletić je uposlio kapetana Emira Spahića koji iz zaleđa smanjuje na 3-2 i vraća nadu gostujućoj reprezentaciji.

U 72.minuti Portugal je opet poentirao. Ovaj put je strijelac bio Helder Postiga. Sve dileme oko pobjednika riješene su u 80. minuti utakmice. Saša Papac je igrao rukom na nekih 20 metara od gola Asmira Begovića, a slobodnjak je odlično izveo Miguel Veloso i lijevom nogom postigao sjajan gol za visokih 5-2. Dvije minute kasnije već je bilo 6-2. Coentrao se odlično probio po lijevoj strani i ubacio za Postigu koji glavom postiže svoj drugi gol i postavlja konačan rezultat.

szólj hozzá: 6-2

Portugal je sasvim zasluženo ostvario plasman na Euro, jer je pokazao snagu i moć na svom terenu.

Uostalom, to je nakon utakmice rekao i najbolji igrač Portugala Cristiano Ronaldo.

Uzvratna utakmica dokvalifikacija za Euro 2012.:

Portugal - BiH (0:0) 6:2 (Cristiano Ronaldo 8' 53', Nani 24', Postiga 72', 82', Miguel Veloso 80' / Misimović 40' pen, Spahić 65')