Prekrasan pogodak Pilara

Češka napravila veliki posao uoči uzvrata, Irska osigurala Euro!

Češka nogometna reprezentacija upisala je 2-0 pobjedu protiv Crne Gore u prvoj utakmici dodatnih kvalifikacija za Europsko prvenstvo iduće godine...

Na Generali Areni u Pragu Crna Gora je pala nakon pogodaka Vaclava Pilara i Tomaša Sivoka. Član Viktorije Plzen, sudionika nogometne Lige prvaka, zabio je prvi pogodak u 63. minuti utakmice nakon što je s lijeve strane iskosa, s ruba šesnaest metara, desnom nogom pogodio u lijevi gornji kut vratara Mladena Božovića. Konačnih 2-0 postavio je Tomaš Sivok, član Čeških Budjovica, u 92. minuti utakmice. Slobodan udarac izveo je Tomaš Rosicky, s lijeve strane češkog napada, te je na prvoj vratnici pronašao glavu Sivoka koji je loptu samo proslijedio u bliži kut crnogorskog gola.

Cijela utakmica protekla je u blagoj dominaciji reprezentacije Češke koja je uputila čak 16 udaraca prema vratima Crne Gore, dok su gosti to učinili u devet navrata.

Čak i prije drugog pogotka Češke krenuo je vatromet u centru Praga slaveći pobjedu koja će reprezentaciju vrlo vjerojatno odvesti na Euro u Ukrajinu i Poljsku iduće godine.

Uzvrat je za četiri dana u Podgorici.

Nogometna reprezentacija Irske je bez većih problema svladala ipak nedoraslu reprezentaciju za Europsko prvenstvo – Estoniju. Bilo je 4-0, a domaćini su utakmicu završili bez oba centralna obrambena igrača.

Estonija je u Tallinnu na Le Coq Areni poražena s uvjerljivih 4-0 od Irske. Mrežu domaćina načeo je Keith Andrews u 13. minuti utakmice kada je glavom u mrežu poslao loptu koju mu je prije toga proslijedio Aiden McGeady. Andrei Stepanov dobio je prvi žuti karton u 17. minuti, a nakon isto toliko vremena dobio je i drugi što je značilo da će Estonija ostati bez centralnog obrambenog igrača prije kraja prvog poluvremena koje je završilo minimalnom prednošću za goste.

U nastavku je, u 67. minuti, na 2-0 povisio Jon Walters koji je na lijevoj vratnici gola vratara Pareikoa dočekao ubacivanje Robbiea Keanea, te glavom sa svega nekoliko metara proslijedio loptu u gol.

Na 3-0 povisio je strijelac pet pogodaka u dosadašnjem djelu kvalifikacija Robbie Keane u 71. minuti utakmice. Andrews je izveo slobodan udarac s nekih 25 metara, a odbijenu loptu od strane vratara Pereikoa u mrežu je pospremio Keane. Konačnih 4-0 postavio je također igrač LA Galaxyja u 88. minuti susreta s bijele točke. Stephen Hunt srušen je u kaznenom prostoru od strane Atsa Purje, a siguran izvođač je bio 31-godišnji kapetan.

Spomenimo još da je Estonija prije četvrtog pogotka Irske ostala i bez drugog centralnog obrambenog igrača, Piiroje, koji je u svega sedam minuta sakupio dva žuta kartona (70. i 77. minuta).

Uzvratni susret koji će biti samo formalnost odigrat će se za četiri dana u Dublinu.