Ronaldo nije ni pucao

Španjolci korak do povijesti: Fabregas u lutriji 11-eraca kaznio Alvesa!

Španjolska je izborila finale Eura, svladavši u prvom polufinalnom dvoboju Portugal boljim izvođenjem 11-eraca. La Furija Roja je slavila 4:2, nakon što je poslije 120 minuta igre rezultat bio 0:0...

Španjolski junak ispao je Cesc Fabregas, koji je uz pomoć vratnice pogodio posljednji udarac s bijele točke, kaznivši tako promašaj Bruna Alvesa, zbog kojeg Cristiano Ronaldo, ostavljen za petu seriju, nije niti pucao. Španjolci će tako u Kijevu, protiv Njemačke ili Italije (sutra u Varšavi, 20:45h), loviti svoje treće zlato u nizu.

Regularni dio utakmice na Donbass Areni u Donjecku nije nam ponudio najbolji nogomet. Štoviše, većim dijelom gledali smo pravu uspavanku i igru živaca, koju bi povremeno prekinuli Španjolci nekom bržom akcijom ili pak Cristiano Ronaldo pokušajima iz slobodnih udaraca. Opravdanje za igrače Portugala i Španjolske je golemi ulog – prvi su htjeli u finale u kojem bi eventualno isprali gorak okus otprije osam godina kada im je na domaćem terenu zlato 'otela' Grčka, potonji pak tražili šansu da ostanu na turniru do zadnje utakmice, a potom pokušaju uzeti treće uzastopno zlato na velikim natjecanjima, što bi ih 'lansiralo' u povijest.

Vicente Del Bosque je uoči polufinalnog ogleda ponovo šokirao cijeli nogometni svijet – odustao je od dosta kritizirane formacije 4-6-0 i 'lažne devetke', ali izazvao pravu nevjericu odlukom da na poziciji napadača starta Alvaro Negredo. Napadač Seville, autor tek 13 pogodaka prošle sezone, dosad je na Euru odigrao svega nekoliko posljednjih minuta u dvoboju s Hrvatskom. Izborniku Španjolske to očito nije bilo sporno, kao ni činjenica da Negredo nema 'jaki pogodak' u dresu reprezentacije (zabijao protiv BiH, Lihtenštajna, SAD-a i Južne Koreje), pa mu je dao prednost ispred Torresa, Fabregasa, te nesretnog Fernanda Llorentea.

Negredo se nije najbolje snašao, što i nije čudno obzirom koliko su pažljivo i oprezno, s velikom dozom međusobnog respekta, krenuli jedni i drugi. Doduše, prva vratarska intervencija bila je već u 2. minuti, kad Casillas ne dopušta Velosu da ga iznenadi direktnim pokušajem iz kornera.

Uzvratili su Španjolci nešto kasnije - Iniesta je slijeva ušao u kazneni prostor, uposlio Negreda kojem Portugalci nisu dozvolili udarac, ali je zato odbijenu loptu iznad vrata poslao Arbeloa. Sljedeća zanimljiva situacija je tek poslije pola sata igre, kad Iniesta s lijeve strane desnom nogom neprecizno cilja suprotni kut.

Prvi ozbiljniji šut Cristiana Ronalda, nisko s otprilike 16 metara, odlazi tik uz vratnicu. Na drugoj strani Silva kreće prema Ruiju Patriciju, a onda se, iako je imao prostora i vremena za udarac svojom lijevom nogom, odlučuje pronaći Iniestu. Nije uspio, što je jako razljutilo Del Bosquea. Bilo je to sve od 'ziheraškog' prvog dijela, a ništa bolje nije ponudio ni nastavak.

Španjolci su prvi korner imali u 51. minuti, a uskoro je Del Bosque shvatio kako je promašio s Negredom, pa umjesto njega uveo Fabregasa i odlučio se za povratak trenutno omiljenoj formaciji s 'lažnom devetkom'. Potom je umjesto Silve uveo i Jesusa Navasa.

Izabranici Paula Benta mogli bi žaliti za kontranapadom iz 57. minute, kad su krenuli '3 na 3', no Hugo Almeida bio je brzoplet i sebičan, upropastivši sve dalekometnim pokušajem.

Kako se bližio kraj, tako je i rasla nervoza. Drugih 45 minuta donijelo je šestoricu igrača u bilježnici turskog suca Cakira, nakon dva žuta kartona u prvom poluvremenu. Obje reprezentacije sve jasnije su 'pikirale' na produžetke, a Portugalci su se bez problema nosili s tika takom, koju su praktički u potpunosti neutralizirali trkom i agresivnošću, u čemu je posebno prednjačila trojka u veznom redu - Veloso, Moutinho Meireles. Dokaz tome je i sljedeće - Španjolci u 67. minuti prvi puta u drugom dijelu pucaju prema suparničkom golu - Xavi u ruke Rui Patricija.

Ronaldo je pak zaprijetio iz dva slobodna udarca, oba puta solidno, ali i bez preciznosti. Možda i najbolju šansu Portugalci su imali u sudačkoj nadoknadi, kad su povukli brzu kontru. Meireles se odlučio za Ronalda na lijevoj strani, ali ponajbolji nogometaš svijeta puca slabo.

Zadnjih 30 minuta pripalo je Španjolcima, no spasio je Portugalce njihov čuvar mreže, ali i neprisebnost igrača Vicentea Del Bosquea. U 104. minuti Jordi Alba je probio lijevu stranu, pa pronašao Iniestu u neposrednoj blizini portugalskog gola. Pucao je Iniesta najbolje što je mogao, međutim fantastično reagira Rui Patricio. Pokušao je zatim i Sergio Ramos iz slobodnjaka, izgledalo je jako opasno, ali srećom po Portugalce nije bilo potrebe za novom obranom Patricija.

Paulu Bentu, barem što se eventualnih ofenzivnih ambicija tiče, nisu pomogla ni dva svježa igrača, Custodio Varela. Španjolci jokeri, Jesus NavasPedro (zamijenio Xavija), propustili su još dvije lijepe prilike - šut Navasa obranio je Patricio, dok je Pedro uprskao izglednu situaciju nakon odličnog proigravanja Fabregasa. Sjurio se krilni napadač Barce prema Patriciju, pa driblingom htio 'riješiti' pratnju, što je Portugalcima dalo vremena da otklone opasnost - Pepe je to i učinio.

Na kraju, iako će neki tvrditi suprotno, možda i najpoštenije je ispalo da o pobjedniku i finalistu odlučuje rulet 11-eraca. Španjolci su krenuli promašajem Xabija Alonsa, no izvukao ih je fenomenalni Casillas. Spomenut ćemo usput kako je vratar Real Madrida već 780 minuta bez primljenog gola u nokaut fazi na velikim natjecanjima; zadnje mu je zabio Zidane još 2006. godine.

U drugoj seriji zabili su i Iniesta Pepe, zatim precizni bili Pique Nani. Ključ je bila četvrta serija, kad Ramos pokazuje hrabrost - 'panenkom' je svladao Ruija Patricija i tako uzvratio svim kritičarima i onima koji su ga ismijavali zbog promašenog penala protiv Bayerna. Kolega mu branič Bruno Alves tuče silovito i pogađa gredu. To ostavlja mogućnost Fabregasu da 'čekira karte' za Kijev, što ovaj i čini - Španjolska je u svom trećem uzastopnom finalu i na putu da uđe u povijesti. Portugal tuguje, a najviše Cristiano Ronaldo koji nije ni imao prilike pucati...

---------------------------------------------

PORTUGAL - ŠPANJOLSKA 2:4 * 11-erci (0:0, 0:0)

PORTUGAL: Patricio - Joao Perreira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Miguel Veloso (od 106. Custodio), Joao Moutinho, Raul Meireles (od 112. Varela) - Nani, Hugo Almeida (od 81. Nelson Oliveira), Cristiano Ronaldo.

ŠPANJOLSKA: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Jordi Alba - Xavi (od 87. Pedro), Busquets, Xabi Alonso - Silva (od 60. Jesus Navas), Negredo (od 54. Fabregas), Iniesta.

Sudac: Cüneyt Cakir (Turska).

Jedanaesterci:

Prva serija: Xabi Alonso puca u desnu stranu, Rui Patricio fenomenalno brani. Joao Moutinho puca lijevo, no izvrsno brani i Casillas. Ostaje 0:0 nakon prve serije.

Druga serija: Iniesta puca desno, Rui Patricio odlazi lijevo - 1:0. Pepe s velikim zaletom ipak plasira loptu, Casillas je pogodio stranu, ali ne uspijeva obraniti - 1:1.

Treća serija: Pique je pogodio uz lijevu vratnicu, iako je i Rui Patricio pogodio stranu - 2:1. Nani puca gore visoko, lopta je ušla ispod grede - 2:2.

Četvrta serija:Sergio Ramos 'panenkom' pogađa za - 3:2. Bruno Alves tuče silovito i pogađa gredu. Španjolska ima veliku šansu!

Peta serija: Fabregas je nekako zabio, uz pomoć vratnice - 4:2. Španjolska je uhvatila još jedno finale!

Tijek utakmice:

120' Završili su produžeci. Pobjednika i finalista odlučit će udarci s bijele točke.

114' Fabregas je sjajno gurnuo za Pedra, koji se sjurio sam na Ruija Patricija, pa pokušao izigrati pratnju driblingom. Greška koja je Portugalcima dala mogućnost da otklone opasnost, što je i učinio Pepe.

113' Xabi Alonso je oštro startao na Ronalda, dobio žuti karton i ispričao se klupskom suigraču.

112' Posljednja izmjena na utakmici - Bento umjesto Meirelesa uvodi Varelu.

111' Opasno je tukao Jesus Navas, a Patricio nakratko odbio na nogu Pepea, od kojeg se lopta odbija u ruke Ruija Patricija.

106' Počinje drugi dio produžetaka. Paulo Bento uvodi Custodija umjesto Velosa.

105' Završen je prvi produžetak. Kratki predah za igrače.

105' Sergio Ramos je tukao iz slobodnog udarca, bilo je jako opasno, ali srećom po Portugalce otišlo kraj gola.

104' Jordi Alba je prošao po lijevoj strani i u blizini portugalskih vrata pronašao Iniestu, kojem čistu šansu brani Rui Patricio.

91' Počeo je prvi produžetak. Jesus Navas odmah zdesna ubacuje u sredinu, ali Pepe na vrijeme blokira Fabregasa.

90' Žuti karton za Velosa.

90' Možda i najbolja prilika za Portugal, u samom finišu regularnog dijela - Alonso je izveo slobodni udarac, Portugalci se obranili, pa krenuli u kontranapad. Meireles je uposlio Ronalda, koji tuče s lijeve strane, ali neprecizno.

87' Del Bosque radi i treću izmjenu - pomalo iznenađujuće izlazi Xavi, a ušao je Pedro.

84' Cristiano Ronaldo je prebacio živi zid, ali i Casillasova vrata.

83' Žuti karton za Arbelou, koji je igrao rukom u živom zidu prilikom Ronaldovog slobodnog udarca. Ronaldo ima novu šansu s 22-23 metra.

81' Napokon mijenja i Paulo Bento - Almeida ide van, ulazi Nelson Oliveira.

73' Ronaldo je pucao iz slobodnog udarca s oko 25 metara, nije izgledalo loše, no ipak je otišlo iznad gola.

67' Prvi udarac Španjolaca u drugom poluvremenu, Xavi je tukao iz daljine, ravno u ruke Patricija.

64' Sve je više nervoze - žuti karton dobio je i Joao Perreira zbog prekršaja na Fabregasu, koji je s lijeve strane krenuo prema 16-ercu i vratima Ruija Patricija.

61' Požutio je i Pepe, zbog oštrog starta na Xabiju Alonsu.

60' Druga izmjena - Del Bosque je uveo Jesusa Navasa umjesto Davida Silve.

60' Žuti karton za Busquetsa, koji je smatrao kako je Ronaldo nekoliko sekundi prije pokušao iznuditi kazneni udarac i kod suca je tražio opomenu za Portugalca.

58' Opet je Almeida bio neprecizan, ovaj puta s lijeve strane 16-erca, nakon što ga je pronašao Ronaldo.

57' Portugalci su krenuli 3 na 3, no Hugo Almeida se odlučio na udarac iz daljine, koji odlazi preko gola.

54' Prva izmjena - Fabregas je zamijenio Negreda, što znači da Španjolci opet igraju s 'lažnom devetkom'.

51' Tek prvi udarac iz kuta za Španjolsku.

46' Počeo je nastavak polufinalnog susreta između Portugala i Španjolske. Nema nikakvih promjena, ali vrijedi spomenuti kako se kod Španjolaca zagrijava nekoliko igrača, a među njima i Fernando Llorente.

45' Završeno je prvo poluvrijeme.

45' U bilježnici suca Cakira završio je i Fabio Coentrao, koji se malo 'zakačio'  s Negredom.

40' Prvi žuti karton, dobio ga je Sergio Ramos na sredini terena, zbog 'pametnog' prekršaja na natrčalom Cristianu Ronaldu.

38' David Silva se sjurio prema vratima Rui Patricija i premda je mogao ciljati svojom lijevom nogom, odlučio je podvaliti loptu za Iniestu. Nije prošlo, što je razljutilo Del Bosquea.

31' Ronaldo je zaprijetio Casillasu niskim udarcem sa 16 metara. Otišlo je tik uz vratnicu.

29' Iniesta je dobio loptu lijevo, na vrhu 16-erca, pa desnom nogom pokušao pogoditi suprotni kut. Bilo je opasno, ali i nedovoljno precizno.

25' Ulog je golem i to je vjerojatno glavni razlog zašto ne gledamo najbolji nogomet. Međutim, treba priznati kako Portugal zasad izvrsno stoji na terenu, a posebno u sredini gdje trkom i agresivnošću čini tika-taku gotovo bezopasnom.

13' Ronaldo probija lijevu stranu i ubacuje u sredinu gdje je bio Nani, no sigurni Casillas je pokupio loptu.

9' Prva opasnost pred golom Portugalaca - Iniesta je slijeva sjajno ušao u kazneni prostor, uposlio Negreda kojem protivnička obrana nije dozvolila udarac, no lopta se odbija do Arbeloe koji puca iz prve s nekih 15-16 metara, zamalo preko vrata.

2' Veloso je izveo prvi korner na utakmici i pokušao direktno ugroziti Ikera Casillasa. Nije se dao iznenaditi španjolski vratar.

1' Počela je bitka za finale između Portugala i Španjolske. Sudac je Cüneyt Cakir iz Turske.

Uoči utakmice:

20:15 Alvaro Negredo je prošle sezone zabio 13 ligaških pogodaka u 30 nastupa za Sevillu. Ovaj 26-godišnji Madrižanin u Sevilli je od 2009. godine, a u 103 utakmice ima 44 postignuta gola. U dresu Španjolske je u 11 susreta zabio šest puta - po dva pogotka Lihtenštajnu i BiH, te jedan Južnoj Koreji i SAD-u.

19:45 Objavljeni su službeni sastavi. Kod Portugalaca nema nikakvih iznenađenja, osim što je prednost u vršku napada dobio Hugo Almeida ispred nedovoljno spremnog Heldera Postige. Međutim, Vicente Del Bosque ponovo je šokirao sve - odustao je od formacije 4-6-0 i 'lažne devetke', pa napadačku poziciju povjerio Alvaru Negredu, koji je dosad na Euru nastupio samo protiv Hrvatske (ušao u 89. minuti). Opet je tako na klupi ostao Torres, ali i Llorente koji je i dalje bez odigrane sekunde na kontinentalnoj smotri u Poljskoj i Ukrajini.