Rakitić vrlo dobar

VIDEO Barci novi rekord: Pogledajte kako su Messi i Suarez srušili River

Barcelona je pobijedila River Plate 3:0 u finalu Svjetskog klupskog prvenstva u Tokiju...

Nogometaši Barcelone su pogocima Lionela Messija i dvostrukog strijelca Luisa Suareza u nedjelju u Yokohami svladali argentinski River Plate s 3-0 (1-0) u finalu klupskog Svjetskog prvenstva te se po treći put u povijesti okitili naslovom svjetskog prvaka. Barcelona jedina ima tri naslova pobjednika otkada se to natjecanje igra u novom formatu.

Messi i Iniesta ruše Xavija, Rakitić ulazi u povijest

Za razliku od polufinalnog dvoboja protiv Guangzhou Evergrandea, Barcelona je u finalu istrčala u punom sastavu, s Lionelom Messijem i Neymarom u početnoj jedanaestorici. Najbolji napad svijeta donio je vodstvo europskom prvaku u 36. minuti, kad je na asistenciju Neymara vodeći pogodak za Barcelonu postigao Messi koji se odlično snašao u kaznenom prostoru.

U drugom poluvremenu na scenu je stupio Luis Suarez koji je u polufinalu postigao sva tri pogotka za Barcelonu. Urugvajac je u 49. minuti dugo dodavanje Sergija Busquetsa pretvorio u vodstvo 2-0. Konačnih 3-0 Suarez je postavio udarcem glavom u 68. minuti, nakon sjajnog ubačaja i druge asistencije Neymara.

Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić bio je u početnoj postavi Barcelone i igrao do 66. minute, kad ga je zamijenio Sergi Roberto. Najbolji strijelac i igrač ovogodišnjeg turnira u Japanu bio je Luis Suarez s pet pogodaka.

Barcelona je prethodna dva naslova svjetskog klupskog prvaka osvojila 2009. u Abu Dhabiju svladavši argentinski Estudiantes s 2-1 u produžetku te 2011. na istom stadionu u Yokohami, kada su Katalonci bili bolji od brazilskog Santosa predvođenog Neymarom s 4-0. Leo Messi je 2009. bio strijelac pobjedničkog pogotka u produžetku, a dvije godine poslije postigao dva gola u finalu protiv Santosa.

Svi klupski prvaci svijeta

Popis klubova koji su osvajali naslov svjetskog klupskog prvaka u natjecanju koje je od 1960. do 2004. nosilo naziv Interkontinentalni kup, a od 2005. igra se kao Svjetsko prvenstvo klubova.