Prvi krug doigravanja

San Antonio i Toronto na korak od prolaza, Houston spasio prvu meč-loptu

U sve tri sinoć odigrane utakmice doigravanja u NBA ligi pobjede su ostvarili domaćini. Među njima su i košarkaši San Antonio Spursa koji su protiv Dallas Mavericksa poveli s 3:2 u četvrtfinalu Zapada.

Na parketu AT&T Centera Spursi su slavili 109:103 u utakmici u kojoj u nijednom trenutku nisu gubili. U petoj su utakmici serije Spursi izgubili tek šest lopti, što je klupski rekord u doigravanju, pa su tako uspjeli odoljeti gostima iz Dallasa. Domaćine je predvodio Tony Parker s 23 koša, dok su Tiago Splitter (17 koševa i 12 skokova), te Tim Duncan (16 koševa i 12 skokova) ostvarili double-double učinke. Parker je igrao sa isčašenjem lijevog gležnja, a ranije tijekom dana stigao je nazočiti rođenju svog sina.

Kod Dallasa su impresivne partije odigrali Vince Carter i Dirk Nowitzki, ali to im nije pomoglo. Carter je zabio 28 koševa za 27 i pol minuta igre, ubacivši sedam trica, dok je Nowitzki zabio 26 koševa, uključujući njih 14 u posljednjoj četvrtini. Šesta, moguće i posljednja utakmica serije, igra se u petak u Dallasu.

Houston Rocketsi uspjeli su spasiti prvu meč-loptu protiv Portland Trail Blazersa i ostati u četvrtfinalnoj seriji Zapadne konferencije zahvaljujući pobjedi u Toyota Centeru 108:98. Dwight Howard upisao je 22 koša uz 14 skokova, Jeremy Lin dao je velik doprinos s klupe s ubačenim 21 košem, dok je Chandler Parsons utakmicu završio s 20 koševa. Zanimljivo, Houstonu je ovo bila prva domaća pobjeda u ovoj seriji doigravanja.

Wesley Matthews predvodio je Trail Blazerse s 27 koševa i tri blokade. Damian Lillard dodao je 26 koševa, 8 skokova i 7 asistencija, ali izostao je učinak LaMarcusa Aldridgea koji je susret završio s tek 8 koševa i 8 skokova. Lillard je takvim učinkom postao prvi košarkaš od 1991. i Tima Hardawaya koji je u prvih pet utakmica doigravanja upisao najmanje 125 koševa i 35 asistencija. Po prvi put u ovoj seriji Houston je protiv Portlanda dobio posljednju četvrtinu, ali Trail Blazersi imaju drugu meč-loptu već u petak navečer, ovoga puta na svom parketu.

U Istočnoj konferenciji Toronto Raptorsi poveli su u seriji protiv Brooklyn Netsa s 3:2 nakon domaće pobjede 115:113 u Air Canada Centeru. Raptorsi su protiv Netsa u petoj utakmici prosuli čak 26 koševa prednosti izgubivši posljednju četvrtinu 44:24, ali su svejedno uspjeli iščupati pobjedu. Kyle Lowry zabio je osam od 36 poena u posljednjoj četvrtini, dok je DeMar DeRozan upiso 23 koša, 6 skokova i 5 asistencija, te je pogodio neka ključna slobodna bacanja.

S druge strane, Joe Johnson zabio je 26 od svojih 30 koševa u drugom poluvremenu, Mirza Teletović ubacio je 17 ušavši s klupe, dok je Deron Williams susret završio s 13 koševa, 9 asistencija i 4 ukradene lopte.

NBA doigravanje, četvrtfinale Istočne konferencije:

Toronto (3) - Brooklyn (6) 115:113 (Lowry 36k, DeRozan 23k / Johnson 30k)

(Toronto vodi u seriji 3:2)

Četvrtfinale Zapadne konferencije:

San Antonio (1) - Dallas (8) 109:103 (Parker 23k, Splitter 17k, 12s / Carter 28k)

(San Antonio vodi u seriji 3:2)

Houston (4) - Portland (5) 108:98 (Howard 22k, 14s, Lin 21k / Matthews 27k)

(Portland vodi u seriji 3:2)