Panathinaikos nakon drame peti put prvak Europe!

Pobjedom u finalu Eurolige odigranom u berlinskoj O2 Areni košarkaši Panathinaikosa okitili su se naslovom najbolje momčadi Staroga kontinenta, i to po peti puta u svojoj povijesti...

Za konačan trijumf atenska je momčad morala svladati branitelja naslova, moskovski CSKA, a učinili su nakon briljantnog prvog i slabijeg drugog dijela s konačnih 73-71. Svojevrsna repriza finala od prije dvije godine dobila je isti rasplet u jednako uzbudljivoj završnici, s tom razlikom da su ove dvije momčadi bile mnogo raspucanije (93-91) u svom posljednjem finalnom ogledu.

Imao je Ramunas Šiškauskas loptu za pobjedu u posljednjem napadu, no umjesto sigurnog prolaska kroz mrežicu, trica odluke otplesala je po obruču donijeviši radost grčkoj momčadi

Trener grčke momčadi Željko Obradović osvojio je svoj sedmi naslov europskog klupskog prvaka, premda mu je ovaj opasno visio o tankoj niti. Imao je Ramunas Šiškauskas loptu za pobjedu u posljednjem napadu, no umjesto sigurnog prolaska kroz mrežicu, trica odluke otplesala je po obruču donijeviši radost grčkoj, a tugu momčadi koja je u nedjelju predala europsku krunu konkretnijem suparniku.

Prema prvom poluvremenu (48-28 za PAO) malo je bilo onih koji su očekivali dramu na kraju utakmice. Za nju se pobrinula “crna rupa” grčke momčadi na prijelazu iz treće u posljednju četvrtinu utakmice kada CSKA radi seriju 17-0 i od 56-33 dolazi na šest poena zaostatka i ponovno otvara susret. Ipak, više od 70-69 i 72-71 nakon ubačaja Šiškauskasa moskovska momčad nije mogla.

Ključnim za pobjedu pokazala se sjajna obrana Dimitrisa Diamantidisa na Litavcu Šiškauskasu tijekom cijeloga susreta, premda je i ona umalo kompromitirana posljednjom loptom. Stigao je peterostruki najbolji obrambeni igrač lige ubaciti i deset poena, tri manje od vodećih strijelaca svoje momčadi Fotsisa i Spanoulisa. Jednak broj poena ubacili su Langdon i Šiškauskas za poraženu momčad, koju je s poenom više (14) predvodio J.R. Holden.

Hrvatski košakarkaši reprezentativac Zoran Planinić odigrao je gotovo 17 minuta na poziciji razigravača moskovskog tima. Za to je vrijeme ubacio pet poena, uz tri skoka, osvojenu loptu i asistenciju.