Ludi košarkaški dan

Rusi nakon -17 šokirali Gasola i Furiju, SAD s nikad više poteškoća!

Američka košarkaška reprezentacija nastavila je sa stopostotnim učinkom na Olimpijskim igrama u Londonu iako se namučila najviše dosad. U 4. kolu skupine A LeBron James i društvo savladali su Litvu 99-94...

Rezultatska je neizvjesnost u susretu trajala sve do posljednje četvrtine, a Litva je u nekoliko navrata imala i vodstvo.

Malo je tko mogao očekivati da će se Amerikanci nakon rekordnih +83 protiv Nigerije toliko namučiti protiv Litavaca, ali su im ipak nanijeli treći poraz na natjecanju nakon onih protiv Argentine i Francuske.

Nakon prve četvrtine bilo je +8 za Amerikance (33-25), na poluvremenu +4 (55-51), a u posljednju se četvrtinu ušlo s vodstvom najvećih kandidata za osvajanje zlata +6 (78-72).

Prvi je put Litva povela na samom početku (2-0), a kasnije opet početkom treće četvrtine nakon trice Šarunasa Jasikevičiusa (56-55) kojom je zaključena njihova serija 8-0.

Imala je Litva i dva vodstva u posljednjoj četvrtini, (82-80, 84-82), a posljednje pet minuta i 50 sekundi prije kraja susreta.

U samoj završnici Amerikanci su ipak predvođeni LeBronom Jamesom ubacili u višu brzinu i okončali susret bez ikakvih komplikacija.

Najefikasniji kod Dream Teama bili su upravo James i Carmelo Anthony, obojica s 20 koševa. Kevin Durant ubacio je 16 koševa, a Deron Williams 12.

Kod Litavaca uvjerljivo najbolji bio je njihov kapetan Kleiza s 25 koševa i 5 skokova. Dvoznamenkasti su još bili Martynas Poncius s 14 i Darius Songaila s 11 koševa. (TS)

Rusi šokirali Gasolove Španjolce!

U četvrtom kolu turnira košarkaša Rusija je iznenađujuće pobijedila Španjolsku sa 77:74 i, dva dana nakon tijesne pobjede nad Brazilom (75:74 tricom dvije sekunde prije kraja) osigurala prvo mjesto u skupini B.

Fridzon je zabio 24 koša, a Ponkrašov 14 uz 11 asistencija. Andrej Kirilenko ostao na samo 8 poena, ali je imao i jednako toliko skokova, dok Furiji nije pomoglo vodstvo 28:11 nakon prve četvrtine(!), te 20 koševa i 9 skokova Paua Gasola. Brat Marc Gasol je ubacio 10 poena uz devet skokova, a Rudy Fernandez 10 koševa i 6 skokova.

U skupini A Francuska je svladala Tunis sa 73:69. Parker s 22 koša i Batum s 19, uz 8 skokova, predvodili su Francuze. (Agencija VLM)