breaking news !: UŽIVO Ustavni sud: "Milanović ne može biti ni mandatar ni predsjednik Vlade"
Bravo momci!

Košarkaši idu u Rio! Hrvatskoj velika drama s Italijom nakon produžetka!

Hrvatska je pobijedila Italiju 84:78 nakon produžetka i ostvarila plasman na OI u Rio!

Hrvatski košarkaši izborili su plasman na Olimpijske igre u Rio de Janeiru zahvaljujući 84-78 (19-12, 20-22, 15-18, 16-18; 14-8) pobjedi nakon produžetka protiv Italije u finalu kvalifikacijskog turnira u Torinu.

Za četvrti nastup na OI od samostalnosti, nakon Barcelone 1992., Atlante 1996. i Pekinga 2008., najzaslužniji su bili Bojan Bogdanović sa 26 koševa, Krunoslav Simon sa 21 poenom i Dario Šarić sa 18 ubačaja i 13 skokova. Za Italiju je Marco Belinelli ubacio 18 pogodaka.

Hrvatska je protiv domaćina turnira u Torinu odigrala hrabru utakmicu, vodila tijekom gotovo čitavog tijeka dvoboja, izdržala pritisak u samoj završnici, te nije pokleknula niti u produžetku do kojega je Italija stigla košem nakon skoka u napadu 5.6 sekundi prije isteka četvrte četvrtine.

Utakmica je počela neugodnim 20-minutnim prekidom nakon samo tri i pol minute igre zbog kvara na semaforu, ali niti to nije omelo koncentraciju hrvatskih igrača.

Dvoboj je sjajno otvorio Simon s dvije trice, a prvu je četvrtinu izvrsno zaključio Bogdanović sa sedam poena, dva ulaza uz tri slobodna bacanja. U drugoj četvrtini u junaka se pretvorio Darko Planinić koji je sa sedam pogodaka bio najzaslužniji za bijeg Hrvatske na 28-17. Talijani su se potom pribrali, zaigrali čvršće u obrani, a potom su i počeli pogađati u napadu, pa su tricom Hacketta 1:40 prije poluvremena stigli na 31-30. Uzvratio je Šarić tricom, a Bogdanović je u posljednjoj minuti prvog dijela dodao tricu i polaganje u protunapadu, pa je Hrvatska na odmor otišla s prednosti 39-34.

Početak nastavka donio je brzu seriju Talijana od 8-0 za njihovo vodstvo 42-39, ali tada je na scenu ponovno stupio Simon. On je pogodio tri trice i odveo Hrvatsku do prednosti 50-44, no Datome je tricom s istekom trećeg dijela smanjio na 54-52.

Kada nakon samo minutu i 20 sekundi igre u četvrtoj četvrtini kod rezultata 54-54 nije dosuđen koš Planinića koji je položio loptu na tablu prije blokade Mellija, što je razljutilo našeg izbornika Aleksandra Petrovića koji je dobio tehničku pogrešku, pobojali smo se kako će se Italija odvojiti, no tada je proradio inat u našim igračima, prvenstveno Dariju Šariću koji je nakon poravnanja na 55-55 postigao osam poena zaredom, dva puta je postigao koš uz dodatno slobodno bacanje, a jednom je "samo" zabio.

U posljednje dvije minute ušlo se s jednim košem prednosti za Italiju, ali tada su Simon i Bogdanović uspjeli pogoditi za vodstvo Hrvatske 69-68, da bi Simon pogodio jedno od dva slobodna bacanja 21 sekundu prije kraja za 70-68. U posljednjem talijanskom napadu loptu je uzeo Belinelli, on je ušao pod obruč, ali je promašio, no Melli je skočio u napadu i zabio za 70-70. U preostalom vremenu Bogdanović je pokušao šutom sa šest metara preko Hacketta izbjeći produžetak, ali nažalost nije bio precizan.

Produžetak su odlično otvorili Šarić košem za dva i Simon tricom za 75-70 tri i pol minute prije kraja. Talijani su uspjeli smanjiti na tri razlike preko Hacketta 1;37 minuta prije kraja, da bi ključni potez bila trica Bogdanovića za 80-74 1:13 prije kraja. Talijani su promašili sljedeći napad nakon čega im je preostalo samo raditi prekršaje i nadati se da će naši igrači promašivati slobodna bacanja. Simon je 31 sekundu prije kraja i promašio oba bacanja, ali potom je Gentile izgubio loptu i ugasio posljednju nadu Talijana za preokret.

Hrvatska je turnir otvorila 60-67 porazom od Italije, ali uslijedile su 72-52 pobjeda protiv Tunisa, 66-61 uspjeh protiv Grčke i 84-78 slavlje protiv Italije za zasluženi odlazak u Brazil.

Hrvatska je 11. putnik za Rio, nakon Brazila, SAD-a, Španjolske, Litve, Kine, Argentine, Venezuele, Nigerije, Australije i Srbije, koja je ranije u subotu u Beogradu svladala Portoriko sa 108-77, dok će posljednji sudionik OI biti bolji iz ogleda Kanada - Francuska koji će se igrati u nedjelju u Manili.

Na OI će u skupini A igrati SAD, 3. Venezuela, Kina, Australija i dva pobjednika kvalifikacijskih turnira, a u skupini B Argentina, Španjolska, Brazil, Litva, Nigerija i jedan pobjednik kvalifikacijskih turnira.

HRVATSKA - ITALIJA 84-78 (19-12, 20-22, 15-18, 16-18; 14-8)

Torino. Palaolimpico, gledatelja: 11.872. Suci: Boltauzer (Slovenija), Perez (Španjolska), Vazquez (Portoriko)

HRVATSKA: Babić, Krušlin, Stipčević, Simon 21, Hezonja 2, Šarić 18, Ukić 4, Planinić 13, Bilan, Šakić, Arapović, Bogdanović 26. Izbornik: Aleksandar Petrović.

Šut: 25/66. Šut za 3: 9/26. Sl. bacanja: 25/33. Skok: 46 (34+12). Asistencije: 11. Os. lopte: 7. Izg. lopte: 15. Blokade: 2. Os. pogreške: 25.

ITALIJA: Poeta, Belinelli 18, Aradori 3, Gentile 6, Bargnani 4, Gallinari 12, Melli 11, Cusin 2, Datome 12, Cervi, Hackett 10, Tonut. Izbornik: Ettore Messina.