Ukić i Bogdanović briljirali

Hrvatski reprezentativac sa zvukom sirene spasio Fenerbahce

Košarkaši Fenerbahçea zadržali su teoretske šanse za plasman u četvrtfinale Eurolige domaćom pobjedom nad UNIKS-om 94-87 u produžetku u 5. kolu skupine G...

Istanbulski klub pod trenerskom palicom Nevena Spahije sada je na omjeru od dvije pobjede i tri poraza, ali o vlastitoj sudbini ne odlučuje sam.

Naime, trebala je Fenerbahçeu u ovom susretu pobjeda s više od pet koševa razlike (UNIKS je u Kazanu dobio 76-71, op.a.) inače bi izgubio matematičke šanse za plasman dalje. Ovako im u posljednjem kolu treba gostujuća pobjeda nad Emporiom u Milanu, kao i poraz UNIKS-a kod kuće od Panathinaikosa koji će vrlo vjerojatno večeras i matematički osigurati prolaz.

Zaostajao je Fenerbahçe za UNIKS-om veći dio susreta, u posljednjoj četvrtini i s 13 razlike, ali su na kraju uspjeli preokrenuti na krilima Ukića i Bojana Bogdanovića. Minutu i 23 sekunde prije kraja regularnih 40 minuta imao je UNIKS vodstvo 79-73 i čekiranu kartu za četvrtfinale. No, tada Fener do kraja radi seriju 6-0, od čega su četiri posljednja zabili hrvatski reprezentativci Bogdanović i Ukić. Bogdanović je zabio dva slobodna bacanja 26 sekundi prije kraja, a Ukić je pogodio sekundu prije kraja za produžetak.

U dodanom vremenu Spahijin sastav nakon izjednačenja 83-83 radi seriju 9-0 i bježi na željenu razliku koju je do kraja očuvao preciznim izvođenjem slobodnih bacanja od strane Bogdanovića.

Upravo je Bogdanović s 20 koševa (dvice 5-7, trice 1-4, sl. bacanja 7-8) bio najefikasniji igrač pobjedničkog sastava. Pridodao je i pet skokova za 34 minute igre. Ukić je susret završio s 18 koševa (dvice 9-13, trice 0-3, sl. bacanja 0-2), 3 skoka i 3 asistencije za 36 minuta igre, dok je Marko Tomas svih devet poena ubacio iza linije za tri poena (trice 3-7), a upisao je 1 skok i tri ukradene lopte za pola sata na parketu.

U redovima UNIKS-a uvjerljivo najbolji s 33 koša (trice 4-5, sl.bacanja 13-14) bio je Lynn Greer, a pridodao je 6 skokova, 6 asistencija, ali i 5 izgubljenih lopti.

I Maccabi osigurao četvrtfinale

Pobjedom nad Žalgirisom izraelski Maccabi je iskoristio slavlje Barcelone kod Cantua i zajedno s Kataloncima osigurao prolaz među najboljih osam košarkaških momčadi u Euroligi.

Litavski Žalgiris i dalje je bez pobjede u Topu 16 Eurolige, a premda su u Tel Avivu prijetili do početka zadnje četvrtine u posljednjih 10 minuta Maccabi je uspio stići po pobjede 70-66. Prvo ime domaćina bio je Langford sa 17, dok je kod gostiju Weems ubacio 20 koševa. Marko Popović je u dresu Žalgirisa na parketu proveo 23 minute i postigao 9 poena, dva skoka i asistenciju.

U ovoj skupini je Barcelona slobodnim bacanjima Navarra u završnici ostvarila i 5. pobjedu, a ovaj puta su s "pola koša" nadigrali Cantu u gostima 63-62. Shermadini je bio najraspoloženiji kod domaćina s 14 koševa i 8 skokova, a Ndong je predvodio Barcelonu s 13, dok je ključni čovjek Navarro tijekom susreta bio šuterski indisponiran. Zabio je 12 od čega sedam iz slobodnih bacanja uz šut iz igre 2-8.

Na krilima naturaliziranog Crnogorca Nikoe Mirotića Real je lako svladao Unicaju koja se još u prošlom kolu oprostila od ikakvih nadanja u četvrtfinale. Mirotić je ubilježio 18 koševa i 10 skokova, a Ante Tomić je za "kraljevski klub" igrao nešto manje od 13 minuta za skromnih 2 poena, 4 skoka i dodavanje. S druge strane, Hrvoje Perić je za goste postigao 11 uz 4 skoka i dvije asistencije, a zatajan je bio Luka Žorić s 5 koševa i skokom više.

I na poslijetku, Milano je pomalo iznenađujuće slavio kod Panathinaikosa koji je ranije osigurao četvrtfinale. Za talijanski sastav je Leon Radošević uknjižio 2 koša, te po jedan skok i asitenciju.

Euroliga, Top 16, 5. kolo:

Skupina G

Fenerbahçe – UNIKS 94-87, produžetak

Panathinaikos – Emporio Armani Milano 58-67

Redoslijed: 1. Panathinaikos 3-2, 2. UNIKS 3-2, 3. Emporio Armani Milano 2-3, 4. Fenerbahçe 2-3

Skupina F

Real Madrid – Unicaja 86-65

Redoslijed: 1. Montepaschi 4-1, 2. Bilbao Basket 3-2, 3. Real Madrid 3-2, Unicaja 0-5