Bravo Slaven!

Baski i Bielsa strahovali do zadnjih sekundi: Slaven zamalo kreirao senzaciju!

Na fantastičan način oprostio se Slaven Belupo od Europe. Koprivničani su u uzvratnom susretu slavili 2:1 protiv slavnog Athletic Bilbaa i uistinu je malo nedostajalo do čuda...

Domaća publika, ali i cjelokupna hrvatska javnost definitivno mogu biti ponosni na Slaven. Veliki strateg Marcelo Bielsa bio je na mukama doslovce do zadnjih sekundi. Praktički cijelu utakmicu kontroverzni Čileanac proveo je čučeći uz granicu igrališta, s klupe je morao podizati i svoje najveće zvijezde Llorentea i Muniaina... To dokazuje koliko je briljantan i opasan bio Slaven Belupo!

Završilo je na kraju 2:1, uz pogotke Marasa i Gregurine, odnosno Muniaina. Neki će reći 'Pirova pobjeda', jer je Bilbao prošao dalje ukupnim rezultatom 4:3, međutim nikako se s time ne možemo i nećemo složiti. Slaven je, posebno u prvom dijelu, odigrao na vrhunskoj europskoj razini i dodamo li dozu šale, slobodno možemo zaključiti: da Bilbao nema politiku dovođenja isključivo baskijskih igrača, već sutra na San Mames bi sletjela minimalno trojica nogometaša Slavena.

Roy Ferenčina najavljivao je ofenzivu i ispunio obećanje, dok je Bielsa ponovo na klupi ostavio Llorentea (na izlaznim vratima kluba), te povratnika s Olimpijskih igara, wunderkinda Ikera Muniaina. Javi Martinez nije ni doputovao u Koprivnicu.
Prvi su, istina, zaprijetili gosti, no Iturasspe se nije najbolje snašao nakon jednog ubačaja i pucao je neprecizno. Slaven je hrabrost iskazao odmah u sljedećoj akciji kad je mladi Čanađija probio desnu stranu, ali obrana Athletica otklonila je opasnost ispred Bušića na petercu.

Zahuktavali su se domaći, postupno ubacivali u višu brzinu i postali – super furiozni. Ili još bolje, nevjerojatno fanatični, što je inače karakteristično upravo za Baske, ali i Bielsu (sjetimo se Čilea). U 9. minuti Bubnjić je opalio iz slobodnog udarca s oko 25 metara, prohujalo je tik uz vratnicu. Potom Rak fenomenalno probija lijevu stranu i pronalazi Delića, koji u padu ne uspijeva pogoditi suprotni kut.

U 28. minuti slobodni udarac za Slaven. Budući je majstor Vugrinec ostao među rezervama, lopte se primio kapetan Maras i fantastično pogodio za erupciju veselja na tribinama Gradskog stadiona. Bielsa je istog trena poslao Llorentea na zagrijavanje, a igrači Slavena propustili dvije poluprilike.
Baski su do daha došli tek u finišu prvog dijela, kad je Susaeta lijevom nogom iskosa pucao tek 2-3 metra kraj gola.

Tri minute prije odmora najveća šansa za Slaven i velika nesreća – Purić je ušao zdesna u sredinu, pa tukao ljevicom i naciljao – vratnicu!

Bielsa na samom startu nastavka radi sve tri izmjene. Još jedan dokaz koliko je Slaven nadigrao, čak i razbio Bilbao u prvih 45 minuta. Ušle su dvije najveće zvijezde, Llorente i Muniain, te niti 60 sekundi kasnije zajedničkom kombinacijom izborili izjednačenje. Dubinski je Iraola proigrao Llorentea, ovaj izašao sam pred Rodića, pa nesebično gurnuo za Muniaina koji šalje loptu u praznu mrežu.

Značio je taj pogodak i pad Slavena, kako psihički, tako i fizički. Mogao je Llorente ubrzo riješiti sve dvojbe, no promašio je čistu šansu s nekoliko metara nakon što se po desnom boku fino probio i ubacio Inigo Perez. Vratar Rodić je pak spašavao poslije šuta Isme Lopeza, kojem je loptu na pladnju servirao robusni Llorente.

Ferenčina je povukao Batarela i Delića, a uveo Vugrinca i Gregurinu. Dalo je to Slavenu novog poleta, snage, ali i motiva. U 69. minuti petljali su domaći na 18 metara od Iraizoza, da bi odbijanac Gregurina iz prve poslao prema Iraizozu. Nije to bio najbolji udarac, no lopta je nekoga dirala, promijenila smjer i prevarila gostujućeg čuvara mreže.
Opet je Slaven postao furiozan i fanatičan i šteta što je Glavica u sljedećoj akciji blokiran kada je tukao iskosa. Baski su pokušali primiriti igru i u tome dijelom uspjeli, premda je Bušić pet minuta prije kraja imao šansu s vrha 16-erca. Nažalost, pucao je slabo i van okvira.

Zadnji trenuci na koprivničkom travnjaku pružili su dramu. Već u 88. vratar Rodić krenuo je na skok, a braniči Bilbaa panično izbacili u korner. Poslije tog udarca iz kuta Iturraspe je u svom kaznenom prostoru igrao rukom, ali nizozemski sudac Makkelie nije se oglasio. Rastužilo i razljutilo je to Koprivničane, kojima je Galarreta iz kontre mogao 'oduzeti' pobjedu, no srećom je promašio.

Posljednji sudački zvižduk ipak je 'izmamio' pljesak, a kako i ne bi. Slaven Belupo po tko zna koji put na izvrstan način prezentirao je svoj grad, regiju i Hrvatsku. Dakako i ono najvažnije u ovoj priči – hrvatski nogomet.

Ponavljamo, da u Bilbau ne igraju samo Baski, već sutra bi igrali - Maras, Rak, Delić ili netko četvrti...

Tijek utakmice: Slaven Belupo - Athletic Bilbao 1:1 (Maras 28', Gregurina 69' / Muniain 47')

90' Završena je utakmica. Slaven je pobijedio 2:1, ali ukupnim rezultatom 3:4 dalje prolazi Athletic Bilbao.

89' Nakon udarca iz kuta tražili su domaći igrači 11-erac zbog navodnog igranja rukom Iturraspea. Nizozemski sudac nije se oglasio, iako je ponovljena snimka pokazala da je komotno mogao pokazati na bijelu točku.

88' Slbodni udarac s desne strane za Slaven. Na skok je došao i vratar Rodić, a Baski uspijevaju izbaciti u korner ispred Kokalovića koji je čekao loptu na drugoj vratnici.

85' Bušić je imao lijepu šansu, ali s 15-ak metara pucao je slabo i pored vrata.

74' Posljednja izmjena Ferenčine - izašao je Čanađija, a ušao Mato Grgić.

70' Ekspresno je Slaven mogao i do trećeg gola, ali blokirali su braniči Athletica šut Glavice iskosa.

69' GOOOL!!! Petljali su igrači Slavena na 18 metara od gostujućih vrata, na kraju se lopta odbila do Gregurine koji nije najbolje pucao, ali je njegov udarac pogodio nekoga u obrani Athletica, promijenio smjer i uhvatio Iraizoza na krivoj nozi.

66' Druga promjena Roya Ferenčine - Gregurina ulazi umjesto Batarela. Prije toga Vugrinec je pucao iz slobodnog udarca s 30-ak metara, ali otišlo je visoko iznad gola.

62' Llorente je leđima okrenut sačuvao loptu za natrčalog Ismu Lopeza čiji pokušaj sjajno brani Rodić. Bilbao je ulaskom najboljih igrača došao k sebi i počeo dominirati.

59' Prva promjena kod Slavena - izlazi Delić, a ulazi majstor Davor Vugrinec.

55' Zicera je sada zapucao Llorentea. Fino je po desnoj strani prošao Inigo Perez i u sredini pronašao robusnog napadača koji promašuje iz neposredne blizine.

47' GOL! Odmah su Llorente i Muniain pobjegli obrani Slavena i rastužili domaću publiku. Dubinski je Iraola proigrao Llorentea, koji je mogao sam matirati Rodića, ali bio je nesebičan i produžio za Muniaina koji je pospremio loptu u praznu mrežu.

46' Počeo je nastavak utakmice. Sve tri izmjene 'ispucao' je Bielsa - ušle su najveće zvijezde Llorente i Muniain, te De Galarreta, a izašli Toquero, Ekiza i Ibai Gomez.

45' Kraj prvog poluvremena. Slaven je odigrao nevjerojatnih 45 minuta i Baski mogu biti sretni što na odmor odlaze s tek jednim golom zaostatka.

43' Llorente se zagrijava već desetak minuta, čini se kako će biti itekako potreban Marcelu Bielsi.

42' Purić je silovito tukao ljevicom s gotovo 30 metara. Vratnica je spasila Athletic Bilbao.

38' Bilbao je konačno došao do daha, ali uprskali su polukontru, pa je Susaeta uspio lijevom nogom iskosa pucati tek 2-3 metra kraj gola. Prije toga Slaven je bio u naletu, no Iraizoz je bez problema neutralizirao pokušaj s desetak metara.

37' Ubačaj iz slobodnog udarca s desne strane za Slaven. Kokalović je atraktivno pucao petom pored vratnice, no ionako ne bi bilo pogotka za Slaven, jer je opravdano signalizirano zaleđe.

33' Delić je ubacio slijeva, a Rak došao do lopte u kaznenom prostoru Athletica. Ipak, gostujući braniči uspjeli su ga blokirati. Moglo je biti i 2:0 za Koprivničane.

28' GOOOL!!! Kapetan Alen Maras fantastično je ljevicom prebacio živi zid iz slobodnog udarca s više od 20 metara i matirao nemoćnog Iraizoza.

22' Korner za Slaven - najviši u skoku bio je Bubnjić, ali srećom po goste nije uspio najbolje zahvatiti loptu.

14' Rak je fenomenalno probio lijevu stranu i pronašao Delića koji je u padu desnom nogom gađao suprotni kut. Nažalost, otišlo je preko gola.

9' Bubnjić je opalio iz slobodnog udarca s više od 25 metara, ali prohujalo je tik uz vratnicu. Publika i klupa Slavena već su ustali i mislili da je ta lopta završila iza leđa Iraizoza.

6' Uzvratio je Čanađija koji je probio po desnom boku i tražio Bušića na petercu, no obrana Athletica je otklonila opasnost.

5' Gosti su imali prvu šansu, ali Iturraspe je nakon ubačaja iz slobodnog udarca s desne strane pucao preko gola.

1' Počela je utakmica.

0' Domaći trener Roy Ferenčina najavio je ofenzivu od samog početka, iako nedovoljno spremni Vugrinec ostaje na klupi. Gostujući strateg Bielsa ponovo će krenuti bez glavnih aduta, Llorentea i Muniaina koji su ostali među rezervama, te Javi Martineza koji nije ni doputovao u Koprivnicu.

0' Izašli su službeni sastavi.

Slaven Belupo: Rodić - Purić, Kokalović, Bubnjić, Maras - Batarelo (od 66. Gregurina), Čanađija - Glavica, Rak, Delić (od 59. Vugrinec) - Bušić.

Athletic Bilbao: Iraizoz - Iraola, Gurpegi, Ekiza (od 46. Muniain), Inigo Perez - De Marcos, Iturraspe, Ismael Lopez - Susaeta, Toquero (od 46. Llorente), Ibai Gomez (od 46. De Galarreta).

Sudac: Danny Makkelie (Nizozemska).