Bilo je i gore

Povijesne sramote iz susjedstva: Šok od Zadra je nula naspram ovoga

Dinamovo ispadanje od Zadra pomrsilo je računicu Zdravku Mamiću koji je već ukalkulirao novu dvostruku krunu.

Dinamovo ispadanje od Zadra pomrsilo je računicu Zdravku Mamiću koji je već ukalkulirao novu dvostruku krunu. Trenutno najslabija momčad HNL-a iznenadila je aktualnog prvaka na Maksimiru, ali daleko od toga da je to bio šok poput onog kojeg su doživjele dvije trofejne generacije.

Premda su najtrofejniji klub, s 12 Rabuzinovih sunca u vitrinama, i Modri su imali slabijih izdanja u Kupu, gdje su posebno odjeknuli posrtaji u susjedstvu.

Također u vrijeme kad je Liga prvaka stanovala u Maksimiru (1998.), Dinamo (tada Croatia) stigla je na dernek u Dugo Selo, protiv istoimenog niželigaša. Klub koji se, između ostalog, punio novcem poreznih obveznika, bez podcjenjivanja je stigao u Dugo Selo, s momčadi vrijednom desetke milijuna maraka. Utakmica je krenula u očekivanom tonu kad je Viduka zabio prvi, a u finišu poluvremena Šokota i drugi pogodak za Croatiju.

Međutim, neustrašivi domaćini na startu drugog dijela smanjuju, a do izjednačenja dolaze autogolom Tomislava Rukavine. Za delirij na stadionu zabio je Car u 88. minuti, a nakon što je osječki arbitar Martinović poklonio jedanaesterac duboko u sudačkoj nadoknadi, junak Dugog Sela postao je vratar Ivo Ištvanić koji je obranio udarac Joška Jeličića.

Sedam godina kasnije ekipu koja je prekinula dvogodišnju dominaciju Hajduka u HNL-u čekao je ogled s Naftašem u Ivanić Gradu. Pod vodstvom Josipa Kuže Ćorluka, Modrić, Eduardo i društvo počeli su na najbolji mogući način (gol Dudua u 11. minuti), ali Naftaš do poluvremena anulira zaostatak. Početkom nastavka Franjo Božić postiže svoj prvi, a u 82. minuti i drugi pogodak za velikih 3:1. Do kraja dvoboja tek je Ćorluka uspio smanjiti rezultat za konačnih 3:2.

Bisera je u Kupu imao i Hajduk. Splićani su, doduše, niželigaške prepreke preskakali, ali su svojim navijačima znali priuštiti bolna ispadanja, poput onih iz 1999. kada su na Poljudu ispali na penale od Cibalije, ali i 2010., kada je put prema obrani trofeja završio porazom od Istre u Splitu i otkazom Špaci Poklepoviću.