Kakva utakmica!

Čačićev joker s klupe s dva gola šokirao Hajduk u Maksimiru!

Najveći hrvatski derbi pripao je nogometašima Dinama nakon velikog preokreta...

Jubilarni 60. derbi dva najveća hrvatska kluba, Dinama i Hajduka, ipak je pripao domaćim nogometašima. Iako su prvi do gola uspjeli doći gosti i to u 14. minuti zahvaljujući odličnom pogotku Vukušića, nakon još bolje asistencije Anasa Sharbinija, 'Modri' su u završnici drugog poluvremena naplatili pritisak kojeg su stvarali nakon primljenog gola.

U pravog junaka prometnuo se Čačićev joker s klupe, Ivan Krstanović, koji je prvo zabio pogodak za izjednačenje u 80. minuti, a onda samo minutu kasnije izborio i realizirao jedanaesterac. Oko 18.000 navijača moglo je biti zadovoljno viđenim jer su se obje momčadi žustro borile za tri boda, no na kraju je više sreće imao Dinamo. Utakmica je inače bila čak dvaput prekinuta te produžen više od deset minuta zbog bacanja baklji.

Kod drugog prekida u 64. minuti sudac Ivan Bebek je povukao momčadi s terena nakon bakljade Torcide na južnoj tribini. Prekid je trajao više od šest minuta nakon čega je riječki sudac vratio ekipe na teren, ali uz upozorenje da će u slučaju novog vatrometa utakmica biti trajno prekinuta. Prvi put utakmica je prekinuta u 26. minuti kada su Bad Blue Boysi započeli veliku bakljadu kojom su proslavili 26. rođendan.

Susret je nastavljen i odigran do kraja, uz osam minuta dodatnog vremena. No, to nije bilo dovoljno za Hajduk, koji je odigrao odlično u obrani i dobro zaustavljao prodore Beqiraja i Rukavine, ali je na kraju presudila raspoloženost Krstanovića u ključnim trenucima.

Hajduk najviše može žaliti što je pet minuta nakon vodećeg pogotka, mogao voditi i 2:0. Gabrić je povukao brzu kontru Hajduka, izašao sam pred Kelavu, a onda loše pucao sa 20-tak metara. Prvu pravu priliku 'modri' su imali u 25. minuti kada je Badelj pucao iz voleja preko gola nakon dodavanja Rukavine. Kapetan Dinama pucao je s desetak metara, no lopta je prošla tik uz vratnicu. U 34. minuti Dinamo je imao još jednu priliku. Sammir je ubacio, Leko glavom iz blizine pucao, no Blažević je sjajno obranio.

Splićani mogu žaliti za ispuštenim bodovima u Maksimiru, a Dinamo može biti vrlo sretan što je nakon mnoštva nerealiziranih šansi i nerazrađenih akcija, na koncu uspio postići dva gola, dovoljna za pobjedu i bijeg vječnim rivalima na velikih 13 bodova razlike.

Večerašnji derbi bio je 60. susret ovih klubova u hrvatskom nogometnom prvenstvu. Dinamo je uspješniji sa 25 pobjeda, Hajduk je slavio 20 puta, dok je 15 utakmica završilo bez pobjednika. Nogometaši Dinama su i nešto efikasniji, od ukupno 142 postignuta gola 'modri' su zabili 76 pogodaka, a igrači Hajduka 66 golova.

Najčešći rezultat u najvećem hrvatskom derbiju bio je 1:0 ili 0:1, čak 15 susreta je završilo tim rezultatom. Trinaest susreta je završilo 2:1 ili 1:2, osam puta je bilo 1:1, pet puta 3:1, četiri puta 2:0, a po dva puta je bilo 4:1, 3:0, 3:2 i 2:2. Po jednom su ostvareni rezultati 4:0, te 4:2. Pet utakmica je završilo bez pogodaka.

U međusobnim susretima 'modrih' i 'bilih' važnu ulogu ima domaći teren jer je do sada ostvareno svega osam gostujućih pobjeda i to sedam puta minimalnom razlikom (0:1 ili 1:2), a oba kluba su izjednačena sa ostvarene po četiri pobjede na gostovanju.

Na listu strijelaca u derbijima upisalo se 80 igrača. Najbolji strijelac je Eduardo sa sedam golova, a on je ujedno i jedini koji je uspio postići hat-trick. Po pet golova zabili su Srđan Andrić, Nenad Pralija, Igor Cvitanović i Mark Viduka, a po četiri gola postigli su Dean Računica, Milan Rapaić, Silvio Marić, Tomislav Erceg i Tomo Šokota dok su Luka Modrić, Dario Zahora i Senijad Ibričić postigli po 3 gola.

Bivši branič Dinama Dejan Lovren jedini je igrač koji se na listu strijelaca upisao kao strijelac u vlastitu mrežu. Postigao je autogol u sezoni 2009/10. u derbiju odigranom u Splitu.

Tijek utakmice:

90+8' Utakmica je završena.

90' Igrat će se osam minute sudačke nadoknade zbog prekida iz 64. minute.

81' Kakav preokret u samo jednoj minuti! Bebek svira penal za Dinamo!!! Izvodi ga Krstanović, koji je tako postao pravi junak večerašnje utakmice. Sam je izborio malo dvojbeni penal, pao je u kaznenom prostoru, nakon rušenja Obšivača, a Bebek je bez zadrške pokazao na bijelu točku. Dinamo sada vodi 2:1!

80' GOOOOOOOOLLLLL!!! Krstanović zabio za izjednačenje 1:1! Sammir je pucao iz kornera i pred golom Hajduka najviši je u skoku bio Ivan Krstanović, koji spretno šalje loptu u mrežu za veliko izjednačenje u Maksimiru. To mu je sedmi pogodak za hrvatskog prvaka ove sezone, Pokazao se kao pravi joker s klupe trenera Ante Čačića.

79' Nova izmjena u Dinamu. Izlazi Kovačić, a ulazi Alispahić.

74' Nova obećavajuća situacija ispred gola Hajduka, ali obrana Splićana je ponovno bila na visini zadatka.

72' Zamjena i u Dinamu. Krstanović umjesto Beqiraja.

71' Kakva prilika za Dinamo!! Ponovno se dobro pred golom Hajduka našao Beqiraj, pucao je silovito ispred trojice igrača gostiju, ali lopta je promašila putanju i skrenula pored gornje vratnice.

69' Momčadi su se ipak vratile na travnjak. Navijači su dobili oštro upozorenje i nadamo se da više neće biti prekida.

Nakon bacanja baklji sa sjeverne tribine u prvom poluvremenu, Bebek je u 27. minuti prekinuo utakmicu na dvije minute i zamolio navijače da više ne bacaju pirotehnička sredstva. Iako ih sada nije bilo bačenih na travnjaku, Bebek je očito procijenio da bi moglo doći do pogoršanja situacije s obzirom da su baklje paljene na tribinama i da se nadvio dim iznad Maksimira.

65' Sada je počela bakljada i na sjeveru... Boysi baklje bacaju u teren

64' Novi prekid utakmice. Glavni sudac Ivan Bebek je drugi put večeras prekinuo utakmicu. To je prvi put u povijesti, a igrači su otišli u svlačionicu i prije nego je susret službeno prekinut. Bebek je očito strogo primijenio Zakon o sprječavanju nereda na sportskim borilištima! To je primjena Akcijskog plana HNS-a iz listopada 2011. godine.

61' Novi korner za Dinamo. Izvodi ga Sammir, ali lopta ide preko druge vratnice, Sammir je ponovno dobiva i vraća do Beqiraja, ali nije bilo nikog tko bi u kaznenom prostoru primio dobro dodavanje modrog napadača.

60' Rukavina je na suprotnoj strani pokušao progurati loptu pokraj Lime, ali odlično zaustavljeno. Do lopte dolazi Sammir čiji je prvi pravi pokušaj ipak zaustavljen.

58' Žuti kartoni za Leku i Andrijaševića.

57' Slobodni udarac za Hajduk. Izvodi ga kapetan Andrić. Četvorica igrača Dinama su u živom zidu i nema opasnosti za 'Modre'.

53' Dobar pokušaj Beqiraja! Napadač Modrih oslobodio se za udarac na rubu kaznenog prostora i silovito pucao, no lopta pogađa samo vanjski dio mreže.

48' Šansa za Dinamo, ali Beqiraj je previše oklijevao i Hajdukova obrana odnijela mu je loptu u mat-poziciji.

47' Nema izmjena u sastavima.

46' Počelo je drugo poluvrijeme utakmice u Maksimiru.

Nakon prvih 45 minuta u Maksimiru, najviše razloga za zadovoljstvo mogu imati gosti koji su odlično iskoristili pruženu priliku iz 14. minute. Dinamo je pokazao aktivniju igru, imao 57 posto lopte u svom posjedu, sedam kornera naspram samo jednog Hajduka, ali nije bio dovoljno precizan, nedostajalo je konkretne akcije i realizacije. Ako nastavi u jednakom ritmu, može se nadati promjeni rezultata u Maksimiru.

45+3' Završeno je prvo poluvrijeme.

45+3' Igrat će se tri minute sudačke nadoknade zbog prekida iz 27. minute kada su BBB bacili baklje na travnjak.

45' Obje momčadi polako razmišljaju odmoru. Leko je pokušao kroz nekoliko igrača Hajduka poslati loptu u mrežu, ali bilo je preslabo.

43' Tempo je sada malo pao. Tonel je srušen na vrhu šesnaesterca i slobodan udarac za 'Modre'. Pivarić je propustio za Sammira, koji puca izravno po golu, ali je bila previsoka za nekog od igrača Dinama. Ništa ni iz ove šanse.

41' Nanizali su se sada korneri. 'Modri' sada pucaju iz suprotnog kuta, ali ni iz ove pozicije nemaju sreće. Lopta odlazi pored gola, bez da je ugrozila vrata Splićana.

39' Novi prodor Rukavine, ali je zaustavljen i bit će korner za Dinamo. Izvodi ga Kovačić, no pucao je malo prejako i lopta preskače sve igrače. Bilo je malo povlačenja, ali Bebek se nije oglasio.

38' Za sada vrlo dobar nogomet u Maksimiru. Dinamo je puno angažiranije krenuo nakon primljenog pogotka, ali pokušavaju i Splićani. Mogli bi vidjeti još pogodaka u večerašnjoj utakmici.

35' Dobra prigoda za Splićane. Vrsaljko je pogriješio, loptu je uzeo Anas Sharbini i iskosa pucao lijevom nogom, ali Kelava je obranio ovaj pokušaj Bijelih.

34' Još jedna velika šansa Dinama. Sammir je ubacio, Leko glavom iz blizine, ali sjajno brani Blažević.

31' Slobodan udarac za Dinamo. Izvodi ga Sammir blizu out linije nekih 25 metara od gola. Izravno puca prema golu, Vida je bio u skoku, ali je Blažević uspio izbaciti loptu i spriječiti opasnost.

29' Utakmica je nastavljena nakon dvije minute.

27' Sa sjeverne tribine bačeno je nekoliko baklji. Sudac Ivan Bebek prekinuo je utakmicu da se maknu baklje i raščisti nered. BBB slave 26. rođendan zbog čega je danas organiziran prigodni mimohod od glavnog gradskog trga do stadiona.

25' Odlična prilika za Dinamo. Nakon jednog od brojnih pokušava prolaska kroz sredinu loptu je Rukavina spustio Badelju koji puca iz voleja, no lopta odlazi malo preko gola. Ovo je njegov već drugi promašaj u večerašnjoj utakmici.

21' Splićani su se nakon gola za vodstvo malo povukli, stoje na 30-tak metara od svojeg gola i čekaju novu priliku iz kontre.

18' Velika šansa za 0:2! Gabrić pobjegao Pivariću i krenuo sam na Kelavu, a onda loše pucao sa 20-tak metara, a vratar Dinama obranio je njegov udarac.

14' GOOOOLLLLL!!! Vukušić je zabio za vodstvo Hajduka u Maksimiru!!! Nakon početne dominacije Dinama, splitski je sastav iz jedne prave prilike i kontre uspio probiti modru obranu. Anas Sharbini je odlično po lijevoj strani povukao i provukao loptu Vukušiću koji je natrčao na loptu i poslao je duboko u donji dio vratnice. Kelava se ispružio, ali nije bio dovoljno brz. Hajduk vodi 1:0!

12' 'Modri' su uspjeli uzeti loptu 'Bilima', Badelj je s 20-ak metara silovito povukao ali potpuno neprecizno i visoko iznad gola. Šteta, moglo je biti opasno za gol Splićana.

11' Udarac iz kuta za Dinamo. Sammir ispucava dugačku loptu, ali je to lak plijen za Blaževoća.

8' Prodor Beqiraja, koji puca s 30 metara, ali je Blažević pravovremeno istrčao i srušio modrog igrača koji će morati privremeno napustiti igru.

7' Dinamo je za sada bolje ušao u utakmicu i dominira terenom.

4' James prolazi po desnoj strani i bit će to prvi udarac iz kuta na utakmici.

3' Dobar prodor Kovačića. Vezni igrač Dinama prošao je nekoliko igrača Hajduka i potom pokušao podvaliti loptu Beqiraju, no Blažević je bio brži i hvata loptu.

2' Prema službenim podacima s maksimirskog stadiona, okupilo se oko 15.000 navijača, od čega je nešto manje od 3000 pripadnika Torcide. Atmosfera i dekor je sasvim pristojan i nadajmo se da će takva biti i utakmica.

1' Utakmica u Maksimiru je počela. Prije prvog sučevog zvižduka za start održana je minuta šutnje za preminule djelatnike Dinama.

U 22. kolu 1. HNL snage će u Maksimiru odmjeriti nogometaši Dinama i Hajduka. Bit će to jubilarni 60. put da se dvije najbolje hrvatske momčadi susreću, a Dinamo je uspješniji s 24 pobjede, Hajduk ih ima 20, a 15 derbija završilo je bez pobjednika. U prvom derbiju ove sezone, vječni rivali su na Poljudu remizirali 1:1.

Modri u derbi ulaze kao vodeća momčad prvenstva i s čak deset bodova prednosti ispred Hajduka, a bit će oslabljeni neigranjem Joea Šimunića i kapetana Igora Bišćana. Iako su 'Modri' favoriti, Splićani su u najavi istaknuli kako u Zagreb nisu došli s bijelom zastavom nego da pokušaju zakomplicirati život. Hoće li u tome uspjeti, vidjet ćemo uskoro.

Prema posljednjim informacijama, u Maksimir je pristiglo oko 14.000 navijača, a na južnoj tribini skupilo se 1500 pripadnika Torcide.

Dinamo: Kelava, Vrsaljko, Vida, Tonel, Pivarić, Leko, Badelj, Rukavina, Sammir, Kovačić, Beqiraj

Klupa: Mitrović, Ibanez, Calello, Sylvestr, Alispahić, Pokrivač, Krstanović

Hajduk: Blažević, James, Milović, Neretljak, Lima, Andrić, Andrijašević, Gabrić, Ozobić, Anas Sharbini, Vukušić

Klupa: Stipica, Ljubičić, Lendrić, Kukoč-Petraello, Caktaš, Obšivač, Vuković

Sudac: Ivan Bebek (Rijeka)