Nogometaši kijevskog Dinama trijumfirali su u Istanbulu kod Beşiktaşa 4-1 u srazu prvog kola 1/16 finala Europa lige.

Prvi je gol na utakmici bio djelo hrvatskog reprezentativca Ognjena Vukojevića.

Zabio je 27-godišnji veznjak u 27. minuti nakon kornera. Andrij Ševčenko glavom je prenio loptu s daljnje na bližu vratnicu, a Vukojević je udarcem iz uklizavanja, na razini peterca, pospremio loptu u mrežu. Drugi mu je to pogodak ove sezone u Europa ligi. Prvi je zabio bjeloruskom BATE Borisovu, također u gostujućoj 4-1 pobjedi Kijevljana.

Za domaću momčad, koju s klupe vodi Bernd Schuster, u 37. je minuti izjednačio Portugalac Ricardo Quaresma, no nakon toga su Ševčenko, Yusuff i Gusev donijeli uvjerljivu pobjedu gostima. Ševčenko je u 50. minuti ponovno zabio nakon kornera, ovaj put izravnim udarcem glavom, da bi šest minuta kasnije obavio najveći dio posla pri trećem pogotku gostiju, onom nigerijskog veznjaka Yussufa.

>> Europska Liga: Bayer zakoračio u osminu finala, Vidi puna minutaža

>> Europa liga: Twente do velike prednosti protiv Rubina

Zbog namjernoga nesportskog prekršaja nad gostujućim igračem Garmašem izravni je crveni karton, premda je žuti imao iz 88. minute, Quaresma zaradio u četvrtoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena.

Jednako su uvjerljivu gostujuću pobjedu ostvarili nogometaši Ajaxa na gostovanju kod Anderlechta u Bruxellesu. Bilo je 3-0 za goste, a za momčad Franka de Boera strijelci su bili Alderweireld, Eriksen i El Hamdaoui.

Villarreal je na napuljskom stadionu San Paolo izvukao remi bez golova na gostovanju kod drugoplasirane momčadi Serije A, dok je Benfica u završnih dvadesetak minuta zaostatak od 0-1 uspjela pretvoriti u 2-1 pobjedu nad Stuttgartom na svom La Luzu.

Lech iz Poznana na svom je travnjaku pobijedio Bragu 1-0. Strijelac jedinog pogotka bio je 23-godišnji latvijski napadač Artjoms Rudnevs u 72. minuti.

Bio je to njegov peti pogodak u natjecanju ove sezone. Sva je četiri prethodna zabio Juventusu u natjecanju po skupinama, od čega tri u torinskom 3-3 remiju.

Za poljski je sastav svih 90 minuta odradio BiH-reprezentativac Semir Štilić. Zaradio je žuti karton.

Europa liga, 1/16 finala, prve utakmice:

Benfica – Stuttgart 2-1 (Cardozo 70, Jara 81 / Harnik 21)
BATE Borisov – PSG 2-2 (Bressan 16, Gordejčuk 81 / Erdinç 30, Luyindula 89)
Napoli – Villarreal 0-0
Anderlecht – Ajax 0-3 (Alderweireld 32, Eriksen 59, El Hamdaoui 67)
Lech – Braga 1-0 (Rudnevs 72)
Beşiktaş – Dinamo Kijev 1-4 (Quaresma 37 / Vukojević 27, Ševčenko 50, Yussuf 56, Gusev 90-11m)
Metalist - Bayer 0-4 (Derdiyok 23, Castro 72, Sam 90, 90+2)
Rubin Kazan - Twente 0-2 (De Jong 77, Wisgerhof 88)