Veliki rezultati Splita i Varaždina

Sjajni Splićani na korak do senzacije, junaci Vugrinec i Krklec šokirali Dinamo!

Split je u prvoj utakmici trećeg pretkola Europa lige odigrao velikih 0:0 s Fulhamom u Dugopolju, a Varaždin je remizirao 2:2 u gostima kod Dinama iz Bukurešta...

Dva hrvatska predstavnika u Europi, Split i Varaždin uspješno su okončali svoje nastupe u prvim utakmicama trećeg pretkola Europa lige. Split je u Dugopolju odigrao bez pogodaka 0:0  protiv engleskog Fulhama, a Varaždinci su u Bukureštu remizirali 2:2 s Dinamom.

Varaždinski je sastav do 43. minute gubio 2:0. Domaćini su poveli autogolom Adama Sušca u 6. minuti, a na 2:0 povećao je Cosmin Moti samo deset minuta kasnije. Iako se u tim trenucima činilo da su Varaždinci u bezizlaznoj situaciji, golovima u razmaku od samo pet minuta, iznenadili su rumunjski sastav. Prvo je Mario Sačer bio precizan u 43. minuti, na asistenciju Davora Vugrinca koji se potom i sam upisao u strijelce i to samo četiri minute kasnije. Naime, u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena iz slobodnog udarca izjednačio je na 2:2.

'Vuga' je do posljednjeg trenutka bio upitan zbog ozljede, no kapetan je 'stisnuo' zube i odigrao majstorsku utakmicu. Također, Varaždinci su igrali bez stanardnih igrača, mladih reprezentativaca Punčeca i Glavice koji su na Svjetskom prvenstvu te kartoniranog Šafarića, a ako se uzme u obzir i problemi s financijama i kašnjenjem plaća, onda je jasno da je rezultat igrača Samira Toplaka itekako velik.

Europska liga
Dinamo Bukurešt 2 2 Varaždin
Strijelci
1:0 A. Susac (ag, 6') 2:0 C. Moti (16')
2:1 M. Sacer (43') 2:2 D. Vugrinec (45')
Sastavi

Zanimljivi uzvrat u Varaždinu igra se za tjedan dana, a njega će s nestrpljenjem iščekivati nogometaši Splita koji su odigrali odličnu utakmicu protiv Fulhama. Hrabro su se suprotstavili renomiranijem protivniku, koji nikako nije opravdao ulogu favorita.

U 90 minuta engleski sastav nije pokazao puno, tek je nekoliko puta uspio ozbiljnije zaprijetiti Vukovićevim vratima i Splićani se s pravom mogu nadati dobrom rezultatu i u uzvratu.

Najbolju priliku utakmice imali su Ante Erceg u šestoj minuti utakmice kada je pucao pored desen vratnice te novopridošli Duje Čop koji je u 84. minuti susreta odlično na 16 metara okrenuo svog čuvara, ali je onda dosta slabo i po sredini gola tukao lijevom nogom. Trener splitskog kluba Ivan Katalinić može biti vrlo zadovoljan prikazanim, te s puno optimizma uputiti se na uzvrat koji je na rasporedu za tjedan dana u Fulhamu.

Tijek utakmica:

90+3' Utakmica u Bukureštu je završena. Dinamo Bukurešt-Varaždin 2:2.

90+3' Čeka se posljednji sučev zvižduk.

89' Tragičar Sušac koji je zabio autogol na početku utakmice i potom skrivio penal malo se iskupio dobrim čišćenjem pred varaždinskim vratima nakon kornera Dinama.

85' Glavom je pokušao ubaciti Niculae, ali lopta je otišla preko gola. Sudac je svirao zaleđe.

80' Varaždinci kupuju vrijeme i nadaju se da će posljednjih deset minuta uspjeti sačuvati svoju mrežu.

77' Prvi korner za Varaždince, centirao je Vugrinec, ali Rumunji su lako obranili.

62' Dinamo je zatresao varaždinsku mrežu ali gol je poništen zbog zaleđa.

Još uvijek pratimo utakmicu u Bukureštu između domaćeg Dinama i Varaždina. Domaćini su veliku priliku za vodstvo imali u 60. minuti iz kaznenog udarca kojeg je skrivio najveći tragičar utakmice Sušac, no mladi Krklec sjajno je prvo skinuo penal Danciulescuu, a potom i odbijanac!

90+2 Utakmica je završena. Split-Fulham 0:0. Uzvrat u Fulhamu je za tjedan dana, a trener Splita Ivan Katalinić može biti vrlo zadovoljan igrom koju je pružila njegova momčad. Odlične prilike Ercega na početku i Čopa pred kraj utakmice daju optimizam da će splitski sastav imati velike šanse u uzvratnom dvoboju.

90+2 Vitaić gubi loptu, ali Vuković sjajno brani neugodan udarac Kasamija. To će biti posljednja akcija na utakmici.

89' Slobodan udarac za Fulham izvodi Murphy, ali nema opasnosti za gol Splićana.

86' Splićani u potpunosti dominiraju. Lopta se preselila na Fulhamov prostor, a navijači zazivaju toliko iščekivani pogodak.

85' Rašić mijenja Barabana.

84' Ogromna prilika Splita! Marčić je dobro progurao loptu do sredine do Barabana koji je proslijedio do Čopa. On je dobro pucao samo nekoliko metara ispred gola, ali Schwarzer je bio na pravom mjestu.

83' Prekršaj Riisea nad Barabanom. Slobodni udarac izvodi Ercega. Na prvoj vratnici je bio Čop, ali nema opasnosti za vrata Fulhama.

81' Nova izmjena za goste. Iz igre izlazi Zamora, a ulazi
Kasami

78'  Velika prilika za Split. Slobodan udarac puca Vitaić, no lopta otišla daleko od vratiju Fulhama.

76' Izmjena za Fulham. Stive Sidell ulazi umjesto Etuhua i već nakon minute dobiva žuti karton.

73' Čop se pokazao kao pravo osvježenje u nastavku dvoboja. Uputio je udarac u okvir vrata, a njegov pokušaj samo nekoliko metara od vratiju Fulhama završio je u rukama gostujućeg golmana.

71' Marčić je vrlo dobro povukao po rubu desne strane travnjaka, dobio je duel s Riiseom, ali nije uspio precizno okončati napad.

69' Druga izmjena za splitski sastav. Iz igre izlazi Gulobović, a ulazi Duje Čop.

67' Vitaić je uputio bezopasni udarac iz daljine koji je lako završio u rukama Schwarzera.

U posljednjim minutama prvog dijela dvoboja u Bukureštu, Varaždin je napravio veliko iznenađenje izjednačivši na 2:2. Strijelac je bio iskusni Davor Vugrinec iz slobodnog udarca s 20-ak metara.

60' Mreže u Dugopolju i dalje miruju.

57' Prva izmjena na utakmici. Iz igre izlazi Šimić, a ulazi Rebić.

Konačno malo dobrih vijesti iz Bukurešta! Varaždinci su uspjeli postići prvi gol na utakmici. Mario Sačer bio je precizan dvije minute prije kraja prvog poluvremena.

55' Splićani su prvu pravu priliku u drugom poluvremenu imali odmah nakon ovog dramatičnog pokušaja. Ante Erceg potegnuo je s 25 metara, ali ravno u ruke vratara Fulhama.

54' Fulham je imao najveću priliku na utakmici. Iz slobodnog udarca pucao je iskusni Arne Riise, no lopta se odbila o zid Splićana i lopta srećom nije završila u korneru. Fulham je ubacio u veću brzinu u nastavku utakmice.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Zasada nema promjena u momčadima.

Splićani su vrlo zadovoljavajuće odradili prvih 45 minuta prve utakmice trećeg pretkola Europa lige u Dugopolju, uputili su sedam udaraca prema vratima Fulhama. Gosti, koji osim prilike Johnsona iz 37. minute nisu ozbiljnije zaprijetili domaćinima ukupno su imali tek tri udarca prema golu domaćina. Ako tako nastave, Splićani bi doista mogli do iznenađenja protiv engleske momčadi.

45+1' Gotovo je prvo poluvrijeme utakmice u Dugopolju.

Nove loše vijesti iz Bukurešta! Varaždinci nakon nesretnog autogola nisu dugo uspijevali čuvati svoju mrežu netaknutom. U 16. minuti na 2:0 za domaćine povećava Moti koji je škaricama torpedirao Varteksovce.

45' Igra se jedna minuta sudačke nadoknade.

44' Kao što se i očekivalo, tempo je pred kraj prvog poluvremena malo pao.

41' Prvi korner za Splićane na utakmici. Vitaić je dobro pucao ali je lopta završila ravno u rukama iskusnog 38-godišnjeg australskog vratara Schwarzera.

40' Novi četvrti korner za Fulham, ali lopta prelazi sve igrače i nema opasnosti.

Pratimo i što se događa i u Bukureštu u utakmici između domaćeg Dinama i Varaždina. Domaćini od 5. minute vode 1:0 nakon što su Varaždinci nesretno postigli autogol zahvaljujući Sušcu.

39' Fulham odmah uzvraća. Johnson je iz teške prilike, samo koji metar ispred splitskih vratiju duboko s desne strane iz mrtvog kuta pucao prema Vukoviću, koji se morao dobro namučiti i proregnuti da vrškom rukavica da obrani udarac.

37' Nova odlična prilika Splita! Baraban je sjajnio uputio udarac iz velike daljine, no lopta je otišla iznad grede.

34' Dojam je da je Fulham malo podcijenio Split i to bi domaćini trebali iskoristiti.

30' Prva veća opasnost za Splićane dogodila se točno pola sata nakon početka utakmice, sa otprilike 20-ak metara slabo je prema Vukovićevim vratima pucao iskusni Bobby Zamora, no bilo je jasno da lopta neće završiti u splitskoj mreži.

29' Osjećaj je da se Fulham cijelo vrijeme 'nudi' Splićanima, kojima malo nedostaje da postignu vodeći pogodak.

25' Već po treći put Splićani pokušavaju proći po desnoj strani, ali im to ne uspijeva, Englezi se zasada dobro drže, iako nisu zabilježili nijednu ozbiljniju priliku na utakmici.

22' Split je ponovno imao odličnu priliku za pogodak, ovoga puta iz slobodnog udarca. Ante Vitaić je pucao sa 30-ak metara, ali Bojan Golubović pred vratima Fulhama nije uspio spretno uhvatiti loptu i poslati je u mrežu gostiju.

21' Novi prekršaj 29-godišnjeg Nigerijca Dicksona Etuhua koštao ga je žutog kartona. Malo je 'zakačio' Križanca.

19' Baraban je odlično povukao po desnoj strani, no nije previše precizno dodao Ergecu koji je još nekako uspio dohvatiti loptu, no gosti su se uspjeli obraniti.

17' Prilika za Fulham iz slobodnog udarca, no lopta mirno završava u rukama sigurnog Vukovića.

14' Golubović je hrabro pokušao pucati prema golu Fulhama, ali je udarac bez problema zaustavila gostujuća obrana.

12'  Splićani se vrlo solidno odupiru pritisku renomiranijeg suparnika i nešto više od 3000 navijača 'Crvenih' na stadionu Hrvatskih vitezova može biti zadovoljno prikazanim.

9' Domaćini su vrlo dobro otvorili utakmicu. Dobro pritišću goste, koji su imali jednu priliku iz kornera ali je nisu iskoristili.

6' Split je imao odličnu prilku za vodstvo. Ante Erceg oteo se Fulhamovoj obrani i sam izbio pred gostujućeg vratara Marka Schwarzera, no nije uspio poentirati. Loptu je pucao samo koji centimetar pored desne vratnice i promašio čisti zicer.

1' Utakmica u Dugopolju je počela.

------------------------------------------------------------------------------

Nogometaši Splita pred domaćim se navijačima nadaju da će ostati neporaženi u prvom dvoboju trećeg pretkola Europa lige. Protivnik je neugodan, engleski Fulham, finalist ovog natjecanja prije godinu dana.

U Splitu su uoči ove povijesne utakmice poručili kako je jedino važno da se neće lako predati.

"Velika bi stvar bila da ne izgubimo. To bi bio uspjeh, time bi ostavili barem neke šanse za uzvrat. Za pozitivan rezultat morat ćemo odigrati pametno i zrelo, iznad svojih mogućnosti.", kazao je trener splitskog kluba Ivan Katalinić.