Završnica Europske lige

United sve riješio u Amsterdamu, Atletico slavio u Rimu

U prvoj utakmici šesnaestine finala Europske lige Manchester United pobijedio je Ajax 2:0 u Amsterdamu...

Strijelci za United bili su Ashley Young u 59. i Javi Hernandez u 80. minuti.

U ranijem je terminu ovog četvrtka odigrano sedam prvih utakmica šesnaestine finala nogometne Europa lige. Najveću i najznačajniju je pobjedu upisao preporođeni madridski Atletico koji je na rimskom Olimpicu pobijedio Lazio 3-1.

Praktički se već sada momčad koju odnedavno vodi Argentinac Diego Simeone plasirala među 16 najboljih. Inače, otkada Simeone vodi Atletico ovo im je bio prvi primljeni pogodak, ali sumnjamo da će zbog toga biti žalosni, jer su dva puta Falcao i jednom Adrian donijeli veliku pobjedu. Recimo da je Simeone vodio Atletico protiv svoje nekadašnje momčadi, u kojoj je proživio uspješne igračke dane.

U gostima je uspješan bio i Manchester United. Pobijedili su kod Ajaxa 2-0 uz oba pogotka u drugom dijelu. Prvo je poentirao Young 60. udarcem s vrha šesnaesterca, a pet minuta je prije kraja Hernandez postigao drugi gol na asistenciju Rooneyja, realiziravši tako polukontru. Manchester je odigrao prosječnu utakmicu, u donekle laganom ritmu, ali i takvo što je bilo previše za Ajax koji je u posljednjih sedam utakmica, u svim natjecanjima, pobijedio samo - jednom.

Nakon samo 20 sekundi utakmice ukrajinski je Metalist vodio u Salzburgu protiv Red Bulla 1-0. Nakon greške obrane brzi pogodak, ali ipak ne i dovoljno brz za za rekord u Europa ligi, je postigao Taison, a u završnici prvog dijela još je dva puta domaću mrežu zatresao Cristaldo. U nadoknadi utakmice je zabio i Dević, te tako Ukrajinci doma nose ogromnu pobjedu i već sada mogu razmišljati o osmini finala.

Od hrvatskih je nogometaša u ovom terminu nastupao samo Ivica Vrdoljak. Odigrao je svih 90 mintua za svoju Legiju koja je u Varšavi remizirala sa lisabonskim Sportingom (2-2).

Jedini su domaće pobjede upisali AZ Alkmaar i Lokomotiv. AZ je pogotkom Mahera pobijedio Anderlecht 1-0, dok je Lokomotiv u Moskvi okrenuo 0-1 na poluvremenu u 2-1 pobjedu protiv Athletic Bilbaa.

Europa liga, šesnaestina finala (prve utakmice):

Lokomotiv Moskva - Athletic Bilbao 2-1 (Glušakov 61-11m, Caicedo 71 / Muniaan 36)

Ajax Manchester United 0-2 (Young 60, Hernandez 85)

AZ Alkmaar - Anderlecht 1-0 (Maher 35)

Lazio - Atletico Madrid 1-3 (Klose 19 / Adrian 25, Falcao 37, 63)

Legia - Sporting 2-2 (Wawrzyniak 37, Gol 79 / Carrico 60, Santos 88)

Red Bull Salzburg - Metalist 0-4 (Taison 1, Cristaldo 37, 41, Dević 90+1)

Viktoria Plzen - Schalke 1-1 (Darida 22 / Huntelaar 75)

-------------------------------------------------------------------------------------

Tijek utakmice:

90' Kraj utakmice. United je pobijedio 2:0.

85' GOOOL!!! United je povisio na 2:0, strijelac je Hernandez. Valencia je oduzeo jednu loptu na sredini terena, proigrao Rooneyja, a ovaj nesebično uposlio Hernandeza, koji naposljetku provlači kroz noge loptu Vermeeru.

szólj hozzá: ajax vs man u2

74' Eriksen dobro puca, ali De Gea brani.

64' Lijepa šansa za United. Nani iz okreta puca preko vrata Vermeera. Čini se da je mogao bolje primiti loptu.

59' GOOOL!!! United je poveo, strijelac je Young. Ostao je mladi igrač Uniteda sam na lijevoj strani, primio loptu, lažnjakom se riješio jednog čuvara i potom uputio oštar prizeman udarac koji je Vermeeru prošao kroz noge i završio u mreži.

47' Šansa za United. Nani puca iskosa s desne strane, Vermeer vadi loptu ispod grede. Nakon kornera, Young je prošao Eriksena, nabacio pred vrata Ajaxa, no netko u posljednji trenutak skida loptu s Nanijeve noge.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog poluvremena, rezultat je 0:0.

45' Sporna situacija na rubu šesnaesterca Uniteda. Rio Ferdinand je pokupio Sulejmanija, ali sudac se nije oglasio.

32' Sjajan udarac De Jonga, lopta je išla u gornji lijevi vratarov kut, no atraktivnom paradom brani De Gea.

30' Potencijalno izglednu šansu za United upropastio je Nani. Izbio je Portugalac po desnoj strani na korner crtu, imao je čistu situaciju za povratnu loptu ili centaršut, no loše zahvaća loptu i šansa je otišla u nepovrat.

28' Opasna situacija pred vratima Uniteda. Sulejmani je centrirao u peterac, netko je odbio loptu, ali samo do Ozbiliz koji puca iz prve volejom, no ponovno završava u bloku.

Lazio je poveo protiv Atletica pogotkom Miroslava Klosea.

18' Prvi udarac na vrata Manchester Uniteda. Koppers je presjekao jednu loptu, sjurio se prema vratima De Gee, ali nije dobro zahvatio loptu pucajući s ruba šesanaesterca, pa je to bio lagani 'zalogaj' za vratara Uniteda.

16' I dalje bez konkretnijih šansi na obje strane. Lopta se uglavnom kreće oko sredine terena. Vidljiv je oprez u igri obje momčadi.

10' Prva ozbiljnija situacija dogodila se nakon kornera Uniteda. Moglo je biti opasno da je nije blokiran udarac glavom nekog od igrača Uniteda.

1' Utakmica je počela.

Sastavi:

Ajax: Vermeer, Anita, Alderweireld, Vertonghen, Koppers, De Jong, Aissati, Eriksen, Ozbiliz, Bulykin, Sulejmani;

Zamjene: Cillessen, Boilesen, Blind, Lodeiro, Serero, Van Rhijn, Lukoki

Man Utd: De Gea, Jones, Ferdinand, Evans, Fabio Da Silva, Nani, Carrick, Cleverley, Young, Rooney, Hernandez;

Zamjene: Amos, Smalling, Park, Welbeck, Scholes, Valencia, Pogba