Automoto
Automoto
F1 se vratila u SAD

Odluka pada u Brazilu: Hamilton slavio u Austinu i sačuvao nadu Alonsu!

Pobjednik Velike nagrade Sjedinjenih Američkih Država na stazi u Austinu je Lewis Hamilton.

Pobjednik Velike nagrade Sjedinjenih Američkih Država na stazi u Austinu je Lewis Hamilton. Drugo mjesto je osvojio Sebastian Vettel, a treće Fernando Alonso.

Uoči posljednje utrke sezone, koja će se u nedjelju voziti na legendarnom Interlagosu, u borbi za naslov prvaka Vettel ima 13 bodova prednosti pred Alonsom, što znači da mu je u slučaju Fernandove pobjede za titulu dovoljno i četvrto mjesto (bodovno bi bili izjednačeni, ali prvak bi bio Vettel zbog većeg broja pobjeda).

Da je kojim slučajem Vettel danas uspio slaviti u svom poznatom stilu (from pole-to-win), prvenstveno bi i dalje bilo otvoreno (imao bi 20 bodova viška u odnosu na Alonsa), ali šanse Ferrarijeva Španjolca bile bi svedene na puku teoriju (morao bi pobijediti u Brazilu i nadati se da će Vettel biti osmi ili slabiji).

Vettel je startao s vrha i vodeću je poziciju dugo sigurno držao, dok je Hamiltona, koji je krenuo s drugog mjesta, odmah na startu prestigao Mark Webber. Hamilton je kasnije na stazi prestigao Webbera, koji je zbog kvara bolida odustao u 17. krugu, a isto mu je uspjelo i sa Vettelom u 42. krugu.

Hamiltona dvostruki uzastopni svjetski prvak više nije ugrozio, iako zaostatak nije prelazio dvije sekunde, pa je tako Britanac došao do svoje 4. ovosezonske i 21. pobjede ukupno u karijeri, prve nakon Velike nagrade Italije u Monzi. Slavio je Hamilton na posljednjem izdanju VN SAD-a koja je 2007. godine održana u Indianapolisu, a sada je pobijedio i na povratničkoj utrci na američkom tlu.

Četvrto je mjesto osvojio Felipe Massa u Ferrariju, a peto drugi McLarenov vozač Jenson Button koji je ostvario tek 12. vrijeme na službenom kvalifikacijskom treningu.

Na koncu treba istaknuti kako je Vettelovim drugim mjestom Red Bull i teoretski osigurao naslov konstruktorskog prvaka. (TS)