Čudesna Španjolska je prvak Europe: Velikim preokretom razbili Švedsku i ispisali povijest!

Španjolska je velikim preokretom pobijedila Švedsku i stigla do prvog europskog zlata.

Arpad Šterbik (Foto: AFP) Foto: Afp

Rukometaši Španjolske osvojili su naslov europskih prvaka nakon što su u nedjelju u finalu u zagrebačkoj Areni svladali Švedsku sa 29:23 (12:14). Tako su Španjolci, nakon što su četiri puta poraženi u finalima europskih prvenstava, napokon otišli do kraja i osvojili zlato.

Šveđani se moraju zadovoljiti srebrom. No, oni su i dalje najuspješniji u povijesti europskih prvenstava sa četiri zlatne medalje, ali zadnji naslov osvojili su prije 16 godina. Ovo je Švedskoj bilo peto finale.

Sjajno prvo poluvrijeme Appelgrena, ali Švedska se nije odvojila

Do devete minute utakmica je bila u egalu, a onda su Šveđani u dvije i pol minute otišli na tri razlike (7:4). Na vratima Švedske odličan je bio vratar Mikael Appelgren, koji je u 12 minuta skupio šest obrana.

Ipak, Španjolci se brzo vraćaju na gol minusa (6:7), ali do kraja prvog poluvremena stalno su bili u zaostatku i na kraju su otišli na odmor sa dva pogotka manje od Šveđana (12:14). Za prednost Švedske nakon 30 minuta najzaslužniji je bio vratar Appelgren s 11 obrana.

Španjolci su u nastavku stisnuli obranu, a razbranio se i Arpad Šterbik koji je skupio osam obrana. Španjolska je u pet i pol minuta drugog poluvremena zabila četiri gola u nizu i iz minusa je otišla na dva gola viška (16:14).

Španjolski uragan pomeo Švedsku

Do 41. minute Španjolci su napravili seriju 7:1, te su stigli do vodstva 19:15, a ta se prednost samo povećavala i deset minuta prije kraja susreta iznosila je sedam pogodaka (24:17). Do kraja susreta Španjolci su rutinirano čuvali prednost i napokon su postali europski prvaci.

Arpad Šterbik (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Kod Španjolske najefikasniji su bili Ferran Sole i David Balaguer s pet golova. Šveđane je predvodio Jesper Nielsen s pet pogodaka, dok je Niclas Ekberg zabio četiri.

Prethodno su francuski rukometaši osvojili broncu nakon što su u dvoboju za treće mjesto slavili protiv Danske sa 32:29 (17:14). Hrvatska je završila na petom mjestu, pobijedivši u petak Češku sa 28-27.

Španjolska - Švedska

• 20:10 U utakmici za treće mjesto Francuska je s 32:29 pobijedila Dansku.
  • 20:15 Španjolska ima šest medalja s Europskih prvenstava, dvije više od Švedske. No, sve švedske medalje su zlatne, dok je Španjolska čak četiri puta izgubila u finalu.
  • 20:25 Hrvatska će ipak imati predstavnike u finalu - sudačkom paru Matiji Gubici i Borisu Miloševiću pripala je čast vođenja ove utakmice.
  • 20:30 Arena je ugodno popunjena za finalni susret.
  • Počela je utakmica!
  • 1 Rivera je zabio prvi gol na utakmici.
  • 2 Švedska je uz malo sreće izjednačila.
  • 3 Evo i prvog gola Raula Entrerriosa, prave ikone španjolskog rukometa. Nielsen je izjednačio na drugoj strani.
  • 6 Španjolska je zabila iz sedmerca nakon čega je Švedska izgubila loptu. Međutim Appelgren je obranio i Švedska je spriječila odvajanje Španjolske.
  • 9 Prvi put vodi Švedska! Appelgren je upisao treću obranu, a Nielsen zabio iz polukontre.
  • 10 Španjolska je brzo izjednačila.
  • 11 Švedska je prva pobjegla na +2, Španjolska zove time-out!
  • 13 Švedska je mogla pobjeći na +4, ali iz čiste situacije Darj je pogodio gredu!
  • 15 Nevjerojatni Appelgren ima već šest obrana, no uzvraća i Corrales obranom, a Entrerrios prekida rupu od šest minuta bez gola Španjolske.
  • 16 Dobra obrana Španjolske, ukradena lopta i lagani gol iz kontre. Međutim Švedska brzom akcijom vraća na +2.
  • 18 Švedska je zabila i opet je na +3. Wanne je zabio već treći gol.
  • 21 Švedska je propustila još jednu priliku za +4, Španjolci to kažnjavaju i smanjuju na dva razlike. No Šveđani vraćaju iz sedmerca na +3, nije ni Arpad Šterbik to mogao zaustaviti.
  • 22 Švedska je s igračem manje, Dušebajev je sjajno pogodio izvana za -2. Time-out Švedske.
  • 23 Španjolska je dobro iskoristila igrača više i stigla na samo gol zaostatka, ali Arnesson je golčinom vratio na +2.
  • 25 Španjolska je zaboravila Nielsena na crti koji ne propušta takve poklone. Lijep lob preko Šterbika. No Španjolska se ne predaje i vraća na dva gola zaostatka.
  • 27 Opet se igra gol za gol, prednost Švedske ostaje +2.
  • 30 Švedska je imala zadnji napad za +3, ali dobro je to obranila Španjolska. Na poluvrijeme se ide s prednošću Švedske od dva gola razlike.
  • Gotovo je prvo poluvrijeme. Švedska je bila bolja, ali može žaliti za dvije prilike za odlazak na +4, a pogotovo onom u kojoj je Darj iz kontre pogodio gredu. Španjolska je imala crnu rupu koja je omogućila odvajanje Švedske, ali ne predaju se i drže priključak, sasvim sigurno nas čeka uzbudljiv nastavak.
  • Počelo je drugo poluvrijeme!
  • 31 Šterbik je obranio, a Arino zabio za gol zaostatka.
  • 32 Greda Švedske i kontra Španjolske za izjednačenje! Mogli su i povesti, ali sjajni Appelgren je obranio kontru!
  • 34 Nova pogreška Švedske, Španjolska je iz sedmerca povela prvi put nakon samog početka utakmice, a Švedska ima i igrača manje!
  • 36 Španjolska prvi put večeras vodi dva razlike!
  • 38 Šterbik je donio prevagu svojim obranama, Španjolska je mogla povesti s +3, ali Appelgren brani sedmerac! No nakon nevjerojatne greške i izgubljene lopte na pola terena Španjolska ide na +3.
  • 42 Nevjerojatno koliko Švedska grešaka radi u drugom poluvremenu. Još jedna izgubljena lopta, Španjolska je otišla na +4!
  • 43 Šterbik je upisao novu obranu, Švedska ostaje na poraznom jednom golu u nastavku, a prošlo je čak 12 i pol minuta. Španjolska to koristi i odlazi na +5!
  • 44 Konačno gol Švedske. Mogu li se vratiti u utakmicu?
  • 45 Evo prilike za Švedsku. Prvo isključenje na utakmici za Španjolsku, ali Ekberg je pogodio stativu iz sedmerca!
  • 46 Darj je zaradio isključenje, a Entrerrios zabio za +5! Dušebajev je obranio prazan gol Španjolske, prilika je to za +6.
  • 49 Čak +7 za Španjolsku, 11:2 je u drugom poluvremenu.
  • 52 Igra se gol za gol, ostaje +7.
  • 54 Već je počelo španjolsko slavlje, +7 je za Furiju!
  • 60 Već se dugo igra u revijalnom tonu, priliku dobivaju čak i oni koji ne igraju često.
  • Gotova je utakmica, Španjolska je prvak Europe!
  • Sjajni Arpad Šterbik, koji je u drugom poluvremenu upisao osam obrana, proglašen je igračem utakmice.