Hrvatska u grotlu Arene Zagreb razbila Norvešku: Stevanović odigrao utakmicu života, s Francuzima za polufinale!

Hrvatska je pred 14 000 navijača u Areni Zagreb pobijedila Norvešku i ostala u igri za polufinale Europskog prvenstva.

Ivan Stevanović okružen suigračima (Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL)

Hrvatska rukometna reprezentacija pobijedila je Norvešku u drugoj utakmici skupine I Europskog prvenstva. Kauboji su na krilima 14 tisuća navijača u zagrebačkoj Areni slavili protiv Norveške 32:28.

Junak pobjede bio je Ivan Stevanović s 14 obrana. Najbolji strijelac Hrvatske bio je Štrlek sa šest golova, dok je Cindrić dodao pet. Norvežane je predvodio Sagosen s osam golova.

Arena je proključala od prve sekunde

Nošeni glasnom podrškom navijača, koji su napunili tribine zagrebačke Arene, hrvatski rukometaši sjajno su otvorili utakmicu protiv Norveške. U prve tri minute Ivan Stevanović je obranio dva 'zicera', Željko Musa je dvaput bio precizan, a Manuel Štrlek jednom pa je Hrvatska povela 3-0.

Na brzu igru Norvežana naša je reprezentacija odgovorila na identičan način. Norveška je do osme minute smanjila zaostatak na jedan pogodak (4-3), ali je opet uslijedilo dobro napadačko razdoblje Hrvatske za prvo vodstvo od četiri pogotka (8-4) u 14. minuti.

REZULTATI, RASPORED I TABLICE

Hrvatska je na poluvrijeme otišla sa dva gola prednosti (17-15), nakon što je Zlatko Horvat pogodio sedmerac u posljednjim sekundama prvog dijela. Ivan Stevanović je odigrao najbolje poluvrijeme, sakupio sedam obrana, zaustavljao Norvežane u čistim kontrama, šuteve s krilnih pozicija i sa šest metara.

U prvih pet minuta nastavka Norvežani su se držali na gol zaostatka, a onda je u sedam minuta naša reprezentacija postigla četiri, a primila samo jedan pogodak i prvi put u 43. minuti došla do +4 (24-20). U igri pogodak za pogodak Hrvatska je održavala prednost do 28-24 u 49. minuti. Tad su rumunjski suci isključili Igora Vorija zbog oštrog starta, a Luku Stepančića zbog prigovora.

Isključili nam dvojicu, Kauboji odgovorili s dva gola!

Norvežani su napadali s dva igrača više, ali je Manuel Štrlek presjekao dodavanje i u kontri podigao prednost na pet golova (29-24). Cindrić je pogodio u 51. minuti za 30-25, ali su Norvežani s dva vezana pogotka smanjili zaostatak na tri gola (30-27) u 53. minuti. U 55. minuti Zlatko Horvat je postigao prvi gol iz igre za četiri razlike (32-28), a pobjedu je zapečatio Ivan Stevanović sa tri obrane u sljedeća tri norveška napada.

Uz Stevanovića koji je imao 14 obrana (37 %), Hrvatsku su do velike pobjede i uzvrat za prošlogodišnji poraz u polufinalu Svjetskog prvenstva predvodili Manuel Štrlek sa šest pogodaka, Luka Cindrić sa pet i i Marko Mamić sa četiri. Željko Musa, Zlatko Horvat, Ivan Čupić, Luka Stepančić i Marino Marić postigli su po tri gola. Kod Norvežana najbolji je bio Sander Sagosen sa osam pogodaka, dok je Torbjorn Bergerud imao osam obrana (26 %).

Francuzi razbili Švedsku i postavili jasan zadatak pred Hrvatsku

U prvom susretu subotnjeg programa u zagrebačkoj Areni francuski rukometaši pobijedili su Švedsku sa 23-17 (12-10). Francuzi su u okršaju dviju momčadi s maksimalnim učinkom nanijeli težak poraz Šveđanima, a svjetski prvaci su ovom pobjeodm na pragu plasmana u polufinale.

Francuska je vodila od početka do kraja, a Šveđani su samo početkom drugog dijela uspjeli doći do izjednačenja (12-12). No, potom su Francuzi zaigrali punom snagom i ubilježili uvjerljivu pobjedu.

Junak dvoboja bio je francuski vratar Vincet Gerard s čak 19 obrana. Susret je otvorio s fenomenalnih devet od deset zaustavljenih šuteva Šveđana u prvih deset minuta utakmice. U napadu je najviše dao Cedric Sorhaindo sa 5 pogodaka, Kentin Mahe je zabio 4, a Nicolas Claire, Michael Giuogou i Valentin Porte po tri gola. Nikola Karabatić je ostao na dva gola, a njegov brat Luka je dobio crveni karton sredinom prvog dijela zbog grubog starta.

Kod Šveđana je Simon Jepsson dao 4 gola, a Albin Lagregreen 3, dok je solidan bio vratar Mikael Apelgreen s 10 obrana.

Na ljestvici vode Francuska i Hrvatska sa po 6 bodova. Norveška i Švedska imaju po četiri, a Bjelorusija i Srbija su bez bodova.

U idućem kolu u ponedjeljak, 22. siječnja, igraju Bjelorusija - Švedska te Srbija - Francuska.

HRVATSKA - NORVEŠKA 32-28 (17-15)

HRVATSKA: Stevanović, Alilović; Mihić, Marić 3, Stepančić 3, Kopljar 1, Vori, Gojun, Horvat 3 (2), Karačić 1, Mandalinić, Štrlek 6, Čupić 3 (3), Musa 3, Mamić 4, Cindrić 5

NORVEŠKA: Christensen, Bergerud; Sagosen 8, Myrhol 3, Jakobsen, Tonnesen 4, Jondal 2, Bjornsen 6 (2), Gullerud 1, Sorheim, Johannessen 3, O`Sullivan, Tangen 1, Reinkind, Rod, Hansen

SEDMERCI: Hrvatska 5/5, Norveška 2/2

ISKLJUČENJA: Hrvatska 12 minuta, Norveška 4 minute

SUCI: Din i Dinu (Rumunjska)

HRVATSKA - NORVEŠKA

• 19:30 Dolaskom nekolicine igrača iz mlađih selekcija, Norveška se pozicionirala u samom svjetskom vrhu nakon što godinama nije mogla ni primirisati medaljama.
  • 19:35 Vođa novog vala norveškog rukometa Sander Sagosen najavio je utakmicu za GOL.hr: "Mislim da nas čeka neizvjesna bitka do samog kraja, radi se o dvije fantastične reprezentacije, a Hrvatska k tome igra i pred svojom publikom. Mislim da možemo odigrati dobro, ako nam obrana bude na nivou možemo pobijediti Hrvatsku."
  • 19:45 Ako Kauboji izgube od Norveške, ostat će i bez matematičke šanse da se plasiraju u polufinale dok eventualni neriješeni ishod i dalje ostavlja Hrvatsku u igri, doduše sa smanjenim prostorom za kalkulacije.
  • 19:55 U Poreču je Norveška izgubila tijesno od Francuske, ali su nakon toga nanizali tri pobjede i puni su optimizma uoči okršaja s Hrvatskom.
  • 20:05 Hrvatska i Norveška igrali su dosad 13 utakmica, a Hrvatska je upisala sedam pobjeda, četiri poraza i dva remija.
  • 20:15 Prije dvije godine na EP-u u Poljskoj Norvežani su izgubili od naše reprezentacije u borbi za broncu, ali su se revanširali u polufinalu SP-a u Francuskoj gdje su osvojili srebrnu medalju.
  • 20:20 U drugoj utakmici skupine Francuska je s uvjerljivih 23:17 pobijedila Švedsku.
  • 20:25 Zagrebačka Arena večeras je krcata i Hrvatska će imati gromoglasnu podršku tribina!
  • Počela je utakmica!
  • 2 Sjajan početak! Stevanović je skinuo zicer, a na drugoj strani Štrlek i Musa zabijaju za 2:0!
  • 4 Norvežani su zabili prvi gol nakon tri i pol minute igre, sjajno otvaranje Hrvatske!
  • 5 Najbolji norveški igrač Sagosen je zabio prvi gol i Norveška se približila na gol zaostatka.
  • 6 Sjajan gol Cindrića koji je neugodno pao! Nadamo se da će sve biti u redu. Isključenje za Norvešku.
  • 8 Tangen je zabio nakon što je Hrvatska ostala s igračem manje. Na drugoj strani Marić vraća na dva razlike!
  • 9 Odlična obramena reakcija Cindrića i Štrlek je zabio iz kontre! Norvežani pokušavaju odigrati brzi napad i rade faul u napadu!
  • 10 Hrvatska nije iskoristila priliku pobjeći na +4, umjesto toga Sagosen je smanjio na dva gola razlike.
  • 14 Čupić je zabio iz sedmerca i vratio Hrvatsku na +3. Odmah ide kontra i gol Stepančića za +4, a nakon toga brani još jednom Stevanović!
  • 15 Hrvatska je prosula napad za +5, odmah su to kaznili Norvežani i smanjili na -3.
  • 16 Bomba Stepančića je završila u mreži, ali Norveška je brzo odgovorila i vratila na tri razlike.
  • 17 Stevanović opet sjajno brani, a na drugoj strani Kopljar neometano pogađa za +4!
  • 18 Norveška je zabila dva vezana gola i Červar je pozvao time-out. Prednost se istopila na samo dva razlike.
  • 19 Mamić je krenuo u prodor i izborio dvije minute isključenja!
  • 19 Cindrić je odmah iskoristio igrača više i zabio za +3!
  • 20 Norveška je zabila izvana s igračem manje, opet se igra gol za gol.
  • 21 Sjajni Stevanović! Obranio je čisti zicer Norvežana i obranio Hrvatsku prednost!
  • 21 Mamić je silovito pogodio izvana i sada je +3!
  • 22 Bjornsen je zabio s krila i vratio na -2, ali Musa je odmah uzvratio svojim trećim golom!
  • 24 Norvežani su lagano došli do gola, Tonnesen je zabio.
  • 24 Sjajno je pogodio Karačić s poda, +3 je za Hrvatsku!
  • 25 Hrvatska ima igrača manje, Sagosen je smanjio na dva razlike. Ovo može biti opasno.
  • 26 Sjajni Cindrić pogađa, a Stevanović je upisao šestu obranu! Hrvatska je sačuvala prednost s igračem manje!
  • 28 S tribina se ori Stivi, Stivi! Stevanović je opet obranio nemoguće! Nažalost, Kauboji gube još jednu loptu i to je lagana kontra za Norvešku...
  • 29 Norveška na samo jedan razlike nakon gola iz sedmerca.
  • 30 Stepančić je sjajno pogodio drugi kut za +2!
  • 30 Norveška je zabila za minus jedan, ali Hrvatska je u manje od 10 sekundi izborila sedmerac! Zlatko Horvat je siguran realizator, na odmor se ide s +2.
  • 30 Gotovo je prvo poluvrijeme, Hrvatska ima +2. Vrlo dobra igra, ali i puno grešaka - Hrvatska je izgubila osam lopti, a Norveška dvostruko manje. Sjajno brani Stevanović, jedan je od najzaslužnijih za prednost koja je mogla biti i veća.
  • Počelo je drugo poluvrijeme, Hrvatska ima loptu i priliku za +3!
  • 31 Umjesto +3, Norveška je smanjila na minimalni zaostatak.
  • 32 Odlična solo akcija Mamića za +2!
  • 33 Sagosen je četvrti put večeras precizan, Norveška drži priključak.
  • 33 Fantastičan lob Mamića koji drži Hrvatsku prednost!
  • 34 Alilović ulazi braniti sedmerac, ali precizan je Bjornsen.
  • 20:18 Zabio je Čupić sedmerac, nastavlja se igra gol za gol.
  • 36 Norvežani su opet zabili relativno lagan gol, još se čeka dobra reakcija obrane u nastavku.
  • 37 Sjajno je pogodio Štrlek s krila!
  • 39 Prva obrana Stevanovića u nastavku, na drugoj strani je sedmerac! Čupić je precizan i Hrvatska ima +3!
  • 40 Ispala je obrana, Myrhol lagano zabija s crte.
  • 41 Stevanović skida još jedan zicer, Štrlek je zabio iz polukontre za +3!
  • 42 Isključenje za Stepančića.
  • 43 Gol za Hrvatsku za +4, prošao je Cindrić!
  • 44 Norveška je u krizi, moraju zvati time-out.
  • 45 Vori je zaradio dvije minute, odmah zabija Sagosen.
  • 45 Bitan gol Marića s igračem manje, ali Norvežani uzvraćaju brzim golom.
  • 47 Marić zabija drugi gol zaredom, ali drugi put zaredom Norvežani zabijaju za svega nekoliko sekundi!
  • 47 Mamić je zabio izvana!
  • 48 Jako lijep gol s krila za Norvešku, ništa nije mogao Stevanović.
  • 49 Štrlek je zabio s krila nakon lijepe akcije!
  • 49 Vori je rukama srušio Sagosena koji je bio u letu i to su dvije minute. Isključen je i Stepančić.
  • 50 Štrlek je ukrao loptu s dva igrača manje i zabio za +5!
  • 50 Bjornsen je zabio s krila.
  • 51 Cindrić je zabio solo akcijom, Norvežani zovu time-out!
  • 51 Sagosen je zabio brzi gol, Hrvatska je kompletna.
  • 53 Gol Norveške i stigli su na minus tri.
  • 54 Zlatko Horvat je precizan iz sedmerca, prekinuo je seriju Norveške!
  • 54 Sagosen još jednom pogađa, ima osam golova i tri asistencije. Červar zove time-out.