Hrvatska bez polufinala Eura: Francuska opet slavila u Areni i rastužila hrvatske navijače

Hrvatska reprezentacija nije se uspjela plasirati u polufinale Europskog prvesntva.

gol expired Foto: DNEVNIK.hr

Hrvatski rukometaši nisu se uspjeli plasirati u polufinale Europskog prvenstva. U posljednjoj utakmici skupine I u zagrebačkoj Areni pred 15.000 gledatelja Hrvatska je izgubila od Francuske sa 27:30 (13:19).

Nakon što je Norveška u utakmici koja je predhodila dvoboju Hrvatske i Francuske svladala Švedsku sa 28:25, bilo je jasno kako je Hrvatskoj za plasman u polufinale dovoljan i neodlučeni ishod protiv aktualnog svjetskog prvaka. Iako je francuski izbornik Didier Dinart većim dijelom prvog poluvremena odmarao Nikolu Karabatića i Luca Abaloa, nade u pozitivan rezultat istopile su se već u prvih 30 minuta.

Kobne izgubljene lopte

Kobne po hrvatske ambicije bile su tehničke pogreške u napadu i to u situacijama kada s druge strane nije bilo vratara. Hrvatska je u prvom poluvremenu izgubila čak osam lopti, a barem pet takvih situacija Francuska je kaznila pogotkom u praznu mrežu. Usto su Francuzi jednako toliko puta nakon primljenog pogotka odigrali "brzi centar" i za manje od pet sekundi uzvratili svojim golom.

Hrvatska je bila u prednosti od najviše jednog gola samo u nekoliko navrata u prvih 10-ak minuta, posljednji put 7:6. Nažalost, tada su se zaredale pogreške koje su omogućile Francuzima odvajanje na čak šest razlike do kraja prvog poluvremena.

Za razliku od utakmice protiv Norveške prije četiri dana kada je na hrvatskim vratima briljirao Ivan Stevanović, u srijedu protiv Francuske izostao je njegov učinak. U prvih 30 minuta uspio je zaustaviti samo jednu loptu, pa ga je pred kraj poluvremena zamijenio Mirko Alilović.

Hrvatska se vratila na gol zaostatka, ali nije mogla do preorketa

I upravo je Alilović sa svojih nekoliko odličnih reakcija sredinom nastavka omogućio Hrvatskoj približavanje sa zaostatka 18:24 u 41. minuti na 25:26 u 53. minuti. Alilovićeve obrane omogućile su brze protunapade koje je sigurno realizirao Štrlek. Golom Luke Cindrića Hrvatska se približila na samo jedan gol zaostatka, no uslijedio je francuski odgovor preko Lagardea i Luke Karabatića za 25-28.

Hrvatska je posljednju realnu priliku propustila kada nije realizirala dugi napad u 57. minuti kod rezultata 26-28. Na kraju tog napada je Marko Kopljar morao pucati pod prijetnjom pasivnog napada, no njegov šut zaustavio je Vincent Gerard. Sljedeći francuski napad iskoristio je Luka Karabatić i doveo Hrvatsku u izgubljenu poziciju.

Manuel Štrlek je sa šest golova bio najefikasniji u sastavu Hrvatske, po pet su dodali Ivan Čupić i Marko Mamić, dok su Francusku predvodili Nedim Remili sa šest i Kentin Mahe s pet pogodaka.

Francuska je tako s maksimalnih 10 bodova osvojila prvo mjesto u skupini te će u polufinalu u petak igrati protiv drugoplasirane reprezentacije iz skupine II Španjolske, dok će u drugom polufinalu igrati Danska i Švedska.

Hrvatska će u petak od 15:30 sati igrati za peto mjesto protiv Češke.

U drugoj utakmici igranoj u isto vrijeme rukometaši Španjolske plasirali su se u polufinale Europskog prvenstva. Oni su u izravnom dvoboju za drugo mjesto u skupini II u Varaždinu svladali branitelja naslova Njemačku sa 31:27 (14:13).

RASPORED I REZULTATI SVIH UTAKMICA

HRVATSKA - FRANCUSKA

• 19:30 "Preferiraju fizički rukomet, pobjednička su reprezentacija, kompletna prije svega. Nema Omeyera, ali Gerard brani čuda. Ja poštujem i respektiram Francusku. Moramo tražiti rješenja u fazi napada", rekao je Lino Červar.
  • 19:40 Krcata Arena bit će veliki vjetar u leđa Kaubojima. "Moji su mi suigrači pričali da je atmosfera koju su doživjeli 2009. godine najnevjerojatnija u kojoj su ikad igrali", izjavio je novi čarobnjak na golu Vincent Gerard.
  • 19:45 Vincent Gerard bio je upitan za večerašnju utakmicu nakon što što ga je jedna lopta protiv Srbije nezgodno pogodila u palac, ali ozljeda ipak nije ozbiljna i bit će spreman za Hrvatsku.
  • 19:50 "Rukomet nije tenis ili odbojka, ako ne daš sve od sebe i 100 posto onda sve vrlo brzo može otići u neželjenom smjeru. Ni u prijateljske utakmice ne možeš ići na pola, a kamoli protiv Hrvatske u Areni", rekao je Nikola Karabatić.
  • 19:50 Norveška je pobijedila Švedsku 28:25 i malo olakšala Hrvatskoj utakmicu s Francuskom. Kaubojima je za polufinale dovoljan i remi!
  • 19:53 Francuska je nakon pobjede Norveške protiv Švedske osigurala polufinale.
  • 20:03 Nikakav poraz Hrvatsku ne vodi dalje. U slučaju poraza Hrvatske od Francuske u polufinale ide Švedska.
  • 20:10 Hrvatska i Franuska igrale su do sada čak 22 puta na velikim natjecanjima. Statistika je osjetno na strani Francuske koja je slavila u 13 dvoboja, Hrvatska je pobijedila u 8, dok je jedan susret završio remijem.
  • 20:15 Veliko rivalstvo Hrvatske i Francuske, koje mnogi nazivaju rukometnim El Clasicom, započelo je 1994. godine u Portugalu, u skupini Europskog prvenstva. Tada je u Almadi slavila Francuska rezultatom 27:25.
  • 20:20 Možda najznačajnija utakmica i poraz Hrvatske stigao je 2009. godine u finalu Svjetskog prvenstva, kojem je domaćin bila Hrvatska. U Areni Zagreb Francuska je uništila snove našoj reprezentaciji da pred svojim navijačima osvoji svjetski tron. Bilo je 24:19 za momčad Claudea Oneste.
  • 20:25 Iako su osigurali polufinale, teško je očekivati da će se Francuzi opustiti. Pobjedom bi izbacili vrlo teškog protivnika na putu prema zlatu, koji pritom igra pred domaćom publikom.
  • 20:28 Intoniraju se himne u krcatoj Areni, ori se Lijepa naša. Hrvatska će imati gromoglasnu podršku navijača koji će biti osmi igrač Kauboja.
  • Počela je utakmica odluke!
  • 1 Francuska ima prvi napad. Karabatić je to lansirao preko gola! Nažalost i Stepančiću je Gerard obranio na drugoj strani.
  • 2 Luka Cindrić je ukrao loptu i zabio gol!
  • 3 Sorhaindo je izjednačio golom s crte.
  • 3 Sjajan pas Cindrića na krilo, Štrlek je to krasno realizirao!
  • 4 Mahe je uputio pravu bombu u hrvatski gol. Stevanović je bio nemoćan.
  • 4 Drugi gol Cindrića!
  • 5 Mem je pogodio za izjednačenje, Stivi je ostao na krivoj nozi.
  • 6 Francuska hobotnica Gerard je obranio i drugi šut Stepančiću. Mem na drugoj strani pogađa za prvo vodstvo Francuske.
  • 8 Stivi je imao loptu na ruci, nažalost ušlo je uz puno sreće.
  • 9 Marić je odlično reagirao na crti!
  • 10 Stepančić je sjajno ukrao loptu Memu, Mamić je zabio iz kontre!
  • 10 Promašili su Francuzi, imaju i dva igrača manje nakon greške francuske klupe!
  • 10 Čupić je pogodio i vratio Hrvatsku u vodstvo!
  • 11 Mem je nezaustavljiv, pokazuje zašto je nova velika zvijezda francuskog rukometa.
  • 12 Štrlek je pogodio za novo vodstvo! Standardno precizni Manuel.
  • 12 Brani Stivi!
  • 13 Francuzi su zabili na prazan gol nakon faula u napadu Hrvatske.
  • 14 Još jedna tehnička pogreška Hrvatske, Francuska je to iskoristila i Mahe ih dovodi u vodstvo. Lino zove time-out.
  • 15 Gerard brani, Karabatić zabija za +2.
  • 16 Još jedan promašaj Hrvatske.
  • 17 Krenula je francuska mašina, već je +3.
  • 18 Čupić je iz sedmerca zaustavio seriju Francuske.
  • 20 Mamić je zabio i evo na jedan razlike! Nažalost Lagarder odmah vraća na +2.
  • 21 Štlek je zabio, ali samo nekoliko sekundi kasnije Dipanda je zabio iz brzog centra.
  • 22 Odlična obrana Francuske i lagani gol u praznu mrežu.
  • 23 Nije dobro, još jedna izgubljena lopta i lagani gol Francuske iz kontre.
  • 24 Evo konačno gola, strijelac je Mamić.
  • 25 Opet je Alilović nemoćan, Remili je pogodio.
  • 26 Evo prilike za smanjenje prednosti, Francuska je ostala s igračem manje.
  • 26 Štrlek je nepogrešiv s krila i to je tri razlike za Francusku.
  • 27 Gojun je napravio prekršaj za sedmerac i isključenje, to je +4 za Francusku.
  • 28 Dvije izgubljene lopte i dva gola u prazan gol. Hrvatska je pred raspadom...
  • 29 Lijep pokušaj cepelina, ali konačno obrana Alilovića! Na drugoj strani zabija Kopljar!
  • 30 Mahe je zabio iz sedmerca s istekom vremena.
  • Gotovo je prvo poluvrijeme, Francuska ima velikih +6. Hrvatska je izgubila previše lopti i napravila previše grešaka, Kauboji moraju izvesti čudo u drugom poluvremenu.
  • Počelo je drugo poluvrijeme!
  • 32 Opet izgubljena lopta, već deveta Hrvatske. No Alilović spašava obranom sedmerca!
  • 33 Evo gola, Mamić je zabio četvrti gol! Nažalost, brzi gol Francuske vraća prednost na +6...
  • 34 Dvije minute za Dipandu! Nažalost, brani šut Cindrića Dumoulin.
  • 34 Razbranio se Alilović, Mamić na drugoj strani nastavlja trpati! To je pet razlike za Francusku.
  • 35 Abalo je promašio, nažalost, Musa je dobio dvije minute.
  • 36 10. izgubljena lopta Hrvtske, opet gol na prazan gol.
  • 37 Stepančić je zabio.
  • 37 Zabio je Karabatić svoj drugi gol.
  • 38 Čupić se digao s pozicije desnog vasnjkog i zabio gol!
  • 40 Obranili su s Kauboji, ali Francuzi uzvraćaju dobrim blokom šuta Stepančića. Abalo je zabio za +6.
  • 41 Čupić je realizirao sedmerac!
  • 42 Remili ima pravi top u ruci, opet je probio Alilovića. Na drugoj strani uzvraća Kopljar.
  • 42 Drugo isključenje za Gojuna ,ali ukrali smo loptu i Štrlek zabija za -4!
  • 43 Opet je Remili pogodio i vratio na +5.
  • 44 Alilović je obranio, ali odmah poklonio Francuskoj loptu. To je već 11. izgubljena lopta.
  • 45 Razbranio se Alilović, nažalost Mamić je promašio na drugoj strani.
  • 48 Fantastično je pogodio Mandalinić za -4!
  • 49 Uzela je loptu Hrvatska, Štrlek je zabio i to je +3!
  • 50 Luka Karabatić je zabio s crte.
  • 50 Mandalinić je brutalno srušen, to su dvije minute za L. Karabatića.
  • 50 Kopljar se digao iznad obrane i zabio za -3!
  • 52 Sedmerac je za Hrvatsku! Čupić je zabio za -2!
  • 52 Francuzi zovi time-out, istopila se njihova prednost.
  • 53 Ukrala je loptu Hrvatska, Cindrić je zabio za -1!
  • 53 Francuzi su zabili, a Gerard brani zicer s crte. Šteta...
  • 54 L. Karabatić je zabio s crte kroz noge Aliloviću.
  • 55 Strašan šut Kopljara, četvrti gol!
  • 57 Kopljar je morao potegnuti izvana, Gerard to skida.
  • 58 L. Karabatić je opet zabio s crte. Červar je zvao time-out.
  • 59 Evo gola Marića i tračka nade.
  • 59 Pomoga je i Dinart, zvao je time-out kad su Francuzi imali čistu situaciju za gol.
  • 60 Promašio je Mem, ali Gerard je obranio na drugoj strani.
  • 60 Pao je gol za potvrdu pobjede.
  • Gotova je utakmica! Nažalost, u drugom poluvremenu Hrvatska nije uspjela dostići zaostatak iz katastrofalnog prvog poluvremena. Francuska je odigrala sjajnu utakmicu.