Ovo je bilo za dlaku: Hrvatskoj velika drama protiv Bjelorusije, no prave se bitke na Euru tek očekuju

Hrvatski rukometaši pobijedili su Bjelorusiju na startu druge faze Europskog prvenstva.

gol expired Foto: DNEVNIK.hr

Hrvatska je pobijedila Bjelorusiju rezultatom 25:23 u prvoj utakmice u skupini I u zagrebačkoj Areni. Hrvatska se s četiri boda izjednačila s Norveškom, Francuskom i Švedskom, no dvije potonje reprezentacije imaju utakmicu manje.

Prave bitke za Kauboje tek slijede, u subotu protiv Norveške i u srijedu možda odlučujuća utakmica s Francuskom, ukoliko prije toga pobjede Norvežane.

Nakon fantastične atmosfere koja je vladala u Splitu, dvoboj protiv Bjelorusije nažalost, nije odigran u punoj zagrebačkoj Areni.

Bjelorusi imali napad za izjednačenje pola minute prije kraja

Odluka o pobjedniku pala je tek u posljednjih 80 sekundi, u koje su reprezentacije Hrvatske i Bjelorusije ušle izjednačene (23-23). Minutu i 12 sekundi prije kraja Luka Cindrić je solo akcijom postigao pogodak koji je donio prednost našoj reprezentaciji. Bjelorusi nisu iskoristili posljednju akciju i ušli u pasivan napad, a u posljednjim sekundama Marko Kopljar je pogodio mrežu za konačnih 25-23.

Hrvatski rukometaši su vrlo dobro otvorili dvoboj protiv svojih "mušterija" i već nakon pet minuta vodili 4-1. No, početna napadačka učinkovitost brzo je nestala pa su Červarovi izabranici čak šest minuta ostali bez pogotka. No, Bjelorusi to nisu znali iskoristiti za nešto više od približavanja na jedan pogodak zaostatka (5-4) u 12. minuti.

Najbolje razdoblje u prvom poluvremenu Hrvatska je odigrala od 19. do 25. minute, kad su po dva pogotka s vanjskih pozicija postigli Luka Stepančić i Marko Mamić, a iz kontranapada precizan je bio i Manuel Štrlek, što je našim rukometašima donijelo najvećih +5 (13-8).

No, tada je opet nastupilo nekreativno razdoblje u kojem su Bjelorusi profitirali i do kraja poluvremena zaostatak sveli na tri pogotka (15-12), a mogli su na odmor otići i s još povoljnijim rezultatom da Ivan Stevanović nije obranio sedmerac Harbuzu u posljednjim trenucima prvog dijela dvoboja.

Očekivana eksplozija Červarovih izabranika u drugom poluvremenu nije se dogodila. U nekoliko navrata je Hrvatska vodila sa četiri razlike, ali nije uspjela slomiti Bjeloruse. Za posljednjih sedam minuta Manuel Štrlek donio je prednost od tri pogotka (23-20), da bi Bjelorusi serijom od tri uzastopna pogotka došli do prvog izjednačenja na utakmici dvije i pol minute prije kraja.

Još jednom je u igri hrvatske reprezentacije bilo previše oscilacija, previše praznog hoda i napadačke neinventivnosti, a i vratari su opet bili prilično neučinkoviti. Stevanović i Pešić su zajedno sakupili osam obrana, dok je na suprotnoj strani Saladcenka obranio 12 udaraca iz igre i 'skinuo' sedmerce Čupiću i Horvatu. Srećom, Bjelorusi su šeprtljavo odigrali završne dvije minute u kojima nisu uspjeli nijednom zapucati na gol.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Luka Stepančić i Marko Mamić sa po pet golova, Luka Cindrić je zabio četiri, a Željko Musa i Zlatko Horvat po tri gola. Kod Bjelorusa Andrej Jurinok je zabio šest golova, dok je Vjačeslav Saldasenka imao 12 obrana.

U prvom susretu iz naše skupine Norveška je svladala Srbiju sa 32-27 (17-17).

U idućem kolu Hrvatska će 20. siječnja igrati protiv Norveške, a prije toga će snage odmjeriti Švedska i Francuska.

HRVATSKA - BJELORUSIJA

• 19:30 Bjelorusija je najslabiji protivnik u drugom krugu. Prolaz su izborili minimalnom pobjedom protiv Austrije, dok su od Francuza i Norvežana uvjerljivo izgubili.
  • 19:45 Hrvatska je veliki favorit i sve osim pobjede bila bi velika senzacija. Ne samo to, sve osim pobjede znači i vjerojatni oproštaj Kauboja od prvenstva.
  • 19:55 Lino Červar napravio je i treću izmjenu. Nakon što je Duvnjaka zamijenio Buntićem, a Alilovića Pešićem, za drugi krug Buntić se vraća na tribine, a uskače pivot Marino Marić.
  • 20:00 Pola sata prije utakmice zagrebačka Arena izgleda prazno. Tek par tisuća navijača je zasad u dvorani.
  • 20:02 Ulaznice nisu baš jeftine (500 kuna donji prsten, 250 gornji), ali očekivao se veći broj navijača u Zagrebu.
  • 20:05 Hrvatska nikad nije izgubila od Bjelorusije u 11 međusobnih susreta. Prvi susret 1993. završio je remijem, kao i onaj u doigravanju za EP 10 godina kasnije. U ostalih devet susreta Hrvatska je slavila.
  • 20:15 "Nije još prekasno, iako smo dobili veliku opomenu i šamar. Imamo dva protivnika u četvrtak, nas same i Bjelorusiju. Ako prvo pobijedimo nas same, to će biti dobar preduvjet", rekao je na press-konferenciji dan ranije Červarov pomoćnik Hrvoje Horvat.
  • 20:20 "Bjelorusija nije baš teretna, igraju jako brz rukomet, imaju dobra tri kluba u svojoj ligi iz kojih izlaze vrhunski igrači. Znaju oni biti jako opasni", rekao je Zlatko Horvat.
  • 20:25 Dvorana se još uvijek puni, ali i dalje je puno mjesta prazno. Hrvatska će igrati pred svega nekoliko tisuća gledatelja.
  • Počela je utakmica!
  • 2 Hrvatska je povela, Stepančić je zabio.
  • 3 Musa je povisio na 2:0.
  • 4 Evo i prvog gola Bjelorusije, Kuleš je lijepo pogodio izvana.
  • 5 Musa je zasad najbolji u Hrvatskoj, zabio je još jedan gol.
  • 5 Bjelorusi su pogriješili, Štrlek je zabio iz kontre, ali Bjelorusi uzvraćaju brzim centrom i Karalek je odmah smanjio prednost Hrvatske.
  • 6 Treći gol Muse, a dobru obranu na drugoj strani je dodao Pešić!
  • 9 Lijepa akcija Bjelorusije koja zabija s krila. Na drugoj strani suci su poništili gol Hrvatske. Srećom, Pešić je upisao još jednu obranu i sačuvao prednost.
  • 11 Ivan Čupić nije realizirao sedmerac, Saldatsenka je pročitao taj pokušaj loba.
  • 12 Karalek je zabio svoj drugi gol i samo je jedan razlike.
  • 12 Evo i prvog gola Luke Cindrića!
  • 13 Pukosi je zabio izvana, Bjelorusija se drži u egalu.
  • 14 Jako lijep gol Cindrića!
  • 16 Jurinok je još jednom precizan s krila, pokušat će Červar sa Stevanovićem na golu.
  • 17 Mamić je pogodio preko obrane Bjelorusa!
  • 18 Jurinok je provukao s krila iz gotovo nemogućeg kuta, ima već tri gola bez promašaja.
  • 19 Na drugoj strani Mamić uzvraća, a Bjelorusi promašuju cijeli gol!
  • 21 Kakva bomba Stepančića, obrana Stevanovića i još jedan gol Mamića! Hrvatska ima +4, a Bjelorusi imaju i igrača manje!
  • 23 Padšivalov je zabio i Bjelorusi su s igračem manje zabili prilično lagan gol. No, na drugoj strani uzvraća Zlatko Horvat!
  • 24 Još jedna bomba Stepančića, ovo ni dva vratara ne bi obranila. Bjelorusija zove prvi time-out.
  • 25 Dvije minute za Mamića. Odmah to koristi Kuleš koji prolazi i zabija.
  • 27 Červar zove momčad na osvježenje i dogovor.
  • 28 Bjelorusi su se obranili, a na drugoj strani Jurinok još jednom pogađa s krila.
  • 29 Bjelorusija je u naletu, lijep gol izvana i prednost Hrvatske se istopila.
  • 29 Prvi gol Marina Marića! Bjelorusi svega nekoliko sekundi kasnije hvataju obranu na spavanju i zabijaju za dva gola minusa.
  • 30 Stepančić je zabio za +3, a na drugoj strani Stevanović brani sedmerac!
  • Gotovo je prvo poluvrijeme! Hrvatska vodi, ali Bjelorusija je pokazala koliko opasna može biti sa svojim brzim napadima i drži se u utakmici.
  • Počelo je drugo poluvrijeme!
  • 33 Nakon točno tri minute pada prvi gol u nastavku, nažalost za Bjelorusiju.
  • 34 Diže se Stepančić i neobranjivo pogađa od stative!
  • 37 Stevanović je obranio, nažalost nisu to Kauboji iskoristili. Bjelorusija je izborila sedmerac koji je iskoristio Pukovski.
  • 39 Zaredalo se nekoliko promašaja s obje strane, post prekida Mamić golom za +3!
  • 41 Isključenje za Bjelorusiju i prilika za Hrvatsku. Horvat krasnim lobom podiže na +4!
  • 42 Boris Pukovski je prošao do kraja i zabio s igračem manje. Na drugoj strani još jednom zabija Horvat!
  • 44 Šilovič je zabio izvana, nakon čega su uslijedila dva faula u napadu, po jedan na svakoj strani.
  • 46 Bjeloruski gorostas Kuleš je neobranjivo pogodio i smanjio na dva razlike. Na drugoj strani uzvraća Mamić!
  • 48 Cindrić je dobio lakat u glavu, suci su za taj potez Šiloviča nagradili izravnim crvenim kartonom.
  • 49 Cindrić se sjajnim golom odmah osvetio za nasilni potez bjeloruske obrane!
  • 50 Karalek četvrti put večeras zabija s crte.
  • 51 Pukovski je zabio sedmerac, to je dva razlike.
  • 52 Iskusni Kopljar pogađa kad je gusto!
  • 53 Još jedan sedmerac za Bjelorusiju, drže se u utakmici.
  • 54 Horvat je promašio sedmerac, ali Štrlek popravlja! Jako važan gol!
  • 54 Jurinok zabija peti gol iz pet pokušaja. Červar zove time-out.
  • 56 Jurinok je već šesti put pogodio s krila, sada je ovo već napeto. Samo je jedan razlike.
  • 57 Kuleš je zabio za izjednačenje. Červar mora zvati time-out.
  • 59 Cindrić je zabio za vodstvo!
  • 60 Bjelorusije je izgubila loptu nakon time-outa!
  • 60 Bjelorusija je izgubila loptu nakon time-outa, a Kopljar je potvrdio pobjedu! Gotova je utakmica!