Ostali sportovi
Ostali sportovi

Hrvatska ide po svoju šestu svjetsku medalju: Znate li kojih najviše imamo?

Pet puta je Hrvatska osvajala medalju na svjetskim rukometnim prvenstvima.

Domagoj Duvnjak (Foto:Željko Hajdinjak/Cropix)

U utorak započinje 29. Svjetsko rukometno prvenstvo, kojeg zajednički organiziraju Hrvatska, Danska i Norveška, a hrvatski rukometaši žele osvojiti šestu svjetsku medalju.

Ovo je drugi puta da je Hrvatska domaćin najveće rukometne smotre, a domaćini "mundijala" bili smo, i to samostalno, 2009. godine, u novoizgrađenim dvoranama u Zagrebu, Splitu, Varaždinu, Osijeku, Zadru i Poreču.

Jedno zlato, tri srebra, jedna bronca

Hrvatski rukometaši postali su svjetski prvaci 2003. u Portugalu, srebra su osvajali 2009. u Hrvatskoj, kada su izgubili legendarno finale protiv Francuza u Zagrebu, te 1995. na Islandu i 2005. u Tunisu, dok jedinu broncu naši rukometaši imaju iz 2013. godine s prvenstva u Španjolskoj.

U grupnoj fazi natjecanja nastupit će 32 reprezentacije. Hrvatski dio natjecanja održat će se u Zagrebu, Varaždinu i Poreču, danski u Herningu, a norveški u predgrađu Osla. Herning će ugostiti skupine A i B, u prvoj će biti Njemačka, Češka, Poljska i Švicarska, a u drugoj Danska, Italija, Alžir i Tunis. U skupini C u Poreču će nastupiti Francuska, Austrija, Katar i Kuvajt, au skupini D u Varaždinu Mađarska, Nizozemska, Sjeverna Makedonija i Gvineja.

Hoćemo li vidjeti Norvešku?

U glavnom gradu Norveške i Hrvatske igrat će se utakmice u dvije skupine. U skupini E u Oslu su Norveška, Portugal, Brazil i SAD, dok su u skupini F Švedska, Španjolska, Japan i Čile. U skupini G u Zagrebu igrat će Slovenija, Island, Kuba i Zelenortski otoci, a u skupini H Hrvatska, Egipat, Argentina i Bahrein.

Tri najbolje odabrane reprezentacije iz svih osam skupina izborit će plasman u glavni dio natjecanja koji će se održati od 21. do 26. siječnja u Herningu, Oslu, Varaždinu i Zagrebu, dok će posljednjeplasirane reprezentacije igrati u Poreču u tzv. President's Cup.

U glavnom dijelu natjecanja križaju se skupine A i B, C i D, E i F te G i H, a po dvije najbolje reprezentacije iz sve četiri skupine drugog dijela potom će se plasirati u četvrtfinale koje održat će se 28. i 29. siječnja u Oslu i Zagrebu. Polufinalni dvoboji u norveškoj i hrvatskoj prijestolnici održat će se 30. i 31. siječnja, a odlučujući dvoboji za medalje 2. veljače u Unity Areni u Oslu.

Na dosadašnjim svjetskim prvenstvima Francuska je bila najuspješnija sa šest zlatnih medalja. Švedska i Rumunjska imaju po četiri, Danska tri, Njemačka, Rusija i Španjolska po dvije, Hrvatska i četiri bivše zemlje Sovjetskog Saveza, Jugoslavija, Čehoslovačka i Zapadna Njemačka imaju po jedno odličje najvišeg sjaja.

Danska prvi favorit

Danska je osvajala naslove prvaka na posljednja tri svjetska prvenstva, a dominaciju na međunarodnoj sceni odlučni su nastaviti i na nadolazećem turniru od 14. siječnja do 2. veljače u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj. Mikkel Hansen, jedan od najuzbudljivijih vanjskih igrača svih vremena, oprostio se od danske momčadi nakon prošlogodišnjeg trijumfa na olimpijskim turnirima u Parizu i Lilleu, a rukometne dionice momčadi iz zemlje Hamleta nisu nimalo oslabile. zbog ovoga.

Glavni izbornik Danske Nikolaj Jacobsen i dalje ima izvanrednu momčad igrača koji su gladni dokazivanja i imaju snažnu strast za medaljama najfinijeg sjaja. Danci su prvi na svijetu osvojili tri zlatne medalje zaredom, a na nadolazećem svjetskom prvenstvu, koje organiziraju zajedno s Hrvatima i Norvežanima, žele postaviti novu prekretnicu i stići opet u svjetski rukometni vrh po četvrti put. Na 29. Svjetskom prvenstvu kvalitetom su im najbliži Francuzi. Na prošlogodišnjem olimpijskom turniru Galski pijetlovi nisu uspjeli, bili su do kraja pokriveni i pomalo glupo su izgubili četvrtfinalni dvoboj od Nijemaca, a na kraju osvojili za njih skromno osmo mjesto.

Gille vodi novu Francusku

Unatoč nesreći, Guillaume Gille zadržao je mjesto izbornika, a na prvom velikom natjecanju nakon Olimpijskih igara više neće moći računati na dugogodišnjeg "motora" momčadi Nikolu Karabatića koji je završio svoj iznimno bogat igrački put karijeru prošlog ljeta u dobi od 40 godina.

Uz Dance i Francuze, Šveđani, Norvežani i Nijemci također su najozbiljniji kandidati za medalje, a brojni stručnjaci među njih ubrajaju i Hrvate i Španjolce.

Dosadašnja SP-a i medaljaši:

ORGANIZATORI ZLATO SREBRO BRONCA
2023. - Švedska/Poljska Danska Francuska Španjolska
2021. - Egipat Danska Švedska Španjolska
2019 - Njemačka,Danska Danska Norveška Francuska
2017. - Francuska Francuska Norveška Slovenija
2015. - Katar Francuska Katar Poljska
2013 - Španjolska Španjolska Danska Hrvatska
2011. - Švedska Francuska Danska Španjolska
2009. - Hrvatska Francuska Hrvatska Poljska
2007 - Njemačka Njemačka Poljska Danska
2005. - Tunis Španjolska Hrvatska Francuska
2003. - Portugal Hrvatska Njemačka Francuska
2001. - Francuska Francuska Švedska Jugoslavija
1999. - Egipat Švedska Rusija Jugoslavija
1997. - Japan Rusija Švedska Francuska
1995. - Island Francuska Hrvatska Švedska
1993. - Švedska Rusija Francuska Švedska
1990. - Čehoslovačka Švedska SSSR Rumunjska
1986. - Švicarska Jugoslavija Mađarska DDR
1982. - Njemačka SSSR Jugoslavija Poljska
1978. - Danska Zap. Njemačka SSSR DDR
1974. - Njemačka Rumunjska Z.Njemačka Jugoslavija
1970. - Francuska Rumunjska DDR Jugoslavija
1967. - Švedska Čehoslovačka Danska Rumunjska
1964. - Čehoslovačka Rumunjska Švedska Čehoslovačka
1961. - Njemačka Rumunjska Čehoslovačka Švedska
1958. - Njemačka Švedska Čehoslovačka Njemačka
1954. - Švedska Švedska Z. Njemačka Čehoslovačka
1938. Njemačka Njemačka Austrija